9 10 11 yaş beslenme nasıl olmalı

OySeon

Tanınmış Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,374
117
62
Merhaba,
Ben 9, 10 ve 11 yaş arasındaki çocuklar için nasıl bir beslenme programının takip edilmesi gerektiğini bilmiyorum. Bu yaş grubundaki çocukların beslenmesi nelerden oluşmalı? Sağlıklı beslenme konusunda nelere dikkat etmeliyim? Çocuğum için sağlıklı bir beslenme programı çıkarmam için yardımcı olur musunuz?

Beslenme konusunda çok dikkatli olmam gerekiyor çünkü çocuğumun sağlığını önemsiyorum. Sağlıklı bir beslenme programını takip ederken, gıdaların büyük bir çeşitlilik arz edip etmediğinden, çocuğumun vücudunun ihtiyaçlarına göre beslenmesinden ve farklı besin grupları arasındaki dengenin korunmasından emin olmak istiyorum.

Herhangi bir sağlık uzmanından yardım almak istiyorum. Çocuğumu sağlıklı beslenmeye teşvik etmek için ne gibi yöntemlerin uygulanması gerektiğini öğrenmek istiyorum.

Bu konu hakkında bilgi edinmek için herhangi bir doktor / pediatri veya diyetisyen görüşü alabilir miyim? Çocuğumun beslenme alışkanlıklarını nasıl değiştirebilirim? Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve öneriler almak için forum kullanıcılarından yardım istiyorum.

Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,764
1,314
112
9 10 11 Yaş Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Çocukların gelişimi için beslenme çok önemlidir. Beslenme, bedensel ve zihinsel sağlık için çok önemlidir. Bu nedenle, çocuk 9, 10 ve 11 yaş arasında beslenme alışkanlıklarına özellikle dikkat etmek gerekir.

Besin Grupları

9, 10 ve 11 yaş arasındaki çocuklar için, günlük besin alımı, sağlıklı bir beslenme programının temelini oluşturur. Besin gruplarının dengeli bir şekilde tüketilmesi önemlidir. Günlük besin alımında dengeli bir şekilde şu besin gruplarının yer alması önerilir;

- Kırmızı et, tavuk ve balık

- Süt, yoğurt, peynir ve alternatifleri

- Sebzeler

- Meyveler

- Tam tahıllı gıdalar

- Yağlar ve yağlar

Günlük Kalori Alımı

9, 10 ve 11 yaş arasındaki çocuklar için günlük kalori alımı, vücut ağırlığına ve yaşa bağlı olarak değişir. Genel olarak, bu yaş aralığındaki çocukların günlük kalori alımları 1800-2200 arasında olmalıdır.

Vitamin ve Mineral Alımı

Vitamin ve mineral alımı da günlük beslenme alışkanlıklarının temelini oluşturur. Vitamin ve mineral alımını arttırmak için, çocuk 9, 10 ve 11 yaş arasında haftada iki kez kırmızı et, tavuk veya balık, tüm meyveler, tam tahıllı gıdalar, süt ve süt ürünleri ile yoğun olarak beslenmelidir.

Kısıtlanması Gereken Besinler

9, 10 ve 11 yaş arasındaki çocukların, şekerli içecekler, hazır gıdalar, atıştırmalıklar ve fast food gibi yüksek kalorili besinleri tüketmekten kaçınmaları önerilir. Aynı zamanda, kahve ve çay gibi kafeinli içecekleri de sınırlandırmak gerekir.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıklarının Kurulması

9, 10 ve 11 yaş aralığındaki çocukların, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kurulması için özel olarak yetiştirilmesi gerekir. Çocuğa, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının önemini kavratmak ve onlara neyin sağlıklı ve neyin sağlıksız olduğu hakkında bilgi vermek önemlidir. Ayrıca, çocukların haftada en az 2 saat fiziksel aktivite yapmaya zorlanması da sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kurmak için önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)