Türkiye'de kadın sağlığı sorunları arasında neler vardır ?

Didem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
53
0
0
Kadın Sağlığında Eşitsizlik Türkiye'de kadınların sağlık hizmetlerinden yararlanma eşitsizliği, kadınların sağlık sorunlarının önlenmesinde ya da tedavi edilmesinde eşitsizlik yaratmaktadır. Kadınların çoğu, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için ekonomik olarak güçlü olmaları gereken, erkeklerin ise çoğunlukla bedava olan hizmetlerden yararlanmaları gereken bir sistemde yaşamaktadır. Bununla birlikte, Türkiye'de kadınların sağlık hizmetlerinden yararlanma eşitsizliği, ayrıca cinsiyet eşitsizliğine dayalı ayrımcılıktan kaynaklanmaktadır. Kadınlar, sağlık hizmetlerine erişimde daha az destek görmekte ve kadın sağlığı alanında çok az sayıda uzman bulunmaktadır.

Cinsel Sağlık Kadınların cinsel sağlığının korunması ve desteklenmesi konusunda da Türkiye'de eşitsizlikler mevcuttur. Kadınlar, cinsel sağlıklarıyla ilgili bilgi edinme veya ücretsiz ürünler alma hakkına sahip değildir. Türkiye'de, kadınların cinsel sağlıklarıyla ilgili bilgi edinmeleri hem toplumsal baskılar nedeniyle hem de ücretsiz ürün almak için gerekli olan ekonomik gücün olmaması nedeniyle zor olmaktadır.
 

Asuman

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
7
0
0
Kadınların Sağlık Durumu

Türkiye'de kadınların sağlık durumu üzerinde çok fazla çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar, kadınların sağlık durumlarının genel olarak kötü olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye'de kadınların sağlık durumu, çoğu zaman ekonomik, sosyal ve kültürel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Örneğin, kadınların ekonomik güçleri, sağlık hizmetlerine erişimlerini sınırlandırabilir. Ayrıca, kadınların kültürel olarak sağlık hizmetlerinden faydalanma konusunda eğitimleri ve bilgileri yetersiz olabilir.

Kadınların Sağlık Hizmetlerine Erişim Sorunu

Kadınların sağlık hizmetlerine erişim sorunu, Türkiye'de kadınların sağlık durumunu etkileyen önemli bir faktördür. Kadınların sağlık hizmetlerine erişimini kısıtlayan faktörler arasında, ekonomik durumları, ulaşım sorunları, kültürel algılamalar ve eğitim seviyeleri sayılabilir. Bu faktörler, kadınların sağlık hizmetlerine erişimini kısıtlayarak, kadınların sağlık durumunu olumsuz etkileyebilir.

Kadınların Sağlık Durumlarının İyileştirilmesi

Kadınların sağlık durumunun iyileştirilmesi için çeşitli önlemler alınmalıdır. Öncelikle ekonomik faktörler, kadınların sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak için giderilmelidir. Ayrıca, kadınların kültürel algılamalarının değiştirilmesi ve eğitim seviyelerinin yükseltilmesi gerekmektedir. Bu sayede, kadınların sağlık hizmetlerinden faydalanma oranı artacak ve kadınların sağlık durumu iyileşecektir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü