İnsülin direnci hangi tahlilde çıkar

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba,

İnsülin direncini ölçmek için hangi tahlilde çıkarım yapılmalı? Vücudumdaki insülin direncinin ne olduğunu öğrenmek istiyorum ve uygun ölçüm türünü bulmak için yardıma ihtiyacım var. Bu konuda bilgili olan herkesin yardımını rica ediyorum.

Şu anda düzenli olarak beslenmeye ve egzersiz yapmaya çalışıyorum ve sağlığımı korumaya çalışıyorum. Sağlıklı beslenmeye ve egzersize olan bağlılıkla, insülin direncimin ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu konuda birçok farklı ölçüm türü hakkında bilgi sahibi olmam gerekiyor.

Bilimsel literatürde, insülin direncini ölçmek için birkaç farklı tahlil türü olduğu söyleniyor. Örneğin, glikoz tolerans testi (GTT) ve glukoz seviyelerinin ölçülmesi, insülin seviyelerinin ölçülmesi, kan ketone seviyelerinin ölçülmesi, kanda trigliserid seviyelerinin ölçülmesi ve yağ asidi seviyelerinin ölçülmesi. Hangi tahlilde insülin direncimi ölçmek için kullanmalıyım?

Bilgili herkesin deneyimlerini ve önerilerini paylaşmasını çok takdir edeceğim. Lütfen insülin direncimi ölçmek için ne tür bir tahlilde çıkarım yapmam gerektiği ve bunu nasıl kontrol etmem gerektiği hakkında yardım etmeye çalışın.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,222
1,256
112
İNSÜLİN DİRENCİ NEDİR?

İnsülin direnci, insülinin vücut tarafından düzgün bir şekilde kullanılamaması durumudur. İnsülin direnci, hücrelerin insülinin doğru şekilde kullanılmasını engelleyen bir durumdur. İnsülin direnci insanların iyi beslenme ve egzersiz alışkanlıkları gibi sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yaptıklarında tedavi edilebilir. İnsülin direnci, tip 2 diyabet ve bazı kardiyovasküler hastalıkların gelişmesine yol açabilir.

İNSÜLİN DİRENCİ NASIL ÇIKAR?

İnsülin direnci, sağlıklı bir yaşam tarzının sürdürülmesiyle tedavi edilebilir. İnsülin direnci çıkarmak için ilk olarak, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirmek gereklidir. Diyabetikler için diyet planı, sadece tatmin edici bir diyet olmasının yanı sıra, fazla karbonhidrat, çok yağ, fazla şeker ve kalori alımını sınırlandırmak için özelleştirilmiştir. Diyet, bol miktarda lif içeren sebze ve meyve, yağsız et, kurubaklagiller, tam tahıllar ve süt ürünleri ile zenginleştirilmelidir.

İkinci olarak, insülin direnci çıkarmak için egzersiz yapmak önemlidir. İnsülin direnci, günlük aktivitelerden daha kapsamlı bir egzersiz programına katılma ile ortadan kaldırılabilir. Önerilen egzersiz programı, haftada 5 gün 30 dakikalık yoğun egzersiz içerir. Egzersiz, aerobik egzersizler veya kas gücünün artırılması için ağırlık eğitimleri gibi çeşitli formlarda gerçekleştirilebilir.

İNSÜLİN DİRENCİNİN ÖNLEMLERİ NELERDİR?

İnsülin direncinin önlenmesi için, diyet, ek egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi bir dizi önlem alınmalıdır. İnsülin direnci önlemek için, önerilen diyet ve egzersiz programlarına uymayı göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca, vücut ağırlığının kontrol altına alınması ve sigara içmemesi önemlidir. İnsülin direnci önlenmesi için, vücudun sağlıklı ve denge içinde olmasını sağlamak için gereken tüm önlemler alınmalıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)