Türkiyede kaç tane bitki türü vardır

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Türkiyede Kaç Tane Bitki Türü Var?

Türkiye'nin doğal bitki çeşitliliği çok özel bir coğrafyadan geliyor. Türkiye, jeolojik oluşumlarının ve ikliminin çeşitliliği nedeniyle, çok çeşitli ve çok farklı bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'de yaklaşık 11 bin bitki türü tespit edilmiştir.

Türkiyede Baklagiller Hangileridir?

Türkiye'de baklagillerin çoğu, her yerde yetişebilen ve kültüre yetiştirilen türlerdir. Bunlar arasında, nohut, mercimek, fasulye, bezelye ve soya fasulyesi bulunur. Bunların yanı sıra, Türkiye'de çok sayıda endemik olan baklagil türleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında, böğürtlen, kayısı, üzüm, nar, kiraz, elma, armut ve çınar gibi bitkiler bulunmaktadır.

Türkiyede Endemik Bitki Türleri Nelerdir?

Türkiye, farklı jeolojik oluşumlarının ve ikliminin bir sonucu olarak, çok sayıda endemik bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında, uzun kökleri olan endemik ağaç türleri, çalılar, çiçekler, otlar ve yabani sebzeler bulunmaktadır. Türkiye'de en önemli endemik bitki türlerinden bazıları; Ege ve Akdeniz bölgesinde bulunan bakır kestanesi, Taurus Dağları'nda bulunan çam ağacı, Akdeniz bölgesinde bulunan gül türleri ve Marmara bölgesinde bulunan kara çalısıdır.

Türkiyede Bitki Koruma Çalışmaları Nasıldır?

Türkiye, endemik bitki türlerinin korunması için çalışmalar yürütmektedir. Bunlar arasında, Türkiye'de bulunan endemik bitki türlerinin tespiti, izlenmesi ve bunların korunması için özel alanların yaratılması sayılabilir. Ayrıca, Türkiye'de bulunan endemik bitki türlerinin yetiştirme tekniklerinin geliştirilmesi, farkındalık oluşturulması ve endemik bitki türlerinin korunması için eğitim faaliyetlerinin düzenlenmesi gibi çalışmalar da yürütülmektedir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü