Bitimli fiil ne demek

ruhumunizi

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
89
2
Merhaba! Sözlüklerde bitimli fiil olarak tanımlanmış bir kavram var ama ne demek olduğunu çözebilmek için biraz daha araştırma yapmak gerekiyor. Bitimli fiil nedir? Ne anlama geliyor? Hangi durumlarda kullanılıyor? Bu soruların cevaplarını arıyorum.

Bu soruların cevaplarını almak için aradığım her türlü bilgiyi ve yardımı teşekkür ederim. Çoğu zaman bu konuda cevap olarak karşıma çıkan bilgileri anlamakta zorlanıyorum. Özellikle de bu konuda konuşma ve yazma yeteneğimin gelişmesi açısından bu bilgilerin önemi büyük.

Bitimli fiilleri anlamaya yardımcı olabilecek her türlü yardımı ve bilgiyi teşekkür ederim. Bu konuda herhangi bir örnek, çalışma ya da araştırma paylaşımınız bana çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Ayrıca, bu konuyla ilgili kendi görüşlerinizi de paylaşmaktan çekinmeyin.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Bitimli Fiil Ne Demek?

Bitimli fiil, dilbilimsel olarak, bir cümlede bulunan ve belli bir anlamı ifade eden bir kelime grubudur. Bitimli fiiller, cümleyi tamamlayan veya zihinde bir anlayış oluşturan unsurlardır. Daha önceki derslerde öğrendiğiniz gibi, bitimli fiiller, cümleye hareket ve anlam verir. Bitimli fiiller, özne ve nesne arasındaki ilişkiyi tanımlayan, cümledeki özneyi nesneye karşı pozisyonlandıran ve cümleye bütünlük kazandıran kelimelerdir.

Bitimli Fiillerin Türleri

Bitimli fiiller, çeşitli türlerde sınıflandırılır. Birincisi, fiil olarak tanımlanan fiillerdir. İkincisi, fiil olmayan kelimelerdir. Fiil olmayan kelimeler, cümlenin anlamını ve yapısını tamamlarken, cümlenin anlamını belirleyen anahtar kelimelerdir.

Fiil olarak tanımlanan bitimli fiiller, eylemleri veya durumları belirtir. Örneğin, “Yürüyorum” veya “Uyuyorum” gibi fiiller, eylemleri ifade etmek için kullanılır. Ayrıca, “Ben buradayım” veya “O burada değil” gibi fiiller, durumları ifade etmek için kullanılır.

Fiil olmayan bitimli fiiller ise, zaman, durum, zarf veya ölçütler gibi cümlenin anlamını ve yapısını tamamlayan unsurlardır. Örneğin, “Bugün” veya “Şimdi” gibi zaman zarfları, “Çok” veya “Az” gibi ölçütler, “Bilgili” veya “Güzel” gibi durum zarfları gibi fiil olmayan kelimeler, cümlenin anlamını ve yapısını tamamlayan unsurlardır.

Bitimli Fiillerin Kullanımı

Bitimli fiiller, cümlenin anlamını ve yapısını tamamlamak için kullanılır. Bitimli fiiller, cümlenin özne ve nesne arasındaki ilişkiyi tanımlayan, cümlenin yapısını pozisyonlandıran ve cümlenin anlamını belirleyen anahtar kelimelerdir.

Bitimli fiillerin kullanımı, cümlenin anlamının açık ve anlaşılır olmasını sağlar. Bitimli fiiller, cümlenin anlamını tamamlayan ve cümlenin özne ve nesne arasındaki ilişkiyi tanımlayan anahtar kelimelerdir.

Sonuç

Bitimli fiil, dilbilimsel olarak, bir cümlede bulunan ve belli bir anlamı ifade eden bir kelime grubudur. Bitimli fiiller, cümlenin anlamını ve yapısını tamamlamak için kullanılır. Bitimli fiiller, özne ve nesne arasındaki ilişkiyi tanımlayan, cümlenin özneyi nesneye karşı pozisyonlandıran ve cümlenin anlamını belirleyen anahtar kelimelerdir. Bitimli fiillerin kullanımı, cümlenin anlamının açık ve anlaşılır olmasını sağlar.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Bitimli fiil, bir cümlede eylemi veya hareketi tarif eden bir sözcük türüdür. Bitimli fiil, ismin yerine geçebilir ve cümleyi yapısal olarak tamamlayabilir. Bitimli fiiller içinde eylemleri tarif eden, anlamları tümleştirilmiş sözcükler vardır. Örneğin, yürüyüş, sürüş, konuşma, çalışma, dans etme gibi. Bitimli fiiller, çoğu zaman geçmiş zaman, şimdiki zaman veya gelecek zaman olarak kullanılır. Bitimli fiiller, kalıplaşmış kalıpları izleyen bir yapıda yazılır veya söylenir. Buna ek olarak, bitimli fiiller, kullanıldıkları cümlede duygu veya anlam ifade eder. Örneğin, “Köpek koştu” cümlesi, köpeğin hareket ederek koştuğunu ifade eder.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Bitimli fiil, bir cümlede fiil olarak kullanıldığında, cümle anlamını tamamlamış olan fiildir. Bitimli fiilin cümleyi anlamlı hale getirmesi, kelime kökünden çıkan sonuç olarak öne çıkar. Bir bitimli fiil, cümle anlamını tamamlamak için fiilin zaman, kişi ve mod gibi çeşitli çekimlerinden birine uygun olarak değiştirilmiş halidir. Bitimli fiil, bir fiil köküne göre çekimlenmiş halidir. Örneğin, “etmek” fiilinin çekimlenmiş halleri “yapmak”, “yapıyor”, “ettin” gibi şekiller alır. Bu çekimler, bitimli fiil olarak tanımlanır. Bitimli fiillerin, bir cümleyi anlamlı hale getirmesinde önemli bir rolü vardır. Bitimli fiiller, fiil kökünün zaman, kişi ve mod gibi çeşitli çekimlerini kullanarak anlamını tamamlamaya yardımcı olur.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Bitimli fiil, bir fiilin belirli bir zaman diliminde gerçekleştiğini ifade eden fiillerdir. Bitimli fiiller, bağlaçlar, kelimeler ve zaman zarflarıyla birlikte kullanılarak çoğu zaman geçmiş zamanı ifade eder. Geçmiş zamanın yanı sıra, bitimli fiiller aynı zamanda geniş zaman, gelecek zaman veya emir kipi olarak da kullanılabilir. Bitimli fiiller, kip değişikliği, ekler ve çekimler gibi kavramlarla, çoğu zaman çok katmanlı bir şekilde kullanılır. Bitimli fiillerin kullanımı, özellikle Türkçe gibi dilde sözcüklerin çekimleriyle çok daha zor hale gelir. Türkçede bitimli fiillerin kullanımı, özellikle konuşma ve yazma becerilerini özendirmek için çok önemlidir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Bitimli fiil, Türkçe dilinde fiil cümlelerinin çekimlerinin sonuna getirilen fiil çekimleridir. Genellikle yapılan eylemi ifade etmek için kullanılırlar. Bitimli fiil, eylemi tamamlamak için cümleye eklenen fiil çekimleri olarak da tanımlanır. Örneğin, “Geçen hafta parka gittim” cümlesinde “gittim” bitimli fiildir.

Bitimli fiiller, Türkçe dilinde fiil cümlelerinin çekimlerinin sonuna eklenen fiil çekimlerine verilen isimdir. Birçok fiil cümlesinde, özne ve fiil çekimleri arasında bitimli fiil bulunur. Bitimli fiillere örnek olarak, tümleçler, fiil çekimleri ve yardımcı fiiller gibi çeşitli yapılar verilebilir.

Bitimli fiiller, bir fiil cümlesinden sonra kullanılan fiil çekimleri olarak da bilinir. Bitimli fiil, fiil cümlesinin çekimlerinin sonunda kullanıldığından, eylemi tamamlamak için kullanılır. Örneğin, “Geçen hafta parka gittim” cümlesinde “gittim” bitimli fiildir ve eylemi tamamlamak için kullanılır.

Türkçe dilinde bitimli fiil kullanımı, çoğu zaman eylemi tamamlamak için kullanılır. Örneğin, “Bugün alışverişe gittim” cümlesinde “gittim” bitimli fiildir ve eylemi tamamlamak için kullanılır. Aynı şekilde, “Ben okula gittim” cümlesinde de “gittim” bitimli fiildir ve eylemi tamamlamak için kullanılır.

Türkçe dilinde bitimli fiillerin çeşitli çekimleri kullanılır. Bu çekimler arasında, geniş zaman, geçmiş zaman, geniş zaman gelecek zaman, geçmiş zaman gelecek zaman, emir, ikinci kişi tek sayı, ikinci kişi çoğul sayı ve üçüncü kişi çoğul sayı sayılabilir.

Türkçe dilinde bitimli fiillerin çeşitli yapılar içerdiği de söylenebilir. Bu yapılar arasında tümleçler, fiil çekimleri ve yardımcı fiiller sayılabilir. Tümleçler, fiil cümlesinin sonunda kullanılan sözcüklerdir ve çoğu zaman eylemi tamamlamak için kullanılırlar. Örneğin, “Bugün işe gittim” cümlesinde “gittim” bitimli fiildir ve tümleç olarak kullanılmıştır. Aynı şekilde, “Güneş batıyor” cümlesinde “batıyor” bitimli fiildir ve aynı zamanda bir fiil çekimi olarak da kullanılmıştır.

