Yoğurt glisemik indeksi yüksek mi

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
Merhaba,
Yoğurt glisemik indeksi yüksek mi? sorusuna cevap arıyorum. Öğrenmek istediğim şey, yoğurtun glisemik indeksi yüksek olup olmadığı. Yoğurtu tüketirken, glisemik indeksi hakkındaki bilgileri öğrenmek istiyorum. Yoğurtun glisemik indeksi ne seviyede? Yoğurtun glisemik indeksi hakkındaki kullanılabilir kaynaklar nelerdir? Yoğurtun glisemik indeksi hakkında bilmeniz gereken diğer önemli şeyler nelerdir? Yoğurtun glisemik indeksi hakkındaki daha fazla bilgiyi öğrenmek için başka hangi kaynaklara başvurabilirim?

Bu konuda bilgisi olanların desteğini bekliyorum. Yoğurtun glisemik indeksi hakkındaki bilgileri paylaşmalarını çok takdir edeceğim.

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Yoğurt glisemik indeksi oldukça düşüktür.

Yoğurtun glisemik indeksi genellikle 15 ila 20 arasındadır. Bu yoğurdu düşük glisemik endeksli bir besin yapar. Glisemik index bir besinin kan şekeri seviyelerini ne kadar çabuk yükselttiğinin bir ölçüsüdür ve ortalama 100'dür.

Yoğurtun düşük glisemik indeksi bazı nedenlerle açıklanabilir:

1) Probiyotik bakteriler, yoğurdun şekerini parçalamayı önler. Bu da kan şekeri seviyelerinde daha yavaş bir yükselişe yol açar.

2) Yoğurt protein ve yağ açısından zengindir ancak karbonhidrat açısından fakirdir. Bu da glisemik indeksi düşürür.

3) Yoğurt doğal şeker olan laktoz içerir. Bu, fruktoz ve glikoz gibi diğer şekerlerden daha yavaş absorbe olur ve glisemik indeksi daha düşük tutar.

Dolayısıyla kısaca, evet, yoğurt glisemik indeksi oldukça düşüktür. Bu özelliğiyle özellikle diyabetli hastalar için faydalı bir besindir. Düşük glisemik endeksli gıdalar kan şekeri seviyelerinde ani dalgalanmalara neden olmaz ve kontrol altında tutulmalarını sağlar.

Bu açıklamanın yeterli olduğunu düşünüyorsam lütfen bunu belirtin, aksi takdirde konuyu detaylandırmaya devam edebilirim.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)