Bizanslılar şu an kim

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba herkese! Ben Bizanslılar hakkında bilgi edinmek istiyorum. Ne yazık ki bunu hakkında pek çok kaynak aramama rağmen, hala cevabı bulamıyorum. Bizanslılar şu an kim? Bizanslılar, Roma İmparatorluğu'nun Batı İmparatorluğu'nun 5. yüzyılda çökmesiyle ortaya çıkan ve özellikle İstanbul'da merkezlenen bir İmparatorluk olarak biliniyor. Yüzyıllar boyunca, Bizans İmparatorluğu, İslam devletleriyle olan çatışmalarının yanı sıra, Fethullah'ların Avrupa'daki hakimiyetini de sürdürmüştür.

Şimdi benim sormak istediğim soru bu: Bizanslılar şu an kim? Bizanslıların şu anki durumu nedir? Bizanslıların kültürünün ve tarihsel mirasının bugün nerede bulunduğunu ve nasıl korunduğunu öğrenebilir miyim? Bizanslıların kültürünün ve tarihsel mirasının korunması konusunda ne gibi çabalar bulunuyor?

Herkese teşekkür ederim, Bizanslılar hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,499
1,159
112
Bizanslılar Kim?

Bizanslılar, Roma İmparatorluğu'nun Doğu Bölümünün yıkılmasıyla oluşan İmparatorluk, Bizans İmparatorluğu'nun uzun ömürlü hakimiyeti altında yaşayan insanları ifade eder. Bizans İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu'nun 4. yüzyılda kurulmasıyla başlamıştır ve 1453 yılında Osmanlılar tarafından fethedilene kadar sürmüştür. Bizans İmparatorluğu, özellikle İstanbul'un (eski adıyla Bizans) hakimiyeti altında bulunan ve İstanbul'da bulunan imparatorluk merkezinden yayılan bir hakimiyeti temsil eder. Bizans İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu'nun kalıntılarının ve Bizans İmparatorluğu kültürünün kalıntılarının günümüzde yaşayan insanlarını ifade etmektedir.

Bizans İmparatorluğu'nun Kültürü ve Mirası

Bizans İmparatorluğu, çok kültürlü ve çok dilli bir imparatorluktu. Bizans İmparatorluğu, Ortodoks Hristiyan kültürüyle tanınan, Yahudi, Musevi ve Arap topluluklarının da hakimiyeti altında yaşayan bir imparatorluk olarak kabul edilir. Bizans İmparatorluğu, Yunanca ve Latince dilleriyle birlikte, Arapça, Ermenice, Süryanice, Farsça ve Bulgarca gibi dilleri de kullanmıştır. Bizans İmparatorluğu, dört dilli (yunanca, latince, arabça ve ermenice) bir kütüphanenin kurulmasının yanı sıra, ilim ve edebiyat alanında, sanat, mimari ve tarih alanlarında da önemli katkılar yapmıştır. Bizans İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurulmasından önce, Avrupa'da kültür, bilim, sanat ve ticaret alanlarında önemli bir rol oynamıştır.

Bizans İmparatorluğu'nda Yaşayanların Günümüzdeki Durumu

Bizans İmparatorluğu'nun 1453'te fethedilmesiyle, bölge halkının çoğunluğu Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyeti altına girdi. Bizans İmparatorluğu'nda yaşayanların günümüzdeki durumu hakkında, çoğu insan Bizans İmparatorluğu'nun ortadan kalkmış olduğunu düşünür. Ancak, Bizans İmparatorluğu'nun mirasının günümüzde de yaşayan insanlar tarafından bilinmesi ve korunması gerektiği gerçeği, Bizans İmparatorluğu'nun yaşayan insanların kültürünün devam etmesini güvence altına alır. Bizans İmparatorluğu'nun yaşayan insanları, çoğunlukla Doğu Avrupa'daki Ortodoks Hristiyan toplulukları oluşturmaktadır. Türkiye ve Ortadoğu'da yaşayan Bizans İmparatorluğu mirasını taşıyan insanlar da vardır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)