Cilt tipi testi evde nasıl yapılır

JovenopheSophi

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,290
112
0
Antalya
Merhaba,
Cilt tipim hakkında emin değilim ve evde kendim bir test yapmak istiyorum. Cilt tipi testi evde nasıl yapılır? Birkaç öneri veya ipucu paylaşabilir misiniz? Evde kendim bir cilt tipi testi yapmak ne kadar doğru olur? Lütfen yardım edin, cildim için en uygun bakım ürünlerini bulmak istiyorum.

Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
20,597
1,159
112
Cilt Tipi Testi Evde Nasıl Yapılır?

Cilt tipi testleri, cildinizin hangi tür cilt olduğunu belirlemek için kullanılan basit ve çabuk bir testtir. Cilt tipinizin ne olduğu, cilt bakımınızın ne olacağını belirler. Genellikle, cilt tipinizi doğru bir şekilde belirlemek için cilt uzmanına gitmeniz gerekir. Ancak, evde de kolayca cilt tipi testi yapabilirsiniz.

Cilt Tipi Testi Evde Nasıl Yapılır?

Cilt tipi testi evde yapmak için, cilde zarar vermeyen ve temiz olan bir sabun ile cildinizi yıkayın. Yıkadıktan sonra, cildinize nemlendirici uygulayın ve bunu birkaç dakika bekletin. Bu süre içinde, cildinizde pürüzsüzlük, kuruma, kaşıntı veya kabarma gibi herhangi bir etki olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, cildinizi ellerinizle yavaşça ovuşturarak yağlı veya kuru olup olmadığını kontrol edin.

Cilt Tipi Testi Sonuçlarının Anlaşılması

Cilt tipi testinizin sonucuna göre, cildinizin kuru, normal, yağlı veya karışık cilt olduğunu anlayabilirsiniz. Kuru cildi, cildin çok kuruması veya hissiz olması şeklinde tanımlayabilirsiniz. Normal cilt, kuru ciltin karşıtı olarak, çok yağlı olmayan genel durumu ifade eder. Yağlı cilt, cildin yağlı olması, hızlı kirletilmesi ve sık sık kaşınması şeklinde tanımlanır. Karışık cilt, yağlı cildin aksine, sadece belirli bölgelerde yağlı olması şeklinde tanımlanır.

Cilt Tipi Testi Sonuçlarına Göre Bakım Yapma

Cilt tipi testinizin sonucuna göre, cildinize uygun bir bakım rutinine sahip olmalısınız. Örneğin, kuru cilt için nemlendirici ve cilt kremleri kullanmalısınız. Yağlı cilt için, hafif ve hafif köpüren temizleyiciler kullanmalısınız. Karışık cilt için, kuru bölgelerinize nemlendirici ve yağlı bölgelerinize hafif temizleyiciler uygulamalısınız.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Cilt tipi testi, cildinizin türünü belirlemek için yapılan basit bir testtir. Çoğu zaman bu testi kozmetik ve dermatoloji uzmanları tarafından yapılır, ancak evde de kolaylıkla yapılabilir.

Testin amacı, cildinizin yağlı, kuru veya normal olduğunu belirlemektir. Bunu yapmak için, cildinize biraz su sıkın. Sonra, cildinizi 10 dakika bekletin. Bu süre içinde cildinizdeki yağ oranının ne kadarının suyun üzerinde kaldığını gözlemleyin. Yağ oranı, cildinizin türünü belirler. Eğer yağ oranı çok yüksekse, cildiniz yağlıdır. Eğer yağ oranı çok düşükse, cildiniz kurudur. Normalde, yağ oranı orta seviyede olmalıdır.

Son olarak, cildinizi yumuşatmak için kullanacağınız ürünleri kontrol etmek için cilt tipi testini kullanın. Her cilt tipi için özel olarak üretilen ürünler vardır. Yağlı ciltler için farklı ürünler, kuru ciltler için farklı ürünler ve normal ciltler için farklı ürünler vardır. Bu ürünlerin her birinin kendi özellikleri vardır. Bu özellikleri kontrol etmek ve cildiniz için en uygun ürünleri seçmek için cilt tipi testi son derece yararlıdır.