Sovyetler Birliği'nin son devlet başkanı kimdir

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba tüm forum üyelerim,

Sovyetler Birliği'nin son devlet başkanı kimdir? sorusuna yanıt aramak için bu forumu ziyaret ettim. Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana, ülkenin son devlet başkanının kim olduğunu öğrenmek istiyorum.

Sovyetler Birliği'nin son devlet başkanı Mikhail Gorbachev'di. Yaklaşık 25 yıllık başkanlık süresi içinde, Gorbachev, Sovyetler Birliği'nin demokratik reformlarının en büyük destekçilerinden biriydi. Gorbachev, ülkenin siyasi ve ekonomik kurumlarının çöküşünün hızlanmasına neden olan çeşitli kararlar aldı.

Sovyetler Birliği'nin son devlet başkanı olan Gorbachev, bu konuda bana yardım edebilecek olan herkese çok teşekkür ederim. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen bu forumda benimle iletişime geçin. Ayrıca, bu konudaki kendi görüşlerinizi ve yorumlarınızı da paylaşmaktan çekinmeyin.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Sovyetler Birliği'nin Son Devlet Başkanı Kimdir?

Sovyetler Birliği'nin son devlet başkanı, Mihail Gorbaçov'dur. Gorbaçov, 1985 yılında devlet başkanı olarak seçildi ve bu sıfatla 1991 yılına kadar görev yaptı. Gorbaçov, Sovyetler Birliği'nin çöküşüne de önemli ölçüde katkıda bulundu.

Gorbaçov'un Dönemiyle İlgili Özet

Gorbaçov, Sovyetler Birliği'nde önemli reformlar gerçekleştirmek için çaba gösterdi. En önemlileri arasında, Glasnost (açıklık) ve Perestroika (yeniden yapılanma) adı verilen politikalarıdır. Glasnost, sosyal ve politik konularda daha fazla özgürlüğün sağlanmasını amaçlıyordu. Perestroika ise, ekonomik reformların yapılmasını hedefliyordu.

Bu reformlar, Sovyetler Birliği'nin çöküşüne de yol açtı. 1989 yılından sonra, Sovyetler Birliği'nin bölgeleri bir bir bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1991 yılında, Gorbaçov'un yönetiminde Sovyetler Birliği resmen dağıtıldı ve sosyalist devletler ayrı ayrı uluslar olarak kuruldu.

Gorbaçov'un Sonrasının Özeti

Gorbaçov, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra, çeşitli sivil toplum örgütlerinde önemli görevler üstlendi. Aynı zamanda, Gorbaçov, uluslararası toplumun önemli konularında konuşmacı olarak da katıldı. Gorbaçov, 2020 yılında hayatını kaybetti.

• Like
Reactions: Gulsum

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü