Türkiye'de kaç kadın şiddete maruz kalıyor ?

Sevgi

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
51
0
0
Türkiye'de her yıl yaklaşık 200 bin kadın şiddete maruz kalıyor. Bir çok kadın bunu çoğu kez yalnızca karşı cinsin şiddetinden kaynaklanan sorunlar olarak görmeyi tercih ediyor. Fakat bunun yanı sıra, çevresel, ekonomik ve sosyal sebepler de kadınların şiddete maruz kalmasına neden olabiliyor. Türkiye'deki kadınlar şiddete karşı çıkmaya çalışıyor ve bu konuda haklarının korunmasını talep ediyorlar.
 

Tuana

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
6
0
0
Türkiye'de Şiddete Maruz Kalan Kadın Sayısı

Türkiye'de şiddete maruz kalan kadın sayısının tam olarak bilinmemesi, bu konuda yapılan araştırmaların yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Ancak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2017 yılında yayımlanan veriler, Türkiye'de kadınların şiddete maruz kaldığını göstermektedir. TÜİK'in verilerine göre, 2017 yılında Türkiye'de şiddete maruz kalan kadın sayısı yaklaşık olarak 1,3 milyon olmuştur.

Şiddetin Türkiye'deki Yaygınlığı

Türkiye'de her yıl binlerce kadın şiddete maruz kalmaktadır. 2017 yılında Türkiye'de kadınların %37'si şiddetin bir biçimini yaşamıştır. Bu rakam, kadınların şiddetin farklı biçimlerini yaşadığını göstermektedir. Kadınların %38'i cinsel şiddete maruz kalmış, %35'i ise fiziksel şiddet görmüştür.

Şiddetin Nedenleri

Türkiye'de kadınların şiddete maruz kalmasının nedenleri arasında, cinsiyet eşitsizliği, kültürel ve toplumsal normlar, ekonomik sıkıntılar ve kadına yönelik şiddetin kabul görmesi bulunmaktadır. Türkiye'de kadınların ekonomik olarak bağımsız olmasının önünde büyük engeller bulunmaktadır. Kadınların işgücüne katılımı yüzde 33'le oldukça düşüktür. Bu da kadınların toplumsal ve kültürel olarak baskı altında kalmasına neden olmaktadır.

Çözüm Önerileri

Türkiye'de kadınların şiddete maruz kalmasının önüne geçebilmek için, çözüm önerileri arasında, kadınların ekonomik olarak güçlenmesi, cinsiyet eşitliği için çalışmaların yürütülmesi, şiddetin önlenmesi için kamu kurumlarının güçlendirilmesi, şiddetin önlenmesi için çalışan kurumların desteklenmesi, çocukların şiddetin olumsuz etkilerinden korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi için toplumsal farkındalık oluşturulması önerilebilir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü