İngiltere de uzmanlık Türkiye'de geçerli mi

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba herkese,

İngiltere'de edindiğim uzmanlık ile Türkiye'deki meslek hayatıma devam edebilir miyim? Bu soruya cevap arıyorum çünkü Türkiye'de yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ve bu konuda yardıma ihtiyacım var.

İngiltere'de okuduğumu ve edindiğim uzmanlığı Türkiye'de kullanabilecek miyim? Türkiye'deki mesleki alanlarımız için hangi sertifikalar ve kursları almam gerekiyor? Ne kadar zaman alıyor? Türkiye'de bu konuda ne kadar tecrübe kazanmam gerekiyor?

Türkiye'deki mesleki kariyerim için aldığım eğitim ve kursların İngiltere'dekinden farklı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

İngiltere'deki deneyimimi Türkiye'de nasıl kullanabilirim? Bunu başarabilmek için hangi adımları atmalıyım?

Türkiye'de çalışmaya başlamadan önce hangi zorluklarla karşılaşabilirim?

Şu anda farklı ülkelerdeki mesleki deneyimleri karşılaştırmak için ne tür araştırmaları yapabilirim?

Yardımınız için çok teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
İngiltere de Uzmanlık Türkiye'de Geçerli mi?

Geçen yıllarda, İngiltere'de uzmanlık almış olanların Türkiye'de bu uzmanlıklarının geçerli olup olmayacağı sıkça sorulan bir soru. Bu makalede, İngiltere'de uzmanlık almış olanların Türkiye'de bu uzmanlıklarının sınavlarla geçerli olup olmayacağını inceleyeceğiz.

İngiltere Uzmanlıklarının Türkiye'de Sınavlarla Geçerliliği

Türkiye'deki sınavların çoğu, özellikle mesleklerin kendi alanlarında kabul edilebilirliğini sağlamak için hazırlanmıştır. Dolayısıyla, İngiltere'den Türkiye'ye taşınan uzmanlıkların çoğu, Türkiye'de kabul edilmemektedir.

Ancak, bazı meslek alanlarında, İngiltere'de edinilen uzmanlıkların Türkiye'de geçerli olabilme olasılığı vardır. Örneğin, İngiltere'de edinilmiş olan sağlık, eğitim, hukuk veya finans gibi meslek alanlarında, Türkiye'de kabul edilebilir bir sınavla geçerli olabilir.

Ayrıca, çoğu üniversite, İngiltere'de edinilmiş olan uzmanlıkların Türkiye'de geçerli olması için bir sınav uygulayabilir. Bu sınav genellikle, özellikle Türkiye'deki mesleki standartlara uyum sağlamak için uygulanmaktadır.

Kısa Özet

Özet olarak, İngiltere'de edinilmiş olan uzmanlıkların Türkiye'de geçerli olup olmayacağı, çoğu meslek alanında sınavlarla belirlenmektedir. Bazı meslek alanlarında, İngiltere'de edinilmiş olan uzmanlıkların Türkiye'de geçerli olabilmesi için sınavlar uygulanabilir. Ancak, bu durum her meslek alanı için geçerli değildir ve her meslek alanı için ayrı bir sınav uygulanması gerekebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)