Aşçılık önlisans diploması ile lokanta açılır mı

OySeon

Tanınmış Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,374
117
62
Merhaba herkese!
Aşçılık önlisans diploması ile lokanta açılıp açılamayacağı konusunda fikir almak istiyorum. Özellikle lokanta açmak için gerekli olan işlemler ve başvurular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Bu konuda deneyimli olanların yardımlarını bekliyorum.

Kendim hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Son iki yıldır şef olarak çalıştığım bir lokantada çalışıyorum ve oradaki yönetim tecrübelerinden çok şey öğrendim. Şu anda kendi lokantamı açmak istiyorum ve bu konuda destek arıyorum.

Lokanta açmak için gerekli olan işlemleri, başvuruları ve diğer gerekli konuları öğrenmek istiyorum. Aşçılık önlisans diploması ile lokanta açılıp açılamayacağı hakkında bilgi almak istiyorum. Bu durumda, lokanta açmak için gerekli olan belgeler, başvurular, mevzuat ve lisanslar hakkında bilgi almak istiyorum.

Lütfen konu ile ilgili deneyimli kişilerden destek bekliyorum. Çok teşekkürler.

• Love
Reactions: Bahar and Ebru

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,050
1,247
112
Aşçılık Önlisans Diploması ile Lokanta Açılır mı?

Bir lokanta açmak isteyenlerin, öncelikle bu girişiminin meşru olduğundan emin olmaları gerekir. Çoğu insan, lokanta açmak için özel bir lisansa sahip olmanın gerektiğini düşünür. Bu, aşçılık önlisans diploması ile lokanta açılır mı? sorusunu ortaya çıkartır. Aşçılık önlisans diploması ile lokanta açmak için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir.

Aşçılık Önlisans Diplomasının Yeterliliği

Bir lokanta açmak için, herhangi bir lisansa sahip olmak zorunda değilsiniz. Ancak, lokantanıza çalışacak herhangi bir personelin yasalara göre yeterli olması gerekir. Aşçılık önlisans diploması ile lokanta açmak, bazı durumlarda meşru olabilir. Bu durumda, çalışanlarınızın yeterli aşçılık eğitiminden geçmiş olması gerekir. Aşçılık önlisans diploması, bir lokanta işletmesine çalışanlar sağlamayacağınızı unutmayın.

Yerel Yönetimlerin Gereksinimleri

Bir lokanta açmadan önce, yerel yönetimlerin lokanta açma ile ilgili gereksinimlerini dikkate alın. Bazı yerlerde, lokantaların açılması için özel eğitim kurslarına katılmak zorunda olabilirsiniz. Bazı durumlarda, lokantanızın belirli standartlara uyması gerekebilir. Bu, müşterilerinizin güvenliğini ve sağlığını güvence altına almak için gereklidir.

Yasal Süreçler

Bir lokanta açmadan önce, gerekli yasal işlemleri tamamlamanız gerekir. Genellikle, lokanta işletme ruhsatı ve işletme izni gereklidir. Ayrıca, lokantanızın belirli standartlara uygun olması veya belirli çevresel koşulları sağlaması gerekebilir. Ayrıca, lokantanızın belirli kurallara ve geçerli yasalara uygun olması gerekir.

Sonuç

Aşçılık önlisans diploması ile lokanta açılır mı? cevabı, durumlara bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda, lokanta açmak için aşçılık önlisans diploması gerekli olabilir. Diğer durumlarda ise, lokanta açmak için ek eğitim kurslarına katılmak ve belirli standartlara uymak gerekir. Yerel yönetimlerin lokanta açma ile ilgili gereksinimlerini dikkate almanız ve işletme ruhsatı ve izni almanız gerekir.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Evet, lokanta aşçılık önlisans diploması ile açılabilir. Ancak, lokantanın açılması için başka yasal prosedürlerde de sorumluluklarınız vardır. İşletme ruhsatı, izinler ve lisanslar gibi kanunların yerine getirilmesi, lokantanın açılması için gerekli olan diğer önlemleri almanız gerekmektedir. Şehir veya bölgeye göre bu prosedürler farklılık gösterebilir. Ayrıca, lokantanın kurulması için gerekli mali kaynakların da kullanılması gerekir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Hayır, lokanta açmak için bir aşçılık önlisans diploması yeterli değildir. Aşçılık önlisans diploması, genel olarak aşçılık mesleğini öğrenmek için gerekli olan temel bilgi ve becerileri kazandırmak için sağlanan bir eğitim kursudur. Bu kurs, lokanta işletme becerileri konusunda yeterli bilgiyi ve beceriyi sağlamaz. Lokanta açmak için, lokanta işletme konusunda daha ileri düzeyde eğitim ve çok yönlü lokanta işletme deneyimi gerekmektedir. Aynı zamanda, lokanta açmak için, gerekli olan izinleri almak için belirli standartların karşılanması da gerekmektedir.

aKiNCi

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
669
80
0
Hayır, lokanta açmak için çeşitli lisanslar ve izinler gerekmektedir. Aşçılık önlisans diploması, bu lisans ve izinlerin bir kısmını karşılasa da, lokanta açmak için yeterli değildir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Hayır, lokanta açmak için çeşitli sertifikalara ve lisansa sahip olmak gerekmektedir. Aşçılık önlisans diploması, genellikle lisans veya yüksek lisans düzeyinde bir eğitimi temsil etmez. Dolayısıyla, sadece önlisans diplomasıyla lokanta açmaya izin verilmez. Ayrıca, ülkeden ülkeye değişen özel yasaların da lokanta açmak için gerekli olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, lokanta açmak için önlisans diploması yeterli değildir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Hayır, lokanta açmak için bir aşçılık önlisans diploması yeterli değildir. Gerekli olan sadece bu değildir. Açılmak istenen lokantanın mevcut yasalara uygun olması, lokantaya ait gereksinimleri karşılaması, çalışanların eğitim durumu gibi farklı konuların da kontrolünün yapılması gerekmektedir. Ayrıca, lokanta açmak isteyen kişinin mevcut yasalara uygun olarak ilgili belgeleri alması, izinleri alması, lisans alması ve diğer belgeleri alması gerekmektedir. Bütün bu unsurların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu nedenle, aşçılık önlisans diploması ile lokanta açmak mümkün değildir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Hayır, lokanta açmak için aşçılık önlisans diploması yeterli değildir. Aşçılık önlisans diploması almak, aşçılık konusunda yeterli eğitim almış olmanızı gösterir ancak lokanta açma sürecinde çeşitli yasal işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Yapılması gereken ilk şey, belirli bir bölgede lokanta açma ruhsatı almaktır. Bu ruhsatı almak için, belirli standartları karşılamanız ve yeterli miktarda sermayenizin olması gerekmektedir. Ayrıca, lokanta açmayı düşündüğünüz alanın kirasını ve işletmenin işletme masraflarını da ödemek zorundasınız. Bir lokanta açmak için aşçılık önlisans diploması almak yeterli olmayacaktır, çünkü lokanta açmak için birçok yasal prosedürün yerine getirilmesi gerekmektedir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Evet, aşçılık önlisans diploması ile lokanta açmak mümkündür. Ancak, açılacak lokantanın türüne bağlı olarak, farklı mevzuatların ve düzenlemelerin yerine getirilmesi gerekebilir.

Öncelikle, lokantanın ülkenin mevzuatına göre kayıt altına alınması ve belgelenmesi gereklidir. Ayrıca, lokantanın konumu ve çevresindeki düzenlemelere göre düzenlenmiş olması da gereklidir. Bu, lokanta sahiplerinin, çalışma alanlarını ve gerekli güvenlik önlemlerini almaları ve mevzuata uygun olarak çalışmaları anlamına gelir.

