Avrupa Birliği ismi ilk kez hangi antlaşmada kullanıldı

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba,
Avrupa Birliği ismi ilk olarak hangi antlaşmada kullanıldı? Sorusunun cevabını bulmaya çalışıyorum ve bu konuda yardım istiyorum.

Avrupa Birliği, ilk olarak 1957 yılında imzalanan Roma Antlaşması ile kurulmuştur. Bu antlaşma, Avrupa Ekonomik Topluluğunun kuruluşunu ve Avrupa Birliği'nin temellerini oluşturmuştur. Roma Antlaşması, İtalya, Belçika, Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda arasında imzalanmıştır. Roma Antlaşması, çok uluslu ortaklıkların kurulmasını ve Avrupa Birliği'nin üye ülkelerinin öncelikli hedeflerinin gerçekleştirilmesini sağlamıştır.

Roma Antlaşması, Avrupa Birliği'nin ismini içerdiğinden, bu antlaşma Avrupa Birliği'nin ilk antlaşması olarak kabul edilmektedir. Bu antlaşma, Avrupa Birliği'nin kuruluşunun temelini oluşturmuştur. Antlaşma, üye ülkelerin ekonomik ve siyasal konulara ilişkin sıkı bir işbirliğinin oluşturulmasını sağlamıştır.

Bu konuda yardım istiyorum çünkü Avrupa Birliği'nin isminin ilk kez hangi antlaşmada kullanıldığını çözmeye çalışıyorum. Konu hakkında bilgisi olanların yardımlarını bekliyorum.

Saygılarımla.

• Love
Reactions: Bengu

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,506
1,159
112
Avrupa Birliği Antlaşması: Ne zaman kullanıldı?

Avrupa Birliği ismi, 1951'de imzalanan Treaty of Paris (Paris Antlaşması) ile ilk kez kullanıldı. Paris Antlaşması, Avrupa Ekonomik Topluluğunun (AET) kuruluşunu sağlayan antlaşmaydı. AET, Avrupa Birliğinin öncüsü olarak kabul edilir.

Paris Antlaşması: Neleri Kapsıyordu?

Paris Antlaşması, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa'da yeni bir düzen kurmak için imzalanmış bir antlaşmaydı. Antlaşma, AET'nin kuruluşunu öngörmekle birlikte, üyeler arasında tarım ve ticaret alanında serbest ticareti sağlamak, üye ülkeler arasındaki ticareti kolaylaştırmak ve işbirliğinin geliştirilmesi için önlemler almak için de önemli adımlar atmıştı.

Treaty of Paris: AET'nin Kökenleri

Paris Antlaşması, üyesi ülkelerin AET'nin kuruluşu için temel prensipleri kabul etmesine olanak sağlamıştı. Paris Antlaşması ayrıca, AET'nin kuruluşundan önce Avusturya, Danimarka, Fransa, İsviçre, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve İngiltere arasında imzalanan Benelux Antlaşması ve Fransa, İtalya, Almanya, Belçika ve Hollanda arasında imzalanan Rome Antlaşması'na da atıfta bulunuyordu.

Sonuç

Paris Antlaşması, Avrupa Ekonomik Topluluğunun kuruluşunu öngören ilk antlaşmaydı. 1961 yılında imzalanan Treaty of Brussels (Brüksel Antlaşması) ile, AET'nin Avrupa Birliği'ne dönüştürülmesi kararlaştırıldı. Paris Antlaşması, Avrupa Birliği isminin ilk kez kullanıldığı antlaşmadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)