Stratejik çeviklik nedir

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba,
Strategik çevikliğin ne olduğu hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim. Stratejinin ne olduğunu anlıyorum, ancak çeviklik hakkında nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda yardım edebilecek biri var mı? Lütfen, bu konudaki düşüncelerinizi ve önerilerinizi paylaşın. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Stratejik Çeviklik Ne Demektir?

Stratejik çeviklik, bir şirketin kurumsal stratejisini uygulamaya geçirmek için kullanılan çok yönlü bir yaklaşımdır. Stratejik çeviklik, özet olarak, şirketin kârlılığını artırmak, maliyetleri azaltmak, yenilikçi çözümler sunmak ve rakiplerinin önüne geçmek için işletme kültüründe kalıcı değişiklikler yapmak anlamına gelir. Stratejik çeviklik, artan rekabet ortamı ve sürekli değişen teknolojiyle baş edebilmek için uzun vadeli planlamayı içerir.

Stratejik Çeviklik Nasıl Uygulanır?

Stratejik çevikliği uygulamak için, şirketin kültürünü ve süreçlerini kapsamlı bir şekilde analiz etmek gerekir. İşletme kültüründeki değişikliklerin, şirketin hedeflerini sağlamak için çalışanların katılımını gerektirdiği unutulmamalıdır. Çalışanların katılımıyla, stratejik çeviklik süreci, şirketin güçlü ve zayıf yönlerini, stratejik hedeflerini, mevcut kaynakları ve gelecekteki ihtiyaçları kapsayacak şekilde daha iyi anlaşılır.

Stratejik çevikliğin başarıyla uygulanabilmesi için, şirketin üretim süreçleri, ürünler, satış ve pazarlama, müşteri hizmetleri, finansal yönetim ve çalışan performansı gibi alanlarda kalıcı değişiklikler yapılması gerekir. Stratejik çeviklik sürecinde, şirketin stratejilerinin herhangi bir çalışanın veya iş sürecinin harekete geçmesi gerektiğinde değişebilmesi ve çevik hale getirilmesi önemlidir.

Stratejik Çeviklik Faydaları

Stratejik çeviklik, şirketlerin kültürünü, süreçlerini ve çalışanlarını kalıcı olarak dönüştürerek kârlılıklarını artırmaya ve diğer şirketlerle rekabet edebilmeye yardımcı olur. Stratejik çevikliğin kullanılması, işletmelerin kültüründe ve süreçlerinde daha esnek olmalarını sağlar. Stratejik çeviklik, çalışanların üretkenliğini arttırmaya ve yenilikçi çözümler üretmeye yardımcı olur. Stratejik çevikliğin kullanılması, şirketin maliyetlerini azaltıp kârlılığını arttırmasına da yardımcı olur.

Anahtar Kelimeler: Stratejik Çeviklik, Kültür Dönüşümü, Süreç Değişiklikleri, Üretkenlik, Yenilikçi Çözümler.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)