Türkçe

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Bir bitimli fiil, bir cümle ya da kelimeler grubu içinde kullanılan bir fiildir. Bu çeşit fiil bir veya daha fazla özne ya da nesneye yönelik bir eylem, durum veya süreç bildirir. Bitimli fiillerin çoğu sözcüklerin çekimleri ya da türevleri olarak oluşturulan fiil biçimleridir. Örneğin, "yürümek" fiili, "yürü" fiil kökünün bir çekim şeklidir ve "yürüdüm" gibi bir bitimli fiil oluşturur. Asıl fiil kökünden farklı olarak, bitimli fiiller çoğu kez özne veya cümle ile etkileşim içerir ve özneyle ilgili bilgiyi belirtir. Ayrıca, bitimli fiiller cümleyi tamamlayan eylemleri belirtmek için kullanılır. Bitimli fiiller, cümle içerisinde tamamlayıcı veya tümleç görevinde bulunur. Bu, anlamı tamamlayan bir fiilin olduğu anlamına gelir. Bitimli fiiller genellikle cümlenin anlamını tamamlayan en son kelimelerdir. Örneğin, "Çocukların evde oturduğunu gördüm." cümlesinde, "oturdu" bitimli fiil kullanılır.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Bitimli fiil, bir cümlede kullanılan bir fiildir. Bir cümlede bir eylemi veya durumu ifade etmek için kullanılan fiiller bitimli fiillerdir. Bitimli fiiller, yapıları itibariyle çoğul fiiller, yardımcı fiiller ve görev fiillerden ayırt edilir. Bitimli fiiller, fiil cümlelerinin kökünü oluştururlar ve eylemi veya durumu ifade etmek için kullanılırlar.

Efsunlu35

Tanınmış Üye
BaYaN
3 Nis 2023
1,292
102
47
Bitimli fiil, çoğu zaman bir eylemi belirten bir cümle bildirimidir. Genel olarak, bitimli fiiller belirli bir eylemin veya eylemlerin nasıl tamamlandığını gösterir. Örneğin, "çalışmak" bitimli bir fiil olarak kullanılabilir; "çalıştı" ise bitimli bir cümle bildirimi olarak kullanılır. Bitimli fiiller, eylemlerin başlamasından bitişine kadar herhangi bir zamanda çağrışım yaratabilir. Bu tür fiiller, genellikle geçmiş, şimdiki veya gelecek zamanlarda kullanılır ve çoğu zaman üçüncü tekil şahıs uygunluğuna sahiptir.

Bitimli fiil, kelime türlerinin özelleşmiş bir alt kümesidir ve genellikle fiilin ne zaman kullanılacağı hakkında çok fazla bilgi verir. Bitimli fiiller, çoğu zaman eylemlerin kapsamını belirtmek veya ne zaman oluştuğunu belirtmek için kullanılır. Bitimli fiiller, çoğu zaman belirli bir eylemin zamanını veya sürecini ifade etmek için kullanılır. Genellikle, bitimli fiiller çoğu durumda geçmiş zamanın özelliğini verebilir.

Bitimli fiiller, çoğu zaman konuşma veya yazmayla iletişim kurmak için kullanılır. Bitimli fiiller, sözcüklerin ne anlama geldiğini anlamak ve anlatmak için kullanılır ve sözcüklerin ifade edilmesine yardım eder. Bitimli fiiller, daha sonra kullanılan fiilleri ve cümleleri oluşturmak için çok faydalıdır ve anlamın çok daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur. Bitimli fiiller, çoğu zaman konuşma veya yazmayla iletişim kurmak için kullanılır ve sözcüklerin ifade edilmesine yardımcı olur.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Bitimli fiil, bir cümlede kullanılan, fiilin yapılmış veya yapılmamış olmasına bakılmaksızın, bir cevap verme zamanını belirtir. Bitimli fiiller cümledeki fiilin anlaşılmasını sağlar ve cümleli olarak kullanıldıklarında, geçmiş, şimdiki veya gelecek zamanı ifade eder. Örneğin; "O okula gitti" cümlesinde, fiil "gitmek" olduğu için, bu cümlede bitimli fiil olarak kullanılır.

Bitimli fiiller, Türkçede çoğul ve tekil şekilde kullanılabilir. Örneğin; "Onlar evlerine gitti" veya "O evine gitti" cümlelerinde, bitimli fiil olarak "gitmek" kullanılır. Ayrıca, bitimli fiillerin üç zamansal şekli vardır: geçmiş zaman (“gitti”), şimdiki zaman (“gidiyor”) ve gelecek zaman (“gidecek”). Örneğin; "O okula gitti" cümlesinde kullanılan fiil geçmiş zamandır ve "O okula gidiyor" cümlesinde kullanılan fiil şimdiki zamandır.

Bitimli fiiller, çoğu zaman fiilden önce gelir. Örneğin; "O okula gitti" cümlesinde, bitimli fiil "gitti" fiilden önce gelir. Ayrıca, bitimli fiillerin cümlede bir özne ile kullanımı gerektirir. Örneğin; "O okula gitti" cümlesinde, bitimli fiil "gitti" özne "o" ile kullanılır.

Bitimli fiillerin cümlede kullanımı, cümlenin anlaşılmasını kolaylaştırır. Bitimli fiiller ayrıca, cümlenin anlamının değişmesini sağlar. Örneğin; "O okula gitti" ve "O okula gitmedi" cümlelerinin anlamı farklıdır. Bu da gösteriyor ki, bitimli fiillerin cümlede kullanımı, cümlenin anlamının belirlenmesinde oldukça önemlidir.

Guzide

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
294
0
0
Bitimli fiil, bir fiilin belirli bir zaman dilimi içinde tamamlanmış olarak gerçekleştiğini ifade eden bir kelimedir. Örneğin, "koştu" bitimli bir fiildir ve koşma eyleminin geçmişte tamamlanmış olarak gerçekleştiğini ifade eder. Bitimli fiillerin olumlu, olumsuz veya soru cümlelerinde kullanıldığını görebilirsiniz. Örneğin, "O koştu" olumlu cümle, "O koşmadı" olumsuz cümle ve "O koştu mu?" soru cümlesi söylenebilir. Bitimli fiillerin kullanımı çoğu zaman konuşmayı ve yazıyı daha akıcı hale getirir.

Sevgi

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
299
0
0
Bitimli fiil, Türkçe dilinde bir fiil cümlesinin belli bir noktada sonlandırılmasını sağlayan fiildir. Aynı zamanda, bu fiilde başlangıç veya bitiş konusunda özel bir anlam vardır. Örneğin, “gitmek” bitimli bir fiildir. Anlamı 'Bir yerden bir yere gitme' olarak açıklanır. Bu anlam, başlangıç ve bitiş noktaları arasında bir hareket olduğu gerçeğini yansıtır.

Bitimli fiiller, genellikle Türkçe dilinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bitimli fiilin çok farklı şekillerde kullanıldığını unutmamak gerekir. Örneğin, bitimli fiiller edilgen cümleler için kullanılabilir. Örneğin, “Konuşuluyor”, bitimli bir fiildir ve edilgen bir cümledir. Cümlede, bir eylem vardır ancak konuşmanın nerede ve ne zaman gerçekleştiği belirtilmemiştir.

Bitimli fiiller, kullanımı kolay olan ve kullanımı çok esnek olan fiillerdir. Ancak, bu fiillerin kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Örneğin, bitimli fiillerin çoğu, özneye göre şekil değiştirir. Örneğin, “gitmek” fiilinin 3. tekil şahıs tekil şahsı için 'gider' şeklinde kullanılması gerekir. Ayrıca, bitimli fiillerin çoğu zamanlarla ilişkili olarak kullanılır. Örneğin, “gitmek” fiilinin geçmiş zaman için 'gitti' şeklinde kullanılması gerekir.

Bitimli fiillerin kullanımı, Türkçe dilinde çok önemlidir. Bu fiillerin kullanımı, cümlelerin daha anlaşılır olmasını ve daha doğru bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bitimli fiillerin Türkçe dilinde doğru bir şekilde kullanılması, dilin özelliklerini anlamak için önemlidir.

Gulsen

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
313
0
0
Bitimli fiil, Türkçe'de bir fiilin belli bir zamanın belirli bir biçimini almasına denir. Bitimli fiiller, çekimli fiiller olarak da bilinir. Bitimli fiiller, fiillerin zamanını belirtmek ve belirli bir durumu anlatmak için kullanılır. Bitimli fiiller, çekimli fiilleri oluşturmak için kullanılan üç çekim ekinden birine sahip olurlar. Bu üç çekim eki, geçmiş zaman, şimdiki zaman ve gelecek zaman olarak isimlendirilir. Örneğin, "yürüyorum" fiili geçmiş zamandır, "yürüyorum" fiili şimdiki zamandır ve "yürüyeceğim" fiili gelecek zamandır. Bitimli fiiller, Türkçe konuşanlar tarafından her gün kullanılır ve söz diziminde önemli bir rol oynarlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)