Belleten dergisini kimler çıkardı

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Merhaba,

Belleten dergisini kimler çıkardı? sorusunu sormak istiyorum. Belleten dergisinin kimler tarafından çıkarıldığını öğrenmek için buraya başvuruyorum. Belleten dergisinin çıkarılması hakkında bilgim yok. Bu konuda yardım edebilecek olanların çok minnettar olacağım. Lütfen Belleten dergisi hakkında bilgi verenler yardım etmeye çalışsınlar. Bu konuda herhangi bir bilginiz olması durumunda, lütfen bana bilgi vermenizi rica ediyorum.

Çok teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Belleten Dergisini Kimler Çıkardı?

Belleten dergisi, Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi tarih dergisidir. Türk Dil Kurumu tarafından basılan Belleten, 1930 yılında kurulan Türk Tarih Kurumu tarafından çıkarılmaktadır. Belleten; Türk tarihi, tarih yazımı, arkeoloji, antropoloji, hukuk, sosyoloji, ekonomi, felsefe, sanat tarihi gibi çeşitli alanlarda bilimsel araştırma ve makaleler içermektedir. Belleten, her yıl Ekim ayında yayınlanmaktadır.

Belleten’in Amacı Nedir?

Belleten, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihini, kültürünü ve medeniyetini araştıran tarihçilere ve araştırmacılara yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuştur. Belleten; Türk tarihi, tarih yazımı, arkeoloji, antropoloji, hukuk, sosyoloji, ekonomi, felsefe, sanat tarihi gibi çeşitli alanlarda bilimsel araştırma ve makaleler içeren bir dergidir.

Belleten’in Özellikleri Nedir?

Belleten dergisinin çeşitli özellikleri vardır. Bunlar şunlardır:

• Belleten, her yıl Ekim ayında yayınlanmaktadır.

• Belleten, Türk tarihi, tarih yazımı, arkeoloji, antropoloji, hukuk, sosyoloji, ekonomi, felsefe, sanat tarihi gibi çeşitli alanlarda bilimsel araştırma ve makaleler içeren bir dergidir.

• Belleten; bilimsel, edebi, teknik ve kültürel çalışmalar içeren makaleler, fotoğraflar, illüstrasyonlar, konferanslar, kültürel etkinlikler, ödül törenleri ve özel olaylar gibi çeşitli içerikleri içerir.

Belleten’in Baş Editörü Kim?

Belleten dergisinin baş editörü Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak'tır. Ocak, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır ve Türk Tarih Kurumu tarafından seçilen Belleten dergisinin baş editörüdür.

Belleten Dergisini Çıkaran Kurumlar

Belleten dergisi Türk Tarih Kurumu tarafından çıkarılmaktadır. Belleten'in yayınlanmasına, Türk Dil Kurumu tarafından destek verilmektedir. Belleten'in yayıncısı, Türk Dil Kurumu'nun aynı adı taşıyan yayınevidir. Belleten dergisi, Türk Tarih Kurumu tarafından çıkarılmakta ve Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanmaktadır.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Belleten dergisi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan bir süreli yayındır. Yayımlanmaya 1931 yılında başlamış olan dergi, arşiv biliminin gelişmesi ve arşivci mesleğinin kurumsallaşması amacıyla çıkarılmıştır. Belleten, Türkiye arşivcilik tarihine, Türkiye arşivlerinin kuruluş tarihine ve arşiv hizmetlerinin gelişmesine ilişkin önemli bilgiler içerir. Dergide yayımlanan makaleler arşivcilik ve arşivbilim alanında çalışan uzmanlar tarafından kaleme alınmaktadır. Makaleler, arşiv bilim tarihi, arşiv yönetimi, arşiv müdürlüğü, arşivci kuvvetleri, arşivci eğitimi, arşivci meslekleri ve arşiv yönetiminin dünyadaki gelişiminden örnekler içerir. Belleten dergisinde yayımlanan makaleler arşivcilik ve arşivbilim alanında çalışan uzmanlar tarafından kaleme alınmaktadır. Dergide yayımlanan makaleler arşiv bilim tarihi, arşiv yönetimi, arşiv müdürlüğü, arşivci kuvvetleri, arşivci eğitimi, arşivci meslekleri ve arşiv yönetiminin dünyadaki gelişiminden örnekler içerir. Dergide yer alan diğer konular arasında ise arşiv yönetiminin güncel uygulamaları, arşivlerin korunması, arşivlerin kullanımı, arşivlerin kamuoyuyla ilişkileri, arşivlerin küreselleşme süreci ve arşivlerin teknolojik gelişimleri yer almaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)