Altmış altı nasıl yazılır TDK

Efsunlu35

Tanınmış Üye
BaYaN
3 Nis 2023
1,292
102
47
Merhaba, TDK tarafından hangi biçimde altmış altı yazılır? Yazı veya diğer yazımlarda, doğru yazım için şüphelerim var. Lütfen bana yardımcı olun. Bir öğretmen olarak, öğrencilerime güvenilir kaynaklarla doğru yazımları öğretmek istiyorum. Bilenlerin görüşlerine ihtiyacım var. Teşekkürler.
 

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,265
1,314
112
Altımış Altının Yazımı TDK Standartlarına Göre

Türk Dil Kurumu (TDK), Türkçe'nin kullanımına, yazımına ve sözcüklerin yazılışına ilişkin kuralların belirlenmesinde temel referans kaynaktır. TDK'nın yayınladığı Türk Dil Kurallarına göre altmış altı rakamının yazımı aşağıdaki şekildedir:

altmış altı

Altmış altı, sözcük olarak kullanıldığında birden fazla heceli bir kelimenin yazımını gerektirir. Buna göre altmış altı, iki hecelerden oluşan al-tmış al-tı şeklinde yazılmalıdır.

Altımış Altının Yazımı Diğer Sistemlere Göre

Altmış altının yazımı diğer sistemlerde de uygulanabilir. Örneğin, Türkçenin Latin alfabesine uygun olarak yazılmasına Latinleştirilmiş Türkçe (Literal) denilmektedir. Buna göre altmış altı, altış altı şeklinde yazılır.

Altmış Altının Okunuşu

Altmış altı rakamının okunuşu, altmış altı şeklindedir. Bu şekilde okunması, Türk Dil Kurumu'nun önerilerine göre doğru olarak kabul edilir.

Altmış Altının Yazılışında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Türk Dil Kurumu'nun yazım kurallarına göre altmış altının yazılışının belirli standartlara uygun olması gerekir. Aşağıdaki noktalar dikkate alınarak altmış altının doğru bir şekilde yazılmasına özen gösterilmelidir:

- Altmış altı rakamı birden fazla heceli bir sözcük olarak kullanıldığında al-tmış al-tı şeklinde yazılmalıdır.

- Türkçenin Latin alfabesine uygun olarak yazılmasına Latinleştirilmiş Türkçe (Literal) denilmektedir. Buna göre altmış altı, altış altı şeklinde yazılır.

- Altmış altı rakamının okunuşu, al-tmış al-tı şeklindedir.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan alfabe sisteminde altmış altı rakamı, "66" olarak yazılır. Programlarda ve özellikle internet ortamında sık kullanılan bu alfabe sistemi, Türkçeye özgü bir alfabedir. Türk Dil Kurumu tarafından standartlaştırılan bu alfabe sistemi, özellikle çoğu sanal ortamlar ve internet aracılığıyla iletişim kurulan mecralarda, Türkçe kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Bu alfabe sistemi, Türkçenin özelliklerini dikkate alarak oluşturulmuştur. Öyle ki, Türkçenin özelliklerinden farklı olan harf sesleri veya harfler, bu alfabe sisteminde kullanılmamaktadır. Bu alfabe sistemiyle, "66" şeklinde altmış altı rakamının yazılması için gerekli olan harfler olan "S" ve "K" harfleri kullanılır. Böylece, Türkçenin özelliklerini dikkate alarak sözcüklerin yazılmasının kolaylaşması sağlanır.
 

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü