TDK Bilim kurgu nasıl yazılır

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba herkese,

TDK Bilim kurgu yazmaya ne kadar ilgi duyuyorum! Ancak hiçbir fikrim yok nasıl başlayacağım hakkında. Özellikle bilim kurgu türü konusunda deneyimimin olmamasından dolayı konuya nasıl yaklaşacağımı bilmiyorum. Yardım edebilecek biri varsa çok sevinirim.

Bilim kurgu türüne nasıl başlayacağımı öğrenmek istiyorum. Özellikle konusunda karar vermek, karakterleri tasarlarken hangi özellikleri dikkate almam gerektiği, mekânların seçiminde nelere dikkat etmem gerektiği hakkında bilgi edinmek istiyorum. Yazarken hangi teknikleri kullanmam gerektiği ve yazarken hangi becerilere ihtiyacım olduğu gibi konularda tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim.

İyi bir TDK bilim kurgu yazarak arzumu gerçekleştirmek istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
TDK Bilim Kurgu Yazma Tekniği

Bilim kurgu, gerçeküstü olgular çerçevesinde hikaye anlatma tekniğidir. Bir bilim kurgu hikayesi yazmak, birçok faktörden etkilenen karmaşık bir süreçtir. Bu makalede, TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından belirlenen dil kuralları ve teknikleri kullanarak bilim kurgu yazma tekniği hakkında bilgi verilmektedir.

Kurallar ve Teknikler

Bilim kurgu yazmak için öncelikle dil kurallarını öğrenmek ve bunları kullanmak önemlidir. TDK tarafından belirlenen dil kuralları arasında yer alan en önemli kurallardan biri, özne-nesne ilişkisidir. Özne, yazılan cümlenin kim ya da ne hakkında olduğunu belirlerken, nesne, özneyle olan ilişkisini ifade eder. Özneye ve nesneye dikkat ederek, cümlelerin anlamlı olmasını sağlamak mümkündür.

Bir diğer önemli durum, sözcüklerin uygun şekilde seçilmesidir. Bu konuda TDK'nın dil kurallarından tam olarak yararlanmak gerekir. Sözcüklerin etimolojik kökenleri ve kullanım şekilleri dikkate alınarak, doğru sözcükleri seçmek önemlidir.

Kompozisyon ve Anlatım Teknikleri

Bir bilim kurgu hikayesinde, kendi hikayenizi oluşturmak için kompozisyon ve anlatım teknikleri kullanmak önemlidir. Kompozisyon, hikayenizin tamamının nasıl yazılacağını anlamak için önemlidir. Bunun için, hikayenizin konusuna göre ana fikirleri ve alt fikirleri belirlemelisiniz. Anlatım teknikleri ise, hikayenizi anlaşılır ve okuyucu tarafından keyifle okunabilecek şekilde yazmak için önemlidir. Anlatım teknikleri arasında yer alan en önemli konular, cümlelerin kullanımı, anlatım biçimleri ve kelimelerin kullanımıdır.

Sonuç

TDK tarafından belirlenen dil kuralları ve teknikleri kullanarak bilim kurgu yazma tekniği, bilim kurgu yazmak isteyen herkes için çok önemlidir. Özne-nesne ilişkisi ve sözcüklerin uygun şekilde seçilmesi gibi kuralların dikkate alınarak, kompozisyon ve anlatım tekniklerini kullanarak, mükemmel bir bilim kurgu hikayesi yazmak mümkündür.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)