Çevre kirliliği hangi hastalıklara neden olur

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,874
1,314
112
Çevre Kirliliği ve Hastalıklarının İlişkisi

Çevre kirliliği, doğal kaynakların ve ortamın kalitesinin düşmesine neden olan insan faaliyetlerinin sonucudur. Çevre kirliliği önemli sağlık sorunlarına ve hastalıklara neden olabilir. Bu makalede çevre kirliliğinin hangi hastalıklara neden olduğu ve bu hastalıkların çevre kirliliği ile nasıl ilişkili olduğu tartışılacaktır.

Çevre Kirliliğinin Neden Olduğu Hastalıklar

Çevre kirliliği, çevrede bulunan hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, radyasyon, tarımsal kimyasallar, biyolojik kirleticiler ve diğer kirleticilerden kaynaklanan hastalıklara neden olabilir. Bunlar arasında kronik solunum hastalıkları, kanser, kalp hastalıkları, cilt hastalıkları, gastrointestinal rahatsızlıklar, baş ağrısı ve astım gibi hastalıklar bulunmaktadır.

Çevre Kirliliği ile İlişkili Hastalıkların Çeşitli Boyutları

Hava kirliliği, çevrede bulunan zehirli gazlar ve diğer kimyasal maddelerden kaynaklanan hastalıkların en önemli nedenidir. Hava kirliliğinin en önemli kaynakları, evlerde yakılan odun, kömür ve petrol ürünleri, sanayi atıkları ve araba egzozu gibi kirleticilerdir. Hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklar arasında astım, akciğer kanseri, kronik akciğer hastalıkları ve kalp hastalıkları bulunmaktadır.

Su kirliliği, çevrede bulunan patojenlerin neden olduğu hastalıkların en önemli nedenidir. Su kirliliğinin kaynakları arasında atık su, tarımsal kimyasallar ve sanayi atıkları bulunmaktadır. Su kirliliğinin neden olduğu hastalıklar arasında cilt hastalıkları, gıda zehirlenmeleri, gastrointestinal rahatsızlıklar ve bazı infeksiyon hastalıkları bulunmaktadır.

Toprak kirliliği, çevrede bulunan kimyasallar, mikroorganizmalar ve diğer kirliliklerden kaynaklanan hastalıkların ana nedenidir. Toprak kirliliğinin kaynakları arasında sanayi atıkları, tarımsal kimyasallar ve kimyasal sıvılar bulunmaktadır. Toprak kirliliğinin neden olduğu hastalıklar arasında kanser, gastrointestinal rahatsızlıklar, kalp hastalıkları, infeksiyon hastalıkları ve cilt hastalıkları bulunmaktadır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü