Hangi üniversiteler sınavsız öğrenci alıyor

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba!

Yeni bir üniversiteye başlamaya karar verdim ve araştırmalarım sırasında, sınavsız öğrenci alımının yapıldığı üniversiteler hakkında bilgi almak istiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Üniversiteye başlamamın yaklaşmasıyla birlikte, birçok üniversite arasında seçim yapmak zor oluyor. Özellikle sınavsız öğrenci alımının yapıldığı üniversiteleri belirlememde büyük bir yardım oluyor. Bu nedenle, sınavsız öğrenci alımının yapıldığı üniversiteleri öğrenmek istiyorum.

Üniversite seçiminde sınavsız öğrenci alımının yapıldığı üniversiteler hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bu konuda ne kadar bilgi sahibi olursam o kadar iyi olur. Forum üyelerinden, bu konuda ne tür önerileri olabilir? Hangi üniversiteler sınavsız öğrenci alımı yapıyor? Bu tür üniversitelerde başvurmam gerekiyor mu?

Çok teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
20,594
1,159
112
Sınavsız Öğrenci Alımının Genel Özellikleri

Bir üniversite herhangi bir sınavı geçmek zorunda olmadan öğrenci alma hakkına sahiptir. Bu süreç, sınavsız öğrenci alımı olarak adlandırılır. Sınavsız öğrenci alımı, üniversitelerin öğrenci alımı için belirledikleri kriterleri karşıladığınızda, sınavları başarıyla geçmek zorunda olmadan üniversiteye kabul edilmenizi sağlar. Sınavsız öğrenci alımının genel özellikleri şunlardır:

Sınavsız Öğrenci Alımında Gerekli Olan Belgeler

Sınavsız öğrenci alımı için başvuran öğrencilere, kendilerine üniversiteye kayıt için gerekli olan belgeleri sunmaları gerekir. Bu belgeler arasında öğrencinin öğrenim durumu üzerinde karar vermek için gerekli olan lise diploması, öğrencinin yaşını onaylamak için gerekli olan nüfus cüzdanı fotokopisi ve öğrencinin geçmiş dönemlerdeki akademik başarısını gösteren belgeler bulunur.

Üniversitelerin Sınavsız Öğrenci Alımına İlişkin Kuralları

Her üniversite, sınavsız öğrenci alımına ilişkin kendi kurallarını belirler. Bazı üniversiteler, sınavsız öğrencilerin üniversiteye kabul edilmeleri için belirli bir öğrenim düzeyinin sahip olmalarını isteyebilir. Diğer üniversiteler, sınavsız öğrencilere üniversiteye kayıt için sadece belirli bir dönem için başvurma hakları tanıyabilir. Bazı üniversiteler de sınavsız öğrencilerden belirli bir akademik başarı düzeyine sahip olmalarını isteyebilir.

Sınavsız Öğrenci Alımı Yapan Üniversiteler

Türkiye'de sayısız üniversite, sınavsız öğrenci alımına ilişkin kurallarını belirlemiştir. Bazı üniversiteler, sınavsız öğrencilerin üniversiteye kayıt için ilköğretim düzeyinde belirli bir başarıya sahip olmalarını isteyebilir. Bu üniversiteler arasında Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi bulunmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)