Sovyetler Birliği'nin Almanya ile yaptığı anlaşma uyarınca Avrupa'da hangi ülkeyi işgal etti

CennetBahcesi

Tanınmış Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,279
90
47
Merhaba!
Sovyetler Birliği ile Almanya arasındaki anlaşma uyarınca, Avrupa'da hangi ülkeyi işgal etti? sorusunu sormak istiyorum. Anlaşmanın detaylarını çok iyi bilmiyorum ama şu kadarını biliyorum ki, Sovyetler Birliği'nin Avrupa'da bulunan bazı ülkeleri işgal etme hakkını elde ettiği bu anlaşmayla. Hangi ülkeler bunlar? Bu anlaşma ile Sovyetler Birliği ne kadar ülkeyi işgal etti? Lütfen bana yardım edin.

Çok teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,222
1,256
112
Sovyetler Birliği'nin Almanya ile Yaptığı Anlaşma Uyarınca Avrupa'da İşgal Ettiği Ülke

Sovyetler Birliği, Almanya, Avrupa, İşgal

Sovyetler Birliği, II. Dünya Savaşı sırasında 1939 yılında Almanya ile yaptığı Molotov-Ribbentrop Paktı uyarınca Avrupa'da çok sayıda ülkeyi işgal etti. Bu anlaşma ile Sovyetler Birliği, Nazi Almanya'ya Polonya, Baltık ülkeleri, Ukrayna, Belarus ve Litvanya'yı verdi. Paktın imzalanmasından sonra Sovyetler Birliği, bu ülkeleri işgal etmeye başladı.

İşgal Edilen Ülkelerin Detaylı Açıklaması

Polonya: Nazi Almanya'nın 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgal etmesinin arkasındaki asıl güç Sovyetler Birliği idi. Sovyetler Birliği, Nazi Almanya ile imzaladığı Molotov-Ribbentrop Paktı'nın kapsamına göre Polonya'yı işgal etti.

Baltık Ülkeleri: Nazi Almanya'nın, 1940 yılında Baltık ülkelerinin işgal etmesi, Sovyetler Birliği'nin de bu ülkeleri işgal etmesiyle sonuçlandı. Sovyetler Birliği, Estonya, Litvanya ve Letonya'yı işgal etti.

Ukrayna: Sovyetler Birliği, Nazi Almanya ile yaptığı anlaşma uyarınca Ukrayna'yı işgal etmeye başladı. Pakt uyarınca, Ukrayna'nın kuzey ve güney parçaları, Almanya ve Sovyetler Birliği arasında paylaşıldı.

Belarus: Nazi Almanya ile Sovyetler Birliği arasında yapılan Molotov-Ribbentrop Paktı uyarınca, Belarus da bu iki devlet arasında paylaşılmıştı. Sovyetler Birliği, Belarus'u işgal etmeye başladı.

Litvanya: Nazi Almanya ve Sovyetler Birliği arasında yapılan anlaşma uyarınca, Litvanya da işgal edildi. Nazi Almanya, Litvanya'yı işgal etmeye başladığında, Sovyetler Birliği de yakından takip etti.

Sonuç

Sovyetler Birliği, Nazi Almanya ile 1939 yılında yaptığı Molotov-Ribbentrop Paktı uyarınca Avrupa'da Polonya, Baltık ülkeleri, Ukrayna, Belarus ve Litvanya'yı işgal etti. Bu anlaşmanın sonucunda, Nazi Almanya ve Sovyetler Birliği arasındaki ilişki daha da kötüye gitti ve iki devlet arasında çok daha fazla kavga çıktı. Bu nedenle, bu anlaşma sonucunda Avrupa'da işgal edilen ülkelerin sayısı arttı ve iki devlet arasındaki gerginlik giderek arttı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü