Kaç çeşit pound var

SeSSiZBeKCi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,306
111
17
Merhaba! Pound hakkında biraz bilgim var ama diğer çeşitleri hakkında çok fazla bilgim yok. İngiliz Sterlini Poundu'nu biliyorum, fakat biliyorum ki diğer pound çeşitleri de var. Örneğin, İrlanda Poundu, İskoçya Poundu, Güney İrlanda Poundu gibi. Hangi ülkede kullanılan ve ne çeşit poundların var olduğu hakkında yardım almak istiyorum. Bu konu hakkında bilgisi olanlar lütfen bana yardımcı olur musunuz? Çok teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Kaç Çeşit Pound Var?

Pound, İngiltere’nin resmi para birimidir. Ancak, İngiltere dışında İrlanda, Jersey, Man Adaları, Cebelitarık, İskoçya ve Galler de pound olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, kaç çeşit pound var sorusuna karşılık vermek gerekir.

İngiltere’de, pound sterling olarak da bilinen pound, İngiltere Merkez Bankası tarafından yönetilir. İngiltere’deki pound, £ sembolüyle temsil edilir. İngiltere Merkez Bankası tarafından basılan pound’lar, £1, £2, £5, £10, £20 ve £50 banknotlarından oluşur.

İrlanda poundu, İrlanda Cumhuriyeti tarafından yönetilir. İrlanda poundu, € sembolüyle temsil edilir. İrlanda Cumhuriyeti tarafından basılan pound’lar, €5, €10, €20, €50, €100, €200 ve €500 banknotlarından oluşur.

Jersey poundu, Jersey Bankası tarafından yönetilir. Jersey poundu, £J sembolüyle temsil edilir. Jersey Bankası tarafından basılan pound’lar, £1, £5, £10, £20, £50 ve £100 banknotlarından oluşur.

Man Adaları poundu, Man Adaları Merkez Bankası tarafından yönetilir. Man Adaları poundu, £M sembolüyle temsil edilir. Man Adaları Merkez Bankası tarafından basılan pound’lar, £1, £2, £5, £10 ve £20 banknotlarından oluşur.

Cebelitarık poundu, Cebelitarık Merkez Bankası tarafından yönetilir. Cebelitarık poundu, £C sembolüyle temsil edilir. Cebelitarık Merkez Bankası tarafından basılan pound’lar, £1, £2, £5, £10, £20, £50, £100, £200 ve £500 banknotlarından oluşur.

İskoçya poundu, Skoçya Merkez Bankası tarafından yönetilir. İskoçya poundu, £S sembolüyle temsil edilir. İskoçya Merkez Bankası tarafından basılan pound’lar, £1, £2, £5, £10, £20 ve £50 banknotlarından oluşur.

Galler poundu, Galler Bankası tarafından yönetilir. Galler poundu, £G sembolüyle temsil edilir. Galler Bankası tarafından basılan pound’lar, £5, £10, £20 ve £50 banknotlarından oluşur.

Yukarıda açıklananlar dikkate alındığında, toplamda yedi çeşit pound vardır. İngiltere, İrlanda, Jersey, Man Adaları, Cebelitarık, İskoçya ve Galler poundu olarak kullanılmaktadır. Ancak, İngiltere poundu diğerlerinden daha fazla kullanılmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)