Arşı ala nasıl yazılır TDK

PeriYolcu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
80
2
0
Merhaba,

Arşı ala nasıl yazılır TDK'de? Bir süredir arşı ala kelimesini okuduğumu ve bunun TDK'de nasıl yazıldığını öğrenmek istediğimi farkettiğimde, bu konuda yardım almak istedim. Biliyorum ki, TDK'de arşı ala yazılışının ne olduğunu öğrenmek çok önemli ve bu yüzden elimden geleni yapmak istiyorum. Herhangi bir bilgi veya ipucu alabilir miyim? Lütfen bana yardımcı olun.

Çok teşekkür ederim.

RüyaGözleri

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
0
0
Arşı Ala Nasıl Yazılır TDK

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından arşı ala şeklinde yazılması tavsiye edilen bir isim oluşturma biçimidir. TDK'nın nüfus kayıtlarına yansıması gereken bir isim biçimidir. “Arşı” kelimesi Arapça’dan Farsça’ya geçmiştir ve “en yüce” anlamına gelir. “Ala” ise Arapça “yüce” anlamına gelir.

Arşı Ala Nasıl Yazılır?

Arşı ala ismi, Türkçe alfabet karakterleriyle yazılır. İsim, arşı ilk harfi büyük, ala ise küçük harfle yazılır. “Arşı” kelimesinin son harfi “ş” olarak yazılır ve sonra “ı” ile biter. Bu şekilde arşı ala şeklinde yazılır.

Türk Dil Kurumu'nun Arşı Ala İle İlgili Tavsiyeleri

Türk Dil Kurumu (TDK), arşı ala şeklinde isim yazılmasını öneriyor. TDK, isimlerin eşsiz ve anlaşılır olmasının önemini vurguluyor. Ayrıca, isimlerin farklı yazım biçimlerini önlemek için, isimlerin kültürel ve dilsel kökenleri de dikkate alınarak yazılması gerektiğini belirtiyor.

Arşı Ala İsimi İçin Gerekli Belgeler

Arşı ala ismi olarak yazılmış isimler, nüfus kayıtlarına yansıtılırken, kesinlikle belgeye ihtiyaç duyulur. Bu belge, isimlerin doğru şekilde yazıldığının kanıtı olarak kullanılır. Nüfus kayıtlarına yazılan arşı ala ismiyle ilişkili belgeler, nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya pasaport gibi niteliklerde olabilir. Ayrıca arşı ala isminin kullanımının uygunluğunun doğrulanması için TDK'nın kimlik doğrulama sistemine başvurulabilir.

Sonuç

Arşı ala ismi, TDK tarafından tavsiye edilen bir isim biçimidir. Arşı ala ismi, Türkçe alfabet karakterleri kullanılarak ve arşı ilk harfi büyük, ala ise küçük harfle yazılır. TDK tarafından, arşı ala ismiyle ilişkili belgelerin doğru şekilde yazılmasının önemine dikkat çekilmektedir. Nüfus kayıtlarına yazılan arşı ala ismiyle ilişkili belgeler, nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya pasaport gibi niteliklerde olabilir.