cinselliği etkileyen hastalıklar

meyveverenagac

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
112
0
Merhaba,

Ben cinselliği etkileyen hastalıklar hakkında biraz bilgi edinmek istiyordum. Son zamanlarda sağlık durumumla ilgili endişelerim var ve cinsel sağlığımın nasıl etkilenebileceğini öğrenmek istiyorum. Bu bağlamda, cinselliği etkileyen hastalıklar hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu öğrenmek istiyorum. Lütfen, bu konu hakkında deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşın.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Cinselliği Etkileyen Hastalıklar

Cinsellik, cinsel ilişkiyi kapsayan çok geniş bir kavramdır. Cinsel ilişkideki çeşitli sağlık sorunları, cinselliği olumsuz yönde etkileyebilir. Bazı cinselliği etkileyen hastalıklar, cinsel ilişki sırasında bulaşabilir. Bunlar arasında en sık görülenler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kadınlarda serviks kanseri, kalıtsal hastalıklar ve cinsel isteksizliktir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH)

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH), cinsel ilişkideki herhangi bir korunmasız ilişki sırasında bulaşabilen bir hastalıktır. Bunlar arasında en yaygın olanlar gonore, klamidya, sifiliz ve hepatit C'dir. Bu hastalıklar kadın ve erkeklerin her ikisinde de belirtiler oluşturabilir. Belirtiler arasında ateş, kas ağrısı, akıntı, yanma, döküntü, kabarcıklar ve kasık ağrısı gibi belirtiler vardır. Bunların tedavisinde antibiyotik kullanılır.

Serviks Kanseri

Serviks Kanseri, kadınlarda görülen bir tür kanserdir. Genellikle HPV'ye bağlı olarak ortaya çıkar ve kadınların çoğunda görülür. Vücudun en alt kısmında bulunan rahim ağzındaki hücrelerin büyümesiyle ortaya çıkar. Serviks kanseri belirtileri arasında sık sık idrara çıkma, kanlı akıntı ve adet gecikmesi bulunur. Serviks kanserinin tedavisi cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi şeklinde olabilir.

Kalıtsal Hastalıklar

Kalıtsal hastalıklar, kalıtsal olarak taşınan genetik bozuklukları ifade eder. Bazı kalıtsal hastalıklar, cinselliği olumsuz olarak etkileyebilir. Bu hastalıklar arasında en yaygın olanlar hemofili, fenilketonüri, distrofi ve diyabet hastalıklarıdır. Kalıtsal hastalıkların tedavisi, durumun ciddiyetine göre değişebilir. Bazı durumlarda, cerrahi müdahaleler, ilaçlar ve beslenme düzenlemesi gerekebilir.

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik, cinsel uyarılmayı azaltan ve cinsel dürtülerin yokluğuna neden olan bir durumdur. Cinsel isteksizlik, kişinin kişiliğinden ve fizyolojisinden kaynaklanabilir. Bunlar arasında stres, depresyon, hormonal dengesizlikler, bedensel hastalıklar ve yaşlanma gibi faktörler bulunur. Cinsel isteksizlik tedavisinde, psikoterapi, ilaçlar ve diyet değişiklikleri kullanılır.

Anahtar Kelimeler: Cinsellik, CYBH, Serviks Kanseri, Kalıtsal Hastalıklar, Cinsel İsteksizlik.

• Haha
Reactions: Seyda

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)