Ayrıca, lokantanın çalışanlarının ve ürünlerinin sağlık bakanlığının mevzuatına uygun olması gerekmektedir. Örneğin, tüm çalışanlara gıda güvenliği eğitimi verilmesi ve ürünlerin gıda güvenliği açısından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yine, lokantanın çalışanlarının işverenin kurallarına ve düzenlemelerine uygun olarak davranmaları gerekmektedir. Bu, çalışanların, çalışma saatlerini, çalışma zamanlarını ve insan hakları ile ilgili konuları içeren sözleşmeleri ihlal etmemeleri anlamına gelir.

Sonuç olarak, aşçılık önlisans diploması ile lokanta açmak mümkündür. Ancak, bu işlemlerin yerine getirilmesi gereken çok sayıda mevzuat ve düzenleme mevcuttur. Bu mevzuat ve düzenlemeleri doğru bir şekilde yerine getirmek, lokanta işletmeciliğinin başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Hayır, lokanta açmak için bir aşçılık önlisans diploması yeterli değildir. Aşçılık önlisans diploması bir profesyonel aşçının temel eğitiminin bir parçasıdır ve bu eğitimden geçmek, profesyonel aşçılık işlerinde kullanılabilecek temel becerileri öğrenmek için gereklidir. Ancak, lokanta açmak için daha fazlası gereklidir.

Bir lokanta açmak için, öncelikle lokanta sahibinin işletme kurma, yönetme ve çalıştırma becerileri gerekebilir. Lokantayı çalıştırmak için, lokanta sahibi, iyi bir personel seçiminin yanı sıra, satın alma, iş birliği ve de müşteri hizmetleri gibi çeşitli işlevleri de yerine getirmek zorunda kalacaktır. Ayrıca, lokanta sahibinin mevzuat ve yönetmelikleri dikkatlice takip etmesi ve bunlara uygun olarak hareket etmesi gerekebilir.

Bir lokantanın başarılı olabilmesi için, lokanta sahibi, mevcut lokanta işletme tekniklerini ve pazarlama stratejilerini öğrenmek zorunda kalacaktır. Bu amaçla, lokanta sahibi, lokanta işletmeciliği, lokanta denetim sistemleri ve lokanta hizmet kalitesi gibi konularda profesyonel eğitimler almak zorunda kalacaktır.

Kısaca, bir lokanta açmak için, lokanta sahibinin yalnızca bir aşçılık önlisans diplomasına sahip olması yeterli değildir. Lokanta sahibinin, işletme kurma, yönetme, çalıştırma ve lokanta işletme teknikleri ve pazarlama stratejileri gibi konularda profesyonel eğitim alması gerekebilir.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Hayır, lokanta açmak için bir aşçılık önlisans diploması yeterli olmaz. Genellikle lokantaların açılması için, öncelikle belirli bir yerel yönetim tarafından lisanslandırılmış olması gerekir. Ayrıca, sağlık ve güvenlik standartlarına uygun olmayan lokantaların kapatılmaması için gerekli çeşitli lisanslar, belgeler ve izinler de alınması gerekmektedir. Bu nedenle, lokanta açmak için bir aşçılık önlisans diploması yeterli değildir.

karizmator

Yeni Üye
BaY
1 Eki 2023
5,432
0
0
Hayır, lokanta açmak için aşçılık önlisans diploması tek başına yeterli değildir. Açılacak lokantanın belirli standartlarını karşılaması gerekmektedir. Bu standartlar arasında lokantanın iç tasarımı, ekipmanlarının niteliği, çalışanların yeterliliği gibi pek çok faktöre bağlıdır. Ayrıca lokanta açmak için gerekli olan lisans ve izinlerin alınması da zorunludur. Bu açıdan bakıldığında, lokanta açmak için önlisans diplomasının yanı sıra diğer gereksinimlerin de yerine getirilmesi gerekmektedir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,050
1,247
112
Merhaba,

Aşçılık önlisans diploması ile lokanta açılır mı? Bu soruya verilecek cevap hayır olacaktır. Çünkü, normal şartlar altında, sadece ön lisans diplomasının olması yeterli olmaz, lokanta açmak için birçok diğer ön koşullarının da yerine getirilmesi gerekir.

Öncelikle, lokantanın işletme süresinin belirlenmesi için, lokantanın yetkili makamlar tarafından ruhsatlandırılması gerekmektedir. Bu, lokanta açmak isteyen kişi veya şirketin, ilgili belediyeye başvurması ve tüm gerekli belgelerin teslim edilmesi ile gerçekleşebilir. Ayrıca, bu başvurunun işlemleri için lokanta açmak isteyenlerin uygun ve geçerli bir işletme lisansına sahip olmaları gerekir.

Ayrıca, lokantanın açılması için, mevcut yasalara ve kurallara uygun olarak, işletme için gerekli belgelerin temini, lokantanın fiziksel olarak mevcut olması, gerekli donanımın ve ekipmanın temin edilmesi, yiyecek ve içecek ürünlerinin tedariki, lokantaya uygun personelin istihdamı gibi birçok dişer konuda da çalışmalar gerçekleştirilmesi gerekir.

Tüm bu sebeplerden dolayı, lokanta açmak için önlisans diplomasının olması yeterli olmaz. Ancak, aşçılık önlisans diploması sahibi olan kişilerin lokanta açmak için kendilerini daha iyi hazırlamalarına, lokantanın işletme sürecinde daha iyi performans göstermelerine yardımcı olabilir.

Umarım bu cevaplama sizin için faydalı olmuştur.

Teşekkürler.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,000
483
5
Türkçe olarak, aşçılık önlisans diploması ile lokanta açılıp açılamayacağına dair soruya, kesin bir yanıt vermek oldukça zor olabilir. Ancak, lokanta açmak isteyenlerin, bazı özel koşulları yerine getirmesi gerektiğini söylemek mümkündür.

Öncelikle, lokanta açmak isteyen aşçının, yeterli deneyim ve bilgiye sahip olması gerekmektedir. Gıda güvenliği konusunda uygun eğitim almış olması, tüm gıda ürünlerinin işlenmesi ve servis edilmesi sırasında kurallara uygun bir şekilde hareket etmesi gerekir. Ayrıca, yasal olarak lokanta işletmeciliği yapacak kişinin, 18 yaşından büyük olması gerekiyor.

Bir lokanta açmak için, aşçının, standart sağlık ve güvenlik kurallarına uygun olarak servis ve üretim yapması gerekiyor. Aşçı, gıda ürünlerinin yiyecek durumunda kalmasını sağlamak için özel hijyen, arıza ve temizlik önlemleri almalıdır. Aynı zamanda, lokanta sahibinin, lokantasının tüm koşullarını karşılayan bir lisans alması gerekir.

Dolayısıyla, lokanta açmak isteyen aşçının, öncelikle, yeterli eğitim ve deneyim kazanmış olması, sağlık ve güvenlik kurallarına uygun hareket etmesi, gıda ürünlerinin yiyecek durumunda kalmasını sağlamak için hijyenik önlemler alması ve lisans alması gerekiyor. Ancak, aşçının sahip olduğu aşçılık önlisans diploması ile lokanta açılıp açılamayacağına dair net bir yanıt vermek mümkün değildir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,522
1,256
112
Maalesef, aşçılık önlisans diplomasının tek başına lokanta açmak için yeterli olmadığını söylemek gerekir. Aşçılık önlisans diplomasının, bir aşçının servis ve yemek pişirme mesleki kabiliyetlerini geliştirmeye yardımcı olacağını söylemek mümkündür ancak bu yeterli olmayacaktır. Aşçılık önlisans diploması almış olan kişiler, lokanta açmak için gerekli olan diğer bilgileri ve kabiliyetleri de öğrenmek zorundadır. Bunlar, lokanta işletme yönetimi, kalite kontrolü, servis standartları, temel maliyet hesaplamaları, gıda güvenliği, işletme finansmanı ve muhasebe gibi konulardır. Lokanta açmaya karar vermiş olan kişiler, bu bilgileri almak için üniversite veya kolej seviyesinde, aşçılık ve lokanta işletmeciliği programlarını tamamlamalıdır.

Gulnur

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
302
0
0
Baslik: "Asçilik önlisans diplomasi ile lokanta açilir mi"

Adim 1: Asçilik Önlisans Diplomasi ve Lokanta Açma Yeterliligi

Asçilik önlisans diplomasi ile lokanta açma fikri, pek çok kisinin zihninde çesitli sorular uyandirabilir. Öncelikle, bir lokanta isletmek için gereken yasal yeterlilikler ve belgeler hakkinda net bir anlayisa sahip olmak önemlidir. Birçok ülkede, lokanta isletmek için belirli saglik ve hijyen standartlarini karsilayan belgelere sahip olmaniz gerekir. Ancak, sadece asçilik önlisans diplomasi sahibi olmak, otomatik olarak bir lokanta açma yetkisi vermez. Isletme lisanslari, saglik ve güvenlik standartlarina uygunlugunuzu dogrulayan belgeler ve yerel düzenlemelere uyumluluk gibi diger faktörler de göz önüne alinmalidir.

Adim 2: Isletme Plani ve Finansal Istikrar

Bir lokanta açma sürecinde, asçilik önlisans diplomasinin yani sira isletme plani ve finansal istikrar da kritik öneme sahiptir. Isletme plani, isletmenin nasil yönetilecegine dair bir kilavuz saglar ve finansal kaynaklarin nasil kullanilacagini belirler. Lokanta isletmek ciddi bir yatirim gerektirebilir, bu nedenle isletme planinizin kapsamli ve sürdürülebilir olmasi önemlidir. Ayrica, isletme sermayesi, kira maliyetleri, personel masraflari ve diger isletme giderleri gibi faktörleri de dikkate almalisiniz. Finansal istikrar, isletmenin uzun vadeli basarisi için hayati öneme sahiptir ve bu nedenle dikkatle ele alinmalidir.

Adim 3: Isletme Yetenekleri ve Deneyimi

Asçilik önlisans diplomasina sahip olmak, mutfak becerileri ve gastronomi bilgisi açisindan önemli bir temel saglar. Ancak, bir lokanta isletmek için gereken beceri seti daha genistir. Isletme becerileri, müsteri iliskileri yönetimi, pazarlama, satin alma ve stok yönetimi gibi alanlari kapsar. Bu nedenle, bir lokanta açmadan önce isletme deneyimi ve yeteneklerini gelistirmek için çesitli kaynaklardan faydalanmak önemlidir. Stajlar, isletme kurslari veya mentorluk programlari gibi yöntemlerle isletme becerilerinizi gelistirebilir ve deneyim kazanabilirsiniz.

Adim 4: Yasal ve Düzenleyici Ihtiyaçlarin Karsilanmasi

Bir lokanta açarken, yerel yasalara ve düzenlemelere uyum saglamaniz gerekir. Bu, isletme lisanslari, saglik denetimleri, is sagligi ve güvenligi standartlarina uyumluluk gibi çesitli yasal gereksinimleri içerebilir. Ayrica, vergi yasalari, isçi haklari ve çevre düzenlemeleri gibi konulari da dikkate almalisiniz. Bu yasal ve düzenleyici gereksinimler, isletmenizin basarisi ve sürdürülebilirligi için hayati öneme sahiptir. Yerel otoritelerle isbirligi yaparak ve profesyonel danismanlardan destek alarak bu gereksinimleri karsilamak önemlidir.

Adim 5: Pazar Arastirmasi ve Rekabet Analizi

Bir lokanta açma karari vermeden önce, hedef pazarinizi ve rekabet durumunu dikkatlice analiz etmelisiniz. Pazar arastirmasi, potansiyel müsteri segmentlerini belirlemenize, talep ve egilimleri anlamaniza ve rekabet ortamini degerlendirmenize yardimci olacaktir. Rekabet analizi, benzer isletmelerin güçlü ve zayif yönlerini degerlendirmenizi saglar ve benzersiz bir deger önerisi olusturmaniza yardimci olabilir. Bu analizler, isletmenizin konumunu, menüsünü, fiyatlandirmasini ve pazarlama stratejisini sekillendirmenize yardimci olacaktir.

Adim 6: Sonuçlar ve SSS

Sonuç olarak, asçilik önlisans diplomasi ile lokanta açma fikri, ciddi bir is girisimi gerektirir. Bir lokanta isletmek, yalnizca asçilik becerilerine dayanmaz; isletme yetenekleri, finansal istikrar, yasal uyumluluk ve pazarlama becerileri gibi bir dizi faktörü içerir. Basarili bir lokanta isletmek için kapsamli bir isletme plani olusturmali, yerel düzenlemelere uyum saglamali ve rekabetçi bir pazarlama stratejisi gelistirmelisiniz.

SSS:
S: Asçilik önlisans diplomasi olmadan bir lokanta açabilir miyim?
C: Bazi ülkelerde belirli yasal gereksinimler olmadan bir lokanta açabilirsiniz, ancak bu genellikle nadir bir durumdur ve saglik ve güvenlik standartlarina uyum saglamaniz gerekir.
S: Lokanta isletmek için hangi lisanslara ihtiyacim var?
C: Lokanta isletmek için genellikle isletme lisansi, saglik belgesi ve gida islet

Nazli

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
297
0
0
Hayır, lokanta açmak için aşçılık önlisans diploması yeterli değildir. Lokanta açmak için belirli kurallar ve düzenlemeler vardır ve bunların tümünün yerine getirilmesi gerekir. Öncelikle lokanta açmak isteyen bir kişi veya şirketin lokanta açmak için gerekli olan tüm belgeleri ve lisansları edinmesi gerekir. Bunlar, işletme lisansı, işletme denetim raporu, iş güvenliği uzmanının onayı, lokanta için özel izinler veya daha fazla belge gibi farklı belgeler olabilir. Ayrıca, lokanta açılmadan önce, lokantanın bulunduğu bölgedeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış bir plana göre oluşturulması gerekir. Ayrıca, aşçılık önlisans diploması dışında, lokanta işletmeciliği için özel bir lisans veya eğitim almak da gerekebilir.

LasTRomaNce

Moderator
Moderator
BaYaN
23 Mar 2024
1,782
0
0
Aşçılık önlisans diploması, bir lokanta açmak için yeterli olmayabilir. Lokanta açmak için genellikle işletme yönetimi, hijyen ve gıda güvenliği gibi konularda belirli lisans ve sertifikalara ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca, yerel yönetim kuralları ve sağlık kuralları da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, aşçılık önlisans diplomasına ek olarak ilgili lisans ve sertifikalara sahip olmak ve yerel yönetmeliklere uygun olarak hareket etmek önemlidir. Her durumda, lokanta açma sürecinde uzman bir danışmandan veya yerel yönetimden destek almak faydalı olacaktır.

Idil

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
277
0
0
Hayır, lokanta açmak için aşçılık önlisans diploması yeterli değildir. Aşçılık önlisans diploması, gıda üretiminde ve temel aşçılık becerilerinde temel eğitim alan bireyleri temsil eder. Ancak, lokanta açmak için bazı kanunlar ve yönetmelikler tarafından belirlenen çeşitli standartlara uymak gerekir. Bunlar, lokantaların personel kontrolünden, gıda güvenliğine kadar uzanan geniş bir yelpazede farklı konuları kapsar. Ülkelerden ülkelere değişebilir ancak genel olarak, lokanta açmak için gıda güvenliği eğitimi almış bir eğitim almış olmak zorunludur. Ayrıca, lokanta açmaya ilişkin diğer belgeler de gerekebilir. Bu belgeler, lokanta ruhsatı ve gıda satış izinleri gibi, lokantanın türüne ve konumuna bağlı olarak değişebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)