Çekingen kişilik bozukluğu nedir

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba, ben çekingen kişilik bozukluğu hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bu bozukluk nedir? Hangi belirtileri içerir? Bunu nasıl tedavi edebilirim? Çekingen kişilik bozukluğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum ve bu konudaki tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız? Lütfen konu hakkında yardımlarınızı paylaşın. Çok teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Çekingen Kişilik Bozukluğu Nedir?

Çekingen kişilik bozukluğu (CKB), insanların sosyal ilişkiler kurarken yaşadıkları güçlük ve sıkıntıya verilen isimdir. CKB, insanların korkuları, kaygıları, endişeleri ve çekingenliği ile sosyal etkileşime girmesi durumunda ortaya çıkan davranışların bütününe verilen isimdir. CKB, insanların kendilerini ifade etmekte zorlanmaları, güvensizlikleri ve dışlanma endişesi yaşamaları gibi sosyal ilişkilerde yaşadıkları güçlüklerden oluşur. CKB, insanların fiziksel, psikolojik, davranışsal ve sosyal açıdan etkilenebilecekleri, hatta bu durumun hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilecek bir durumdur.

CKB'nin Etkileri Nelerdir?

CKB, insanların arkadaşlarının veya diğer insanların yanında kendilerini rahat hissetmemelerine veya bu insanlarla yakından ilişki kurmakta güçlük çekmelerine neden olur. Bunun sonucunda, insanlar arkadaşlarının veya diğer insanların yanında kendilerini rahat hissetmezler, çekingen davranışlar sergilerler ve çoğu zaman sosyalleşmeyi reddederler. CKB, insanların arkadaş edinme sorunları yaşamalarına da neden olabilir. Bir insan CKB'yi yaşadığında, arkadaşları olmayabilir veya arkadaşları olabilir ama arkadaşlarıyla arasında güven oluşturmakta zorlanır. CKB, insanların başkalarının özelliklerini veya tutumlarını yanlış anlamalarına veya bu özellikleri kötülemelerine de neden olabilir.

CKB'nin Tedavisi Nasıl Olur?

CKB, psikoterapi, farmakoterapi ve özel eğitim gibi çeşitli tedavi modaliteleri ile tedavi edilebilir. Psikoterapi çeşitleri özellikle CKB'nin tedavisinde etkili olmuştur. Özellikle, kognitif davranış terapisi ve sosyal beceri terapisi gibi psikoterapiler, insanların sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmuştur. Farmakoterapi, çekingen kişilik bozukluğunun semptomlarını azaltmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Antidepresanlar ve lityum gibi ilaçlar, CKB'nin semptomlarını azaltmak için kullanılabilir. Ayrıca, özel eğitim, çekingen kişilik bozukluğunun semptomlarını azaltmak için de kullanılabilir.

Sonuç

Çekingen kişilik bozukluğu, insanların sosyal etkileşimlerinde yaşadıkları güçlük ve sıkıntıların bütününe verilen isimdir. CKB, insanların arkadaşlarının veya diğer insanların yanında kendilerini rahat hissetmemelerine veya bu insanlarla yakından ilişki kurmakta güçlük çekmelerine neden olur. CKB, psikoterapi, farmakoterapi ve özel eğitim gibi çeşitli tedavi modaliteleri ile tedavi edilebilir.