Sovyetler Birliği kaç ülkeden oluşuyor

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba,

Sovyetler Birliği'nden bahsettiğimde ne kadar ülke olduğunu merak ediyorum. 15 ülkeden oluştuğunu biliyorum ama hangileri olduklarını bilmiyorum. Ayrıca, Sovyetler Birliği'nin dağılma nedeniyle, bu ülkeler şu anda bağımsız ülkeler mi, yoksa başka bir birliğe mi katıldılar? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
 

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
19,659
1,247
112
Sovyetler Birliği Kaç ülkeden Oluşuyor?

Sovyetler Birliği, 15 ülkeden oluşuyordu. Ülkeler Rusya Federasyonu, Ukrayna, Beyaz Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan, Moldova, Ukrayna SSR, Beyaz Rusya SSR ve Ermenistan SSR idi. Sovyetler Birliği, 1991'de dağılmıştır.

Sovyetler Birliğinin Kökeni ve Tarihi

Sovyetler Birliği, 1917 yılında, Ekim Devrimi ile oluştu. Devrim, Rusya'da, Çarlık sistemini devirmek için Tsar Nicholas II tarafından desteklenen bir sosyal devrimdi. Devrim, SSCB'nin kuruluşunu takiben, 22 Temmuz 1923'te, Sosyalist SSCB'nin kurulmasına neden oldu. SSCB, 1918'de, İkinci Dünya Savaşına kadar kalmıştı. SSCB, 1945'ten 1991'e kadar Müttefikler tarafından kontrol edildi ve Sovyetler Birliği'nin kurulmasıyla dağıldı.

Sovyetler Birliğinin Politikaları

Sovyetler Birliği, bir sosyalist devlet olarak, sosyalist ekonomik politikaları uygulamıştı. SSCB politikaları, ülkede eