cinsellikten tiksinme hastalığı

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba herkese,

Ben cinsellik konusunda ciddi bir endişe yaşıyorum. Cinsellikten tiksinme hastalığına sahip olduğuma inanıyorum. Bu durumdan nasıl kurtulacağımı bilmiyorum. Bu durumun ruhsal ve fiziksel sonuçlarının farkında mıyım? Cinsellikten tiksinme hastalığının, işlevselliğimi etkilemeye başladığını hissediyorum. Çevremdeki insanlarla aramda bir mesafe oluştu ve arkadaşlıklarımı kaybetme riskiyle karşı karşıyayım. Bu durumdan kurtulmam gerekiyor. Yardımınızı bekliyorum.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Cinsellikten Tiksinme Hastalığı Hakkında Makale

Cinsellikten tiksinme hastalığı (CTH) ya da diğer adıyla 'genito-çekşinlik hastalığı', cinsel bölgelerin fiziksel temasa maruz kalmasıyla, cinsel ilişkiye girme ya da cinsel olgular konusunda düşünme ya da konuşma gibi durumlarda karşı karşıya kalan insanlar için bir psikolojik durumdur. CTH, genellikle cinsel doyum noktasına ulaşmayı isteyen insanların yaşamlarını kontrol etmelerine neden olur. CTH, çoğu zaman çok fazla korku ve tiksinti ile birlikte cinsel ilişkiyi ya da cinsel olayları reddetmeye yol açar. Bu hastalık, genellikle kadınları etkiler ancak erkeklerde de görülebilir.

Cinsellikten Tiksinme Hastalığının Belirtileri

CTH hastaları genellikle şu belirtileri gösterebilir:

• Cinsel bölgeye temas etme ya da düşünme konusunda fiziksel rahatsızlıklar
• Cinsel ilişkiye girme ya da cinsel arzunun azalması
• Cinsel olaylar konusunda fazla endişe
• Cinsel dürtülerin olmayışı veya azalması
• Cinsel ilişkiden dolayı fazla kaygı
• Cinsel olaylar hakkında büyük bir korku
• Cinsel ilişki konusunda düşüncelerin kontrol altına alınması
• Cinsel ilişkiyi ya da cinsel olayları reddetme

Cinsellikten Tiksinme Hastalığının Nedenleri

CTH'nın nedenleri bilinmemekle birlikte, çoğu zaman çocukluk çağı travmaları, aile içi şiddet ya da cinsel taciz gibi fiziksel ya da psikolojik zararlara bağlı olabilir. Çoğu zaman CTH, cinsel olaylara ya da cinsel ilişkiye karşı büyük bir kaygı, çekinme ve reddedici duygulara bağlıdır. Ayrıca, cinsel bir ilişki içinde yaşanan stres, kaygı ve korku gibi duygular da CTH'nın nedenleri arasında sayılabilir.

Cinsellikten Tiksinme Hastalığının Tedavisinin

CTH, genellikle psikoterapi aracılığıyla tedavi edilir. Psikoterapi, hastanın cinsellikten tiksinmesinin nedenlerini daha iyi anlamasını sağlayarak cinsel davranışlarının kontrol altına alınmasını ve cinsel arzunun artırılmasını amaçlar. Psikoterapi, hastalara cinsel ilişki ve cinsel ilişkiden kaynaklanan kaygılarının kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, doktorlar, anti-depresanlar veya diğer ilaçları da kullanarak CTH'yi tedavi edebilirler.

Anahtar Kelimeler: cinsellikten tiksinme hastalığı, CTH, belirtileri, nedenleri, tedavi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)