Çevre kirliliğine sebep olan etkenler nelerdir

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Çevre Kirliliğine Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Çevre kirliliği, doğal çevrenin kirlenmesi, atmosfer, su, toprak ve hava kirliliği gibi çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Çevrenin kirlenmesinden kaynaklanan aşırı ürünler, çevrenin kalitesini bozarak, canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, çevre kirliliğinin nedenlerini ve çözümlerini belirlemek önemlidir.

Toprak Kirliliği, tarım faaliyetleri ve sanayi artıklarının atmosfere salınması sonucu meydana gelir. Tarım faaliyetleri, çiftliklerin çöpleri, gübreleri veya tarım ilaçlarının toprağa atılmasıyla oluşur. Sanayi artıkları ise sanayi tesislerinde üretilen atıkların toprağa atılmasıyla oluşur. Bu iki sebep, toprağın kirlenmesine ve bitkilerin yetişmesini olumsuz yönde etkileyecek şekilde zehirlerin salınmasına neden olur.

Hava Kirliliği, çoğunlukla sanayi faaliyetlerinden kaynaklanır. Sanayi tesislerinde üretilen gazlar, partiküller ve tozlar, havayı kirletebilir. Aynı zamanda, hava kirliliğinin diğer bir sebebi de araçların motorlarından salınan karbon dioksit gazıdır.

Su Kirliliği, çoğunlukla sanayi atıklarının, tarım atıklarının veya evsel atıkların denizlere, nehirlere veya göllere atılmasından kaynaklanır. Su kirliliği, su kaynaklarının kirlenmesine ve canlıların yaşamlarını olumsuz yönde etkileyecek miktarda kirletilmesine neden olur.

Çevre Kirliliğinin Çözümü, çevre kirliliğinin nedenlerini ortadan kaldırmakla başlamalıdır. Örneğin, hava kirliliğini azaltmak için, sanayi tesislerinin atıklarını arıtmadan önce arıtması gerekir. Aynı zamanda, su kirliliğini azaltmak için, tarım veya evsel atıkların doğrudan denizlere atılmasını önlemek de önemlidir. Toprak kirliliğini azaltmak için ise, tarım faaliyetlerinden kaynaklanan artıkları arıtmadan önce arıtmalı ve tarım ilaçlarının kullanımını sınırlamalıdır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü