Balina turkiyede var mi

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,701
1,256
112
Balina Turkiyede Var Mı?

Merak edilen bir konu olan balinaların Türkiye’de var olup olmadığı, farklı kaynaklar tarafından farklı şekillerde cevaplanmaktadır. Balinalar, deniz canlıları arasındaki en büyük canlılar olmaları nedeniyle, onların yaşamlarının ve göçlerinin tüm dünyada çok merak edilen konulardan biri olmuştur.

Balinaların Türkiye'deki Göçleri

Türkiye’de balinaların göçleri hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Ancak, balinaların dünyanın çeşitli bölgelerindeki göçleri ve yaşam alanları hakkında bilgi edinmek mümkündür. Örneğin, Çanakkale Boğazı ve Ege Denizi balinaların mevsimlik göçlerini etkilediği anlaşılmaktadır.

Türkiye'de Balinaların Yaşamları

Türkiye’de balinaların yaşamları çok iyi araştırılmamıştır. Ancak, balinaların Türkiye’nin batısındaki Ege Denizi ve Çanakkale Boğazında yaşayabilecekleri anlaşılmaktadır. Türkiye’nin kuzeyindeki Karadeniz bölgesinde balinaların da yaşayabileceği düşünülmektedir.

Türkiye'de Balina İzleme Etkinlikleri

Türkiye’deki balina izleme etkinlikleri hakkında, balinaların yaşadıkları alanlara bağlı olarak ufak tefek bilgiler bulunmaktadır. Türkiye’nin kuzeyindeki Karadeniz bölgesinde balina izleme etkinliklerinin yapılabildiği ve sıklıkla görülen balinaların Orca balinaları olduğu söylenmektedir. Kuzeydoğu Akdeniz’de de balina izleme etkinlikleri mevcuttur.

Türkiye'de Balinalarla İlgili Yasalar

Türkiye’de balinalarla ilgili yasalar çok sınırlıdır. Türkiye, balinalarla ilgili uluslararası kurallara uymak için bazı önlemler almıştır ancak balinaya zarar verilmesi veya balinaların korunmasıyla ilgili herhangi bir yasal mevzuat yoktur.

Sonuç

Türkiye’de balinaların varlığı çok iyi araştırılmamıştır ancak, balinaların Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşayabilecekleri anlaşılmaktadır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü