Sovyetler Birliği kaç kişi öldü

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba,

Sovyetler Birliği'de meydana gelen çatışmalar ve savaşlar sonucunda kaç kişi öldüğünü merak ediyorum. Çok fazla kaynak tarandım ama tam olarak ölü sayısını bulamadım. İnternet üzerinden araştırmaya devam ediyorum ama daha net bir sonuç elde edebilmek için görüş ve bilgilerinizi çok değerli bulacağım. Bu konu hakkında yorumlarınızı ve araştırmalarınızı paylaşmanızı rica ederim. Teşekkür ederim.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Sovyetler Birliği'nde Ölümlerin Nedenleri

Sovyetler Birliği, 1917'de meydana gelen çalkantılı sırada, Çarlık yönetiminin yerini alarak oluştu. Sovyetler Birliği, Lenin'in önderliğinde, sosyalizm ve komünizmin yeni bir biçimi olan SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) olarak kuruldu. Ancak, SSCB'nin kurulmasından sonra, ülkenin içinde, özellikle Stalin'in yönetiminin altında, çok sayıda kişinin ölümüne yol açan olaylar yaşandı. Sovyetler Birliği'nde ölümlerin nedenleri arasında özellikle savaşlar, göçler, nüfus hareketleri, hastalık ve zorunlu göçler bulunmaktadır.

Sovyetler Birliği Savaşları ve Ölümleri

Sovyetler Birliği, 20. yüzyılda, Sovyet-Alman Savaşı, Çin-Sovyet Savaşı, Kore Savaşı ve Afganistan Savaşı gibi birçok savaşa katıldı. Bu savaşların hepsi, Sovyetler Birliği ve onun ortakları tarafından, çok sayıda insanın ölümüne yol açtı. Özellikle Sovyet-Alman Savaşı, 8 milyonu aşkın Sovyet askerinin ölümüne yol açtı. Bu savaş, ülke içinde de önemli ölümlerin kaynağı oldu.

Göçler ve Nüfus Hareketleri

Sovyetler Birliği, sınırlarını değiştirmeyi ve bölge üzerinde siyasi denetimi sağlamayı amaçlayan sınır göçleri ve nüfus hareketleri gerçekleştirdi. Bunlardan en önemlisi, Stalin'in 1940'larda göçleri düzenlediği ve nüfusu sürgün eden Etnik Temizlik Politikası idi. Bunun sonucunda çok sayıda kişi, özellikle Kırım Tatarları, ölümle karşılaştı.

Hastalıklar ve Zorunlu Göçler

Sovyetler Birliğinde, özellikle Stalin'in yönetiminin altında, çok sayıda insanın ölümüne yol açan diğer olaylar da vardı. Hastalıklar, özellikle Balkanlarda, 1920'lerde ortaya çıkan ve ülke genelinde yayılan gribin sonucunda çok sayıda insanın ölümüne yol açtı. Ayrıca, Sovyetler Birliği'nde, Stalin'in emriyle, zorunlu göçler gerçekleştirildi. Bu göçler, özellikle Orta Asya ve Kafkasya'da, çok sayıda insanın ölümüne neden oldu.

Sovyetler Birliği Kaç Kişi Öldü?

Sovyetler Birliği'nde ölümlerin nedenleri arasında savaşlar, göçler, nüfus hareketleri, hastalıklar ve zorunlu göçler bulunmaktadır. Ancak, Sovyetler Birliği kaç kişi öldü konusunda kapsamlı bir istatistik mevcut değildir. Ancak, Sovyet-Alman Savaşı sırasında 8 milyonu aşkın Sovyet askerinin öldüğü bilinmektedir. Ayrıca, resmi kayıtlar, Etnik Temizlik Politikası'nın sonucunda 1,5 milyon Kırım Tatarının sürgün edildiğini ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini göstermektedir. Diğer hastalıklar ve zorunlu göçlerin sonuçlarının ölümleri hakkında ise kapsamlı bilgiler bulunmamaktadır.
 

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Sovyetler Birliği’nde ölümlerin tarihsel olarak sayısı tam olarak bilinmemektedir. Ancak, çeşitli kaynaklar, ülkeye yönelik kötü yönetim, savaş, göçler, hastalıklar ve kıtlık gibi nedenlerle ortalama 25 milyon insanın öldüğünü belirtmektedir.

Sovyetler Birliği’nin kuruluşundan başlayarak, ülkede meydana gelen ölümlerin arttığı gözlemlenmiştir. Ülkede yaşayanlar, komünist rejimin baskıları ve yönetiminin kötü uygulamaları nedeniyle açlık, hastalık ve ölümlerle karşı karşıya kalmışlardır. Savaşlar ve ülke içindeki göçler de ayrıca ölümleri artırmıştır.

Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonraki dönemde, ölümlerin sayısının biraz daha arttığı gözlemlenmiştir. Bunun nedeni, ülkenin ekonomik yönden kötü durumda olması ve ülkedeki kötü koşullardan dolayı ölümlerin arttığıdır.

Sovyetler Birliği’nde meydana gelen ölümlerin tam sayısı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, çeşitli kaynaklar, bu ölümlerin ortalama 25 milyon insanı etkilemiş olduğunu belirtmektedir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü