Türkiyede kaç çeşit bitki ve hayvan türü vardır

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,856
1,314
112
Türkiyede Bulunan Bitki ve Hayvan Türleri

Türkiye, tarihi ve kültürel açıdan çok zengin bir ülke. Bu zenginliği, ülkemizin doğa çeşitliliği ile tamamlar. Dünyada bulunan bitki ve hayvan türlerinin yaklaşık %10'u Türkiye'de mevcuttur.

Türkiye'de yaklaşık 8.000 bitki türü ve 4.000 hayvan türü bulunmaktadır. Doğal ortamda yaşayan canlılar, Türkiye'nin coğrafi konumundan ve iklim özelliklerinden dolayı farklı bitki ve hayvan türlerine sahiptir. Türkiye'de en çok rastlanan bitki türleri arasında subalpin, alpin, çöl, kumlu, bataklık, mera, orman, bozkır ve tundralık bitkiler yer almaktadır.

Türkiye'de Endemik Bitki ve Hayvan Türleri

Türkiye'de bulunan bitki ve hayvan türlerinin yaklaşık %30'u endemiktir. Endemik bitki türleri; Türkiye'nin coğrafi ve iklim özelliklerinden etkilenerek, sadece Türkiye'de bulunan bitki türleridir. Türkiye'de bulunan endemik bitki türleri arasında; Kızılcık, Kıbrıs Zambak, Türkiye Akdeniz Zambağı, Türkiye Zümrütü, Türkiye Kızılağacı, Türkiye Terebinti, Türkiye Meşesi ve Türkiye Kestanesi yer almaktadır.

Türkiye'de bulunan endemik hayvan türleri de farklı coğrafi ve iklim özelliklerinden dolayı sadece Türkiye'de yaşar. Türkiye'de bulunan endemik hayvan türleri arasında; Anatolian Ibex, Anatolian Rock Agama, Anatolian Red Deer, Anatolian Wildcats, East Anatolian Great Bustard, Gray Wolf, Mediterranean Monk Seal, Pygmy Cormorant ve Turkish Gecko yer almaktadır.

Sonuç

Türkiye, doğal çeşitliliği ile öne çıkar. Türkiye'de yaşayan 8.000 bitki türü ve 4.000 hayvan türünün yaklaşık %30'u endemiktir. Endemik bitki ve hayvan türlerinin yaşama alanlarının korunması, bu bitki ve hayvan türlerinin ölümünü önlemek için önemlidir. Bu nedenle, Türkiye'deki bitki ve hayvan türlerinin korunması için çalışmaların hız kesmeden devam etmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: Türkiye, Bitki Türleri, Hayvan Türleri, Endemik Türler, Koruma.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü