Belleten Dergisi neden çıkarıldı

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba, Belleten Dergisi neden çıkarıldı? sorusunun cevabını merak ediyorum. Belleten Dergisi, Türk Tarih Kurumu tarafından yayınlanan ve çıkarılan dergiydi. Belleten Dergisi'nin neden çıkarıldığını ve bu konuyla ilgili bilgileri öğrenmek istiyorum. Bu konuda bilgi sahibi olanlar, lütfen yardım eder misiniz? Çok sevinirim. Teşekkür ederim.
 

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
20,414
1,247
112
Belleten Dergisi Neden Çıkarıldı?

Belleten Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan, yayımlanmasından bu yana uzun süredir devam eden bir dergidir. Belleten Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti devlet arşivlerinde saklanan devlet arşivleri ve tarihsel belgelerin dünyaya açıklanması ve tanıtılması için yayınlanıyordu. Belleten Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bir dergi olarak, arşivlerdeki belgelerin dünyaya açıklanmasını ve tanıtılmasını amaçlıyordu.

Ancak, 2018 yılında, Belleten Dergisi yayınlanması kesintiye uğradı. Bu kesintinin nedeni neydi? Belleten Dergisi neden çıkarıldı? Neden kesintiye uğradı?

Belleten Dergisinin Çıkarılmasının Nedenleri

Belleten Dergisinin çıkarılmasının nedenleri arasında, özellikle Türkiye'nin arşiv sistemindeki bazı değişiklikler sayılabilir. Bunlardan biri, Türkiye Cumhuriyeti Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan arşiv sisteminde modernizasyon. Modernizasyon, arşiv sistemindeki bazı işlemleri ve araçların geliştirilmesini kapsamaktaydı. Modernizasyonun bir parçası olarak, Belleten Dergisi yayınlanması kesintiye uğradı.

Belleten Dergisi yayınlanmasının kesintiye uğramasının diğer bir nedeni ise, Türkiye Cumhuriyeti Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen arşiv sisteminin çevrimiçi arşiv sistemiyle değiştirilmesi oldu. Çevrimiçi arşiv sistemi, arşiv sistemini daha güvenli ve daha kullanışlı hale getirmek için kullanılan bir teknolojisti. Çevrimiçi arşiv sistemi, arşiv sistemine daha fazla kullanıcının erişebilmesini sağlıyordu. Bu nedenle, Belleten Dergisi yayınlanması kesintiye uğradı.

Belleten Dergisinin Sonuçları

Belleten Dergisinin çıkarılmasının, Türkiye Cumhuriyeti Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen arşiv sistemine olumsuz etkileri oldu. Belleten Dergisi, arşiv sistemindeki belgelerin dünyaya açıklanması ve tanıtılması için kullanılıyordu. Bunun sonucunda, arşiv sistemindeki belgelerin dünyaya açıklanmasının ve tanıtılmasının önemi azaldı.

Belleten Dergisinin çıkarılmasının diğer bir sonucu, arşiv sistemindeki belgelerin dünyaya açıklanmasının ve tanıtılmasının önemini azaltıyor olması oldu. Bu da arşiv sistemindeki belgelerin dünyaya açıklanmasının ve tanıtılmasının daha az önemi anlamına geliyor. Bir diğer sonuç ise, Belleten Dergisi'nin çıkarılmasının arşiv sistemindeki belgelerin dünyaya açıklanmasının ve tanıtılmasının daha az önemli olmasıyla ilgili olabilir.

Sonuç

Belleten Dergisi neden çıkarıldı? Belleten Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bir dergiydi ve arşivlerdeki belgelerin dünyaya açıklanması ve tanıtılması için kullanılıyordu. Ancak, 2018 yılında Belleten Dergisi yayınlanması kesintiye uğradı. Belleten Dergisinin çıkarılmasının nedeni, Türkiye Cumhuriyeti Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan arşiv sisteminde modernizasyon ve çevrimiçi arşiv sistemine geçilmesiydi. Belleten Dergisinin çıkarılmasının sonucu, arşiv sistemindeki belgelerin dünyaya açıklanmasının ve tanıtılmasının öneminin azalması oldu.
 

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Belleten Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan ve bilimsel araştırmalar ve incelemelerin yayımlandığı bir akademik dergidir. Derginin kuruluş amacı, Türkiye'nin tarihini, bütün yönleriyle incelemek, kamuoyuna aktararak, toplumun tarihi bilincini geliştirmek ve tarihi bilgilerin arşivlenmesini sağlamaktı. Bu amaçların gerçekleştirilmesi için, dergide ulusal ve uluslararası tarihsel ve kültürel konuların yanı sıra, arşivciliğe ve arşiv kültürüne yönelik çalışmaların da yayımlanması hedeflenmişti. Ancak, ülkemizin gündemindeki çeşitli sebeplerden dolayı, Belleten Dergisi'nin yayımlanması 2015 yılında durdurulmuştur. Belleten Dergisi'nin çıkarılmasının sebebi, ülkemizin ekonomik ve siyasi durumunun oluşturduğu sıkıntılar ve kamu kaynaklarının daralmasından kaynaklanmaktadır. Belleten Dergisi'nin çıkarılması, ülkemizin arşiv kaynaklarının geliştirilmesi ve arşiv kültürünün yaygınlaştırılması çalışmalarının olumsuz etkilenmesine sebep olmuştur. Belleten Dergisi'nin çıkarılması ve arşiv kültürünün yaygınlaştırılması çalışmalarının önündeki engelleri aşmak için, ülkemizin arşiv kurumlarının yayımladığı diğer akademik yayınların yayımlanmasının teşvik edilmesi ve arşiv konularının üniversitelerin ders programlarına dahil edilmesi gibi çözüm önerileri öne sürülmüştür.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü