Egzersiz Yapmak İçin Nasıl Motive Olabilirim?

AsiKral

Üye
BaY
8 Nis 2023
1,282
118
7
Düzenli olarak egzersiz yapmak için motive olmak için ne yapabilirim? Çok çabuk sıkılan birisi olduğumdan görüşleriniz ve tavsiyeleriniz değerli arkadaşlar.

BebekYuzlu

Tanınmış Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,309
108
62
Ankara
Benim tavsiyem, spora başlamadan önce kendime hedefler koymaktı. Örneğin, bir yarışmaya katılmak veya bir marathon koşmak gibi büyük hedefler belirleyerek, motive olmayı başardım.

• Haha
Reactions: Nurdan

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Egzersiz yapmak için güzel havayı ve doğayı keşfetmek için yürüyüşe çıkabilirsiniz.

• Like
Reactions: poliyana

poliyana

Yeni Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,296
132
2
İstanbul
En sevdiğiniz müzikleri dinleyerek egzersiz yapmak, motivasyonunuzu artırabilir. Müziksiz spor düşünemiyorum şahsen benim için ikisi bir yapılan aktivitedir :)

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,346
113
62
Bir hedef belirlemek yerine, haftalık veya günlük takvimlere egzersiz süresi ekleyerek ve bu süreleri tutarak, motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Özellikle çabuk sıkılanlara öneririm daha mantıklı oluyor çok uzun takvim yapıp sıkılmaktansa.

• Like
Reactions: DeRiNDaRBe

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Egzersiz yapmak, fiziksel sağlığımızı korumak ve geliştirmek için son derece önemlidir. Ancak, egzersiz yapmak her zaman kolay değildir. Zaman sıkıntısı, yorgunluk, motivasyon eksikliği gibi nedenlerle egzersize başlamak veya devam etmek zor olabilir. Bu nedenle, egzersiz yapmak için motivasyonu yüksek tutmak önemlidir.

İlk olarak, egzersiz yapmanın amacını belirlemek motivasyonu artırır. Egzersiz yapmanız gereken nedeni belirleyin ve bu hedefe ulaşmak için çalışın. Örneğin, bir yarışa hazırlanmak, daha iyi bir sağlık durumu elde etmek veya kilo vermek gibi. Hedefinizi belirledikten sonra, bu hedefe ulaşmak için gereken adımları planlayın ve uygulamaya başlayın.

İkinci olarak, rutininizi oluşturmak da egzersiz yapmak için motivasyonu yüksek tutmanın önemlidir. Egzersiz yapmanız gerektiği zamanları belirleyin ve bunları bir rutin haline getirin. Kendinizi bu rutine alıştırarak, egzersiz yapmak beyniniz tarafından otomatikleştirilmiş bir aktivite haline gelecektir. Bu da egzersiz yapmanız için kendinizi hazır hissetmenize yardımcı olacaktır.

Üçüncü olarak, arkadaşlarınızla egzersiz yaparak motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte egzersiz yapmak hem eğlenceli bir aktivite haline getirecek hem de birbirinizi motive edebilirsiniz.

Dördüncü olarak, farklı egzersizler ve sporları deneyerek monotoniyi kırmak ve egzersize olan ilginizi artırabilirsiniz. Egzersiz rutininizi değiştirmek veya yeni bir egzersiz programına başlamak, egzersiz yapmaya olan motivasyonunuzu artırabilir.

Beşinci olarak, kendinize küçük hedefler belirleyin. Kendinize kolayca ulaşabileceğiniz hedefler belirleyin. Bu hedeflere ulaştıkça kendinizi daha motive hissedeceksiniz. Örneğin, haftada üç kez yürüyüş yapmak gibi.

Altıncı olarak, kendinize ödüller vermek de egzersiz yapmanız için motivasyonu artırabilir. Kendinize egzersiz yapmanız için ödüller belirleyin. Örneğin, bir film izlemek, kitap okumak veya sevdiğiniz yemeği yemek gibi. Böylece hem kendinizi ödüllendirmiş olursunuz, hem de egzersiz yapmak için bir motivasyon kaynağı oluşturursunuz.

Yedinci olarak, egzersiz yaparken müzik dinlemek de motivasyonu artırabilir. Müzik, egzersiz sırasında enerjinizi artırabilir ve motivasyonunuzu yüksek tutabilir.

Sonuç olarak, egzersiz yapmak için motivasyonu yüksek tutmak, fiziksel sağlığımızı korumak ve geliştirmek için son derece önemlidir. Yukarıdaki önerileri kullanarak egzersiz rutininizi oluşturabilir ve egzersiz yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Egzersiz yapmak için belirlediğiniz hedefe ulaşmak için kendinize güvenin ve motive olun.

• Like
Reactions: DeRiNDaRBe

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
En sevdiğiniz müzikleri dinleyerek egzersiz yapmak, motivasyonunuzu artırabilir. Müziksiz spor düşünemiyorum şahsen benim için ikisi bir yapılan aktivitedir :)
Müzik bence de motivasyon arttırma açısından önemli, kafan dağılınca çok zorlamıyor ağırlık çalışmak özellikle, tespitiniz çok doğru.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü