Sovyetler Birliği kaç yıl sürdü

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Merhaba, Sovyetler Birliği hakkında konuşmak istiyorum. Sovyetler Birliği ne kadar sürdü? Konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Bu konuyla ilgili ne kadar çok şey öğrenebilirsem çok sevinirim. Çok şey öğrenmek istiyorum. Lütfen bana Sovyetler Birliği hakkında her türlü bilgi veren arkadaşlarla tanışmama yardımcı olun. Sovyetler Birliği hakkındaki bilgilerimi güncellemek istiyorum. Bu forumda gördüğüm gibi, Sovyetler Birliği ne kadar sürdü? Güzel cevaplar almaya çalışacağım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
 

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
19,758
1,159
112
Sovyetler Birliği'nin Sürdüğü Yıllar Hakkında

Sovyetler Birliği, ülkelerin bir araya gelmesi sonucunda oluşan ve komünist rejiminin yönetimindeki bir devlet olarak 1919'da kuruldu. Birliğin kuruluşundan 1991'e kadar süren süreç, Sovyetler Birliği'nin ülkelerinde hakim olan sosyal, ekonomik ve politik sistemlerin değişimine tanıklık etmiştir.

Sovyetler Birliği'nin Kuruluşu ve Değişimi

Sovyetler Birliği'nin kuruluşu, Rusya İmparatorluğu'nun devrilmesinden sonra devrimci lider Vladimir Lenin'in öncülük ettiği devrimci hareketinin sonucu olarak gerçekleşti. Lenin, Sovyetler Birliği'nin devletleri arasında ortak haklar ve sosyal adaleti teşvik etmesini amaçladı. Lenin'in ölümünden sonra, Joseph Stalin tarafından üstlenilen liderlik, Sovyetler Birliği'nin ekonomisi ve siyasal sistemi için önemli değişimleri içerdi. Yine de, bu dönemde Sovyetler Birliği'nin dünyadaki komünizmin temsilcisi olduğu kabul edildi.

Sovyetler Birliği'nin Çöküşü ve Yılları

Sovyetler Birliği'nin çöküşü, ülkede hakim olan ekonomik ve siyasal koşulların değişmesine katkıda bulunan ve hareketin öncülerinden biri olan Mikhail Gorbachev'in liderliğinde gerçekleşti. Gorbachev, ülkenin ekonomik ve siyasal sistemlerini yeniden yapılandırmak için perestroyka ve glasnost gibi reformlara öncülük etti. Bu reformlar, Sovyetler Birliği'nin 1991'de çöküşüne neden oldu. Sovyetler Birliği, 1919'da kurulmuş olmasına rağmen, 72 yıl sürdü.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Sovyetler Birliği, Yakın Doğu, Orta Asya ve Kuzey Kafkasya’da çoğunlukla ortak sosyal, siyasi ve ekonomik yapıyı temsil eden ve 1917’de Bolşevik Devrim’den sonra kurulan bir sosyalist devletler topluluğuydu. Sovyetler Birliği, 1922’de, Rusya İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra Rusya Sosyalist Federatif Sovyet Cumhuriyeti (RSFSR) ile Ukrayna, Belarus, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve Letonya arasında bir anlaşma ile oluşmuştur. Sovyetler Birliği, Stalin'in liderliğinde, 2. Dünya Savaşı’nın bitiminden sonra devam eden Soğuk Savaş döneminde dünyanın en güçlü siyasi ve askeri güçlerinden biri haline geldi. 1991'de, siyasi ve ekonomik nedenlerle, toplam 15 ülkesinden oluşan Sovyetler Birliği çöktü ve günümüzdeki 15 bağımsız ülkeye dönüştü. Sovyetler Birliği, 74 yıl süren bir dönemi temsil etti.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü