Bağdat Osmanlıdan ne zaman ayrıldı

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba herkese! Bağdat Osmanlıdan ne zaman ayrıldı? sorusunun cevabını arıyorum. Zaman tünelini inceleyerek araştırdım ama kesin bir tarih bulamadım. Acaba bağlantılı olaylar ya da tarihsel olaylar varsa bunların da yardımıyla cevabı bulabilir miyim? Yani, benim soruma cevabınız ya da tavsiyeleriniz varsa lütfen paylaşın. Çok çok memnun olurum. Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Bağdat Osmanlıdan Ne Zaman Ayrıldı?

Bağdat, İslam tarihinin önemli merkezlerinden biridir. Bu bölge, tarihi süreç içerisinde çeşitli imparatorlukların egemenliğine girmiştir. 1533 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen Bağdat, Osmanlının 400 yıl boyunca hakimiyeti altında kalacaktı.

Osmanlının Bağdat'a egemenliğinin başlangıcı, 16. yüzyılda Safevi İmparatorluğu'nun kurulmasıyla başladı. Safevi İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyetini sınırlandırarak, Bağdat'ın kuzeyindeki bölgeleri kontrol altına aldı. Bununla beraber, 1639 yılında Safevilerin İran'a geri çekilmesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun Bağdat'a egemenliğinin yeniden tesisine imkan sağladı.

1831 yılına gelindiğinde, Bağdat'a egemen olan İngilizlerin desteğiyle gelişen Arap ayaklanmaları, Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyetini tehdit etti. 1831'de İngiltere, Osmanlı İmparatorluğu'na Bağdat'a egemenliğin korunmasını talep ederek, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli kayıplara uğramasını önledi.

1878 yılında, Osmanlı İmparatorluğu'nun yenilgisiyle sonuçlanan Rus-Türk Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyetini büyük ölçüde sınırlandırdı. Savaşın sonucunda, Bağdat ve diğer bölgeler, Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılarak, İngiliz ve Fransız egemenliğine girdi.

1917 yılında İngiltere ve Fransa'nın arasındaki Sykes-Picot Anlaşması ile Bağdat, İngiliz egemenliğine bırakıldı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun 400 yıllık hakimiyeti sona erdi.

Sonuç olarak, Bağdat Osmanlı İmparatorluğu'ndan 1917 yılında ayrılmıştır. Bu ayrılık, Osmanlı İmparatorluğu'nun zayıfladığının ve İngiliz ve Fransız egemenliğine girdiğinin açık bir göstergesidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)