Arı ısırdığını nasıl anlarız

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,075
1,256
112
Arı ısırdığını Nasıl Anlarız?

Arılar günlük hayatımızda çok önemli bir role sahiptir. Arıların ürettiği bal, propolis, polen ve balmumu insanların sağlığı için çok değerli bir kaynaktır. Arılar büyük ölçüde çoğu tarım alanlarında ve bahçelerde çiçekleri çoğaltmak ve döllenmesini sağlamak için çok önemlidir. Arılar birçok çeşitli hayvanların beslenmesinde önemli bir rol oynarlar. Ancak birçok insan arıların ısırmasından korkarlar. Arı ısırdığını anlamak aslında çok kolaydır.

Arının ısırışını Anlamak için Neler Yapılır?

Bir arının ısırdığını anlamak için, öncelikle arının uçuş hareketlerini dikkatlice incelemek gerekir. Bir arı, saldırıya geçmeden önce, ritmik bir şekilde birkaç saniye uçar ve ardından ani bir hareketle saldırmaya başlar. Ayrıca arının öfkeli bir ses çıkarması ve kanat çırpışları da bir saldırgan arının işaretlerindendir.

Arı ısırışından Sonra Ne Yapılır?

Bir arı ısırdığında, hemen öncelikle ısırılan bölgeyi temiz bir su ve sabunla yıkamak gerekir. Sonrasında ısırılan bölgeye antiseptik bir pamuklu bezle sıkıca bastırarak sıvıların sızmasını önlemek için örtmek gerekir. Işırık alanının etrafındaki kanlı ve siyah çizgileri göz önünde bulundurarak, en yakın sağlık merkezine mümkün olduğunca hızlı bir şekilde gitmek önemlidir.

Arı ısırışından Kaçınmak için Ne Yapılır?

Arı ısırışından kaçınmak için, öncelikle arıların bulunduğu alanlarda çok dikkatli olunmalıdır. Arıların çok saldırgan olduğu alanlarda, özellikle arıların ürettiği yerlerde (örneğin bal çiftlikleri) arıların üzerine çok yaklaşılmamalıdır. Ayrıca arı saldırısını önlemek için, arıları tahrik edebilecek parfümler, süper giysiler, müzik aletleri veya arıların ürettiği alanların çevresindeki çiçekler arasında gezmekten de kaçınılmalıdır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü