Avrupa Birliği nedir kısaca özeti

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Merhaba,

Avrupa Birliği nedir kısaca özeti hakkında bilgi almak istiyorum. Avrupa Birliği hakkında kısa bir özet görmek istiyorum. Avrupa Birliği neyi, nasıl ve ne amaçla ortaya çıkmıştır? Avrupa Birliği ülkelerinde ne gibi faydalar sağlamaktadır? Avrupa Birliği kurucu ülkeleri kimlerdir ve günümüzde kaç ülke Avrupa Birliğine dahil?

Avrupa Birliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, lütfen bana yardımcı olur musunuz? Tüm bu sorularınıza cevap aramak için, forumda bulunan diğer kullanıcıların katkılarını bekliyorum.
 
  • Sad
  • Angry
Reactions: Sevgi and Ayca

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,745
1,256
112
Avrupa Birliği Nedir?

Avrupa Birliği (AB), kuruluşundan bu yana üye ülkeleri arasındaki siyasi, ekonomik ve sosyal ilişkileri güçlendirmek ve bölgesel istikrarı sağlamak için oluşturulmuş bir güçtür. Avrupa Birliği, 28 üyesi bulunan ve AB üyesi ülkelerin siyasi, ekonomik ve sosyal işlerinin çoğunlukla Brüksel tarafından yönetildiği bir siyasi ve ekonomik birliktir. AB, oluşumundan beri üyesi ülkeler arasındaki ticareti kolaylaştırmak ve küresel rekabet gücünü arttırmak için çalışmıştır.

Avrupa Birliğinin Kökeni

Avrupa Birliğinin kökenleri, İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa'da ortaya çıkan bir dizi politik çalışmaya dayanıyor. 1951'de, üç ülkenin, Fransa, Almanya ve İtalya'nın imzaladığı Akdeniz Ekonomik İşbirliği Anlaşması ile başladı. 1952'de, Almanya, Fransa ve İtalya, Avrupa Toprakları Topluluğu'nu oluşturmak için Roma Antlaşmasını imzaladı. İlk başlarda tarım ve madencilik ürünlerinin ticareti ile sınırlı olan bu üç ülke, zamanla ticareti, sermaye ve paraların hareketini de kapsayan daha geniş bir ortak piyasa oluşturmaya başladı. 1967'de, AB'nin kuruluşu ile bu ortak piyasa, tamamen devletlerarası ticareti kapsayan bir bölgesel ticaret bloku haline geldi.

Avrupa Birliğinin Amaçları

Avrupa Birliğinin temel amacı, üye ülkeler arasındaki siyasi, ekonomik ve sosyal ilişkileri güçlendirmek ve bölgesel istikrarı sağlamaktır. Bu amaçlar, genel ittifak, toplumsal refah ve halklar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında çalışmalar yapmak için üye ülkeler arasında güçlü bir yakınlaşma sağlamak ve aynı zamanda küresel ticareti teşvik etmek olarak özetlenebilir. AB, ayrıca hükümetlerinin ve halklarının güvenliğini korumak, çevrenin korunması ve küresel ısınmanın önlenmesi için politika geliştirmek, üye ülkeler arasında insan haklarının korunmasını teşvik etmek ve üye ülkeler arasındaki ekonomik farklılıkları azaltmak için de çalışmalar yürütmektedir.

Avrupa Birliğinin Sonuçları

Avrupa Birliğinin kuruluşundan bu yana, üye ülkeler arasındaki ticaretin artmasının yanı sıra, politik, ekonomik, sosyal ve kültürel yakınlaşma da sağlanmıştır. AB, üye ülkeler arasında insan haklarının korunmasını, teknolojiyi geliştirmeyi, çevrenin korunmasını, küresel ısınmanın önlenmesini, çocukların eğitimlerinin arttırılmasını ve üyeler arasındaki ekonomik farklılıkların azaltılmasını teşvik etmektedir. Bunun yanı sıra, AB, üye ülkeler arasındaki politik, ekonomik ve sosyal ilişkileri güçlendirmek ve bölgesel istikrarı sağlamak için çok sayıda çalışma yürütmektedir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü