Borsada ne gibi riskler var

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Borsada Riskler Nelerdir?

Borsalarda yatırım yapmak bazı riskleri de beraberinde getirir. Yatırımcılar özellikle borsaya girmeden önce, bu riskleri anlamalı ve onları dikkate alarak daha bilinçli kararlar almalıdır. Bu makalede risklerin neler olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

Piyasa Riski

Piyasa riski, fiyatların dalgalanması veya manipülasyonunun olasılığıdır. Yatırımcılar, piyasaların oynak olmasından dolayı fiyatlarda ani değişiklikler meydana gelmesinden, zarar edebilir. Bu nedenle, piyasa riskinin önlenmesi için, yatırımlarınızın büyük ölçüde çeşitlendirilmesi ve piyasaların ne zaman dalgalanacağını tahmin etmek için gereken araştırmaların yapılması önerilir.

Kredi Riski

Kredi riski, yatırımcının, borç verilen kişi veya kurum tarafından borçlarını ödememesi durumudur. Borsadaki bazı yatırımlar, kredi riski taşıdığından, bu riskleri minimize etmek için, kredi kurumlarının geçmiş kayıtlarını kontrol etmek ve yatırım öncesi kredi raporlarını almak önerilir.

Politik Riskler

Politik riskler, ülkelerin ekonomik, sosyal veya politik durumu nedeniyle oluşan risklerdir. Yatırımcılar, politik risklerin neden olduğu hareketlerin fiyatlar üzerinde ne tür etkiler yaratacağını önceden tahmin etmek zorundadır.

Kur Riski

Kur riski, yatırımcının, farklı para birimleri arasındaki dalgalanmalar nedeniyle zarar etmesi riskidir. Bu riski minimize etmek için, ülkelerin ekonomik durumlarını araştırmak ve para birimlerinin fiyatlarındaki değişiklikleri anlamaya çalışmak önerilir.

Komisyon Riski

Komisyon riski, yatırımcının, aracı kurumun tarafından belirlenen komisyon ücretlerinin düşük olması riskidir. Bu riski minimize etmek için, aracı kurumların komisyonlarını karşılaştırmak ve işlem maliyetlerini düşük tutmak önerilir.

Yönetim Riski

Yönetim riski, yatırımcının, aracı kurumun veya başka bir kurumun yönetimindeki hatalar nedeniyle zarar etmesi riskidir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü