Tüm dinler nelerdir

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,950
1,314
112
Tüm dinler Nelerdir?

Dünyamızda çok sayıda din veya inanç sistemi bulunmaktadır. Tüm dinler arasında en yaygın olanlar Hristiyanlık, İslam, Budizm, Hinduizm veya Yahudilik gibi dinlerdir. Bunların dışında, Çin'de Taoizm, Japon'da Shintoizm veya Afrika'da Animizm gibi daha farklı dinler de bulunmaktadır.

Hristiyanlık

Hristiyanlık, İsa Mesih'in öğretileri üzerine kurulmuş olan tek tanrılı bir inanç sistemidir. Hristiyanlık, İncil'in kutsal kitabı olan New Testament (Yeni Antlaşma) üzerine temellendirilmiştir. Hristiyanlar, Tanrı'nın özgür iradesi ve insanların günahlarına bağlı olarak kurtuluşa inanırlar.

İslam

İslam, Kuran'ın kutsal kitabı üzerine temellendirilmiş olan tek tanrılı bir inanç sistemidir. İslam, Allah'ın insanlar için gönderdiği son peygamber olan Muhammed'in öğretileri üzerine kurulmuştur. Müslümanlar inanırlar ki Allah'ın bütün emirleri onların günahlardan arınmalarını ve kurtuluşa erişmelerini sağlayacaktır.

Budizm

Budizm, Siddhartha Gautama'nın öğretileri üzerine kurulmuş olan tek tanrısız bir inanç sistemidir. Budistler, acıya ve ölüme son verebilmek için kendilerini geliştirmeyi amaçlarlar. Budizm, Nirvana'ya ulaşmak için çok sayıda aşamadan oluşan bir ahlaki sisteme dayanır.

Hinduizm

Hinduizm, daha çok Hindistan ve diğer Doğu Asya ülkelerinde inanılan ve kendisini geliştirebilmek için çok sayıda kutsal kitaba dayalı bir inanç sistemidir. Hinduizm, insanların acıya ve ölüme son verebilecekleri ve kendilerini daha iyi bir insan haline getirebilecekleri bir sistem üzerine kurulmuştur.

Yahudilik

Yahudilik, Yahudilerin Tanrı'ya olan sadakati üzerine kurulmuş olan tek tanrılı bir inanç sistemidir. Yahudilik, Tanrı'nın insanlar için gönderdiği kutsal kitabı olan Tevrat'ın öğretileri üzerine temellendirilmiştir. Yahudiler, Tanrı'nın insanların günahlarına bağlı olarak kurtuluşa olan inançlarını taşırlar.

Taoizm

Taoizm, Çin'de inanılan tek tanrısız bir inanç sistemidir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü