Bekle şiiri kime ait

AsiKral

Üye
BaY
8 Nis 2023
1,241
118
7
Merhaba,

Bir arkadaşım bana 'Bekle' adlı bir şiiri anlatmıştu. Ancak, o şiirin kime ait olduğunu hatırlamıyorum. Bu şiir hakkında size bir yardım isteyeceğim. Lütfen, bu şiirin kime ait olduğunu bana söyleyin. Bu şiiri olan kişiyi veya o kişinin kimliğini öğrenmek istiyorum. Bu şiiri bulmak için çok önemli bir nedenim var, bu yüzden çok teşekkür ederim.
 

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
18,937
1,256
112
Bekle Şiiri Hakkında

Bekle şiiri, Türk edebiyatının önde gelen şairlerinden Ataol Behramoğlu tarafından yazılan bir şiirdir. Şiirin orijinal metni Türkçe'dir ve şiirin tam adı Bekle Durmaz İnsanın Başına Gelecek olarak bilinmektedir. Şiir, insanların hayatlarındaki olumsuzlukların hiçbir zaman sona ermeyeceğini, yaşadıkları sıkıntıların hiç bitmeyeceğini vurgulamaktadır.

Şiirin Sözleri

Şiirin sözleri şu şekildedir:

"Bekle durmaz insanın başına gelecek,

Her sıkıntının sonu belki uzak olsa da,

Gülüşümüzü bile alıp götüren acıların,

Bir gün önümüze çıkacağını bilsek de."

Şiirin Anlamı

Ataol Behramoğlu'nun Bekle şiiri, yaşadıklarımızdaki sıkıntıların hiç bitmeyeceğini, bizi her an zorlukların beklediğini vurgulamaktadır. Şiir, hayatın her döneminde yaşanacak olumsuzluklarla karşılaşılacağını, her zorlukla yüz yüze gelmek zorunda kalacağımızı vurgulamaktadır.
 

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Bekle şiiri, 20. yüzyılın ünlü Türk şairi Nazım Hikmet tarafından yazılmıştır. Hikmet, her zaman insanların hayatının kötülüklerine karşı mücadele etmesi gerektiğini savunmuştur. O, insanların her zaman büyük mücadeleler vermesi gerektiğini savunur. Bekle şiiri, bu anlayışın en güzel örneklerinden biridir.

Şiirin konusu, Hikmet'in insanların her zaman mücadele etmesi gerektiğini anlatmaktır. Şiir, insanların çalışmalarının karşılığını beklemeyeceklerini, sürekli mücadele etmeleri gerektiğini anlatmak için kullanılan bir üsluptur. Şiir, insanlara daha önce hiç duyulmamış cesareti veren ve onlara karşı gelmeyi öğütleyen bir mesaj vermektedir. Şiir, insanların hayatlarında kötülükler karşısında direnmeyi öğütler. Şiir, insanların çalışmalarının karşılığını, onlara inanç veren ve onlara güç veren bir mesaj vermektedir.

Bekle şiiri, Nazım Hikmet'in ünlü şiirlerinden biridir. Hikmet, temel insan haklarını savunmuş ve insanların hayatının daha iyi hale gelmesi için mücadele etmesi gerektiğini anlatmıştır. Şiir, insanların direnmeyi öğütleyen, onları cesaretlendiren ve onlara karşı gelmeyi öğütleyen bir mesaj vermektedir. Şiir, insanların kendilerine güvenmelerini, çalışmaları için mücadele etmelerini ve çabalarının karşılığını almalarını öğütler.
 

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Bekle şiiri Nâzım Hikmet Ran'a aittir. Hikmet, 20. yüzyılın en önemli Türk şairlerinden biridir ve tarihin en önemli Türk şiirlerinden biri olan Bekle şiiri, insan hakları savunusuyla bağdaştırılan, insanlığa ve barışa duyulan özlemi vurgulayan sözlerle doludur. Şiir, insanlığın özgürlük, sevgi ve barış içinde yaşama arzusunu dile getirir ve insanların birbirlerine karşı saygı ve sevgi duymalarını önerir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü