Avrupa Birliği kim tarafından kurulmuştur

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba,
Avrupa Birliği nedir ve kim tarafından kurulmuştur? Bu soruları cevaplamak istiyorum ve bu konuda yardım almak istiyorum. Biliyorum ki, Avrupa Birliği, Avrupa'da ekonomik ve siyasi bir güç olmak üzere, üye ülkeler arasında çok uluslu ortak bir çatı altında bir araya gelen ülkelerin küresel bir ülkesi olarak görülmektedir. Avrupa Birliği, Avrupa’nın 1950’lerin sonunda, özellikle II. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulmuştur. Avrupa Birliği'nin kuruluşu, Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun 1957'deki oluşumuyla başlamış ve onu izleyen bir dizi uluslararası anlaşma ile devam etmiştir. Avrupa Birliği, ülkeler arasındaki ilişkileri ve ticareti artırmak, sosyal ve ekonomik faydaları daha da artırmak ve ortak politikalar geliştirmek ve uygulamak için üye ülkelerin hakimiyetlerinin paylaşılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Avrupa Birliği kim tarafından kurulmuştur? Avrupa Birliği'nin amacı nedir? Avrupa Birliği'nin etkileri nelerdir? Avrupa Birliği'nin üyeleri hangileridir? Avrupa Birliği ile üye ülkeler arasındaki ilişkiler nasıldır?

Sorularımı cevaplayan herkese çok teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Avrupa Birliği (AB) Kim Tarafından Kurulmuştur?

Avrupa Birliği (AB), Avrupa kıtasında yaşayan toplam 28 ülkeden oluşan özerk bir politik ve ekonomik birliktir. Avrupa Birliği, 1957 yılında Fransa, Almanya, Belçika, İtalya, Lüksemburg ve Hollanda tarafından imzalanan Roma Anlaşmasıyla kurulmuştur. Anlaşmanın ülkeler arasındaki ekonomik ve siyasi birliği arttırmak, ticareti serbestleştirmek ve kültürel birliği geliştirmek amacıyla kurulması hedeflenmişti.

AB’nin Kuruluşu ve Tarihçesi

Avrupa Birliği, Roma Anlaşmasının imzalanmasının ardından, 1957 yılında kurulmuştur. Anlaşma, ülkeler arasındaki ekonomik ve politik işbirliğinin geliştirilmesi, ticaretin serbestleşmesi ve kültürel birliğin geliştirilmesi için kabul edilmişti. Anlaşma, AB'nin ilk kuruluş belgesi olarak kabul edilmektedir.

1973 yılında, İngiltere, İrlanda ve Danimarka AB'ye katıldı ve AB 10 üye ülkeden oluşan bir birlik haline geldi. Ancak, 1985 yılında AB 12 üye ülkeye genişleyerek Avrupa'nın ekonomik ve politik kalkınmasının önünü açtı.

2007 yılında, Bulgaristan ve Romanya'nın katılımıyla AB 27 üye ülkeden oluşan bir birlik haline geldi. Avrupa Birliği, 1 Ocak 2007 tarihinde yeni aday ülkeleri arasında bulunan Bulgaristan ve Romanya'nın katılımıyla 28 üye ülkeden oluşan bir birlik haline geldi.

AB'nin Görevleri

Avrupa Birliği, üyeler arasında ekonomik ve politik işbirliğini arttırmak, ticareti serbestleştirmek, AB'nin yüksek standartlara sahip bir bölgesel komşuluk politikasını uygulamak ve AB ülkelerinin ekonomik ve sosyal kalkınmasını desteklemek amacıyla kurulmuştur.

AB, ayrıca, üyeler arasındaki ticareti kolaylaştırmak, tüketicilerin korunmasını sağlamak ve çevre konularında çaba göstermek için birçok kurumsal mekanizma ve hizmet oluşturmuştur.

Sonuç

Avrupa Birliği, Fransa, Almanya, Belçika, İtalya, Lüksemburg ve Hollanda tarafından 1957 yılında imzalanan Roma Anlaşmasıyla kurulmuştur. AB, Avrupa kıtasında yaşayan 28 üye ülkeden oluşan özerk bir politik ve ekonomik birliktir. AB'nin amacı üyeler arasında ekonomik ve politik işbirliğini arttırmak, ticareti serbestleştirmek, AB'nin yüksek standartlara sahip bir bölgesel komşuluk politikasını uygulamak ve AB ülkelerinin ekonomik ve sosyal kalkınmasını desteklemektir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)