Aşçılık mı Gastronomi mi

kirpikuclari

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,266
105
2
Merhaba,

Ben aşçılık ve gastronomi arasındaki farkı öğrenmek istiyorum. Aşçılık mı gastronomi mi? Bu iki kavram arasındaki farkı anlamakta zorlanıyorum. Bu konuda bilgi sahibi olanların katkılarını bekliyorum.

Aşçılık, yemek pişirmek için kullanılan aletleri, malzemeleri, teknikleri ve tüm yemekleri öğrenmek ve kullanmak anlamına gelir. Gastronomi ise, yemek pişirmeyi kültürden kültüre, tarihten tarihe değişen çeşitli kültürlerin yemeklerini öğrenmek ve anlamak anlamına gelir. Aşçılık, özellikle teknikleri öğrenmek için bir eğitim sürecidir. Gastronomi ise, kültürlerin yemek kültürleri hakkında bilgi edinmek, bunların kökenlerini öğrenmek ve bu yemekleri pişirme yeteneği kazanmak için bir eğitim sürecidir. Aşçılık, sadece teknik olarak yemekleri pişirmeyi öğretirken, gastronomi, kültürel, tarihi, psikolojik ve estetik olarak yemekleri anlama ve pişirmeyi öğretir.

Bu konuda bilgisi olanların deneyimlerini ve önerilerini çok bekliyorum.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü