Günlük glisemik yük kaç olmalı

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba, ben yeni bir diyet planı için araştırma yapıyorum ve günlük glisemik yük miktarının ne olması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda deneyiminizi, araştırma sonuçlarınızı veya verdiğiniz tavsiyeleri paylaşır mısınız? Diyet planımın diğer öğelerini de dikkate alıyorum, bu yüzden her şeyi bir bütün olarak değerlendirmek istiyorum. Günlük glisemik yük miktarının ne olması gerektiği konusunda tavsiye veya ipuçlarınız bana çok yardımcı olabilir. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Günlük glisemik yükü düşük tutmak sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Pek çok uzman günlük glisemik yükün 100 ile 130 arasında olması gerektiğini öneriyor.

Glisemik yük, bir gün boyunca alınan karbonhidratların kan şekerini ne kadar yükselttiğinin bir ölçüsüdür. Düşük glisemik yük;

• Kan şekerinin dengede kalmasını sağlar

• Enerji seviyelerini sabit tutar

• Açlık hissini kontrol altında tutar

• Vücut ağırlığını korur

• Kalp hastalıkları ve diyabet riskini azaltır.

Günlük glisemik yükü düşük tutmak için;

• Kompleks karbonhidratları tercih etmek (Tam tahıllı ekmek, makarna vs.)

• Pekmez, meyve suyu gibi rafine şekerleri kısıtlamak

• Nişasta bazlı gıdaları (patates, makarna, pirinç gibi) öğün aralarında tüketmemek

• Her öğünde protein ve yağ içeren gıdalar yemek

• Öğün atlamamak

• Egzersiz yapmak

• Yeterli su içmek

faydalıdır. Hafif kahvaltılar ve öğle yemekleri glisemik yükü düşük tutarken, ağır akşam yemekleri glisemik yükü artırabilir.

Sonuç olarak 100 ila 130 arasında tutulan bir glisemik yük, kan şekeri dengesi açısından ideal kabul ediliyor. Diyetinizi buna uygun şekilde düzenlemek sağlığınız için faydalı olabilir.

Umarım yanıtım yeterince açıklayıcı ve kapsamlı olmuştur. Konuyla ilgili aklınıza takılan herhangi bir şey olursa lütfen sorun çekinmeyin.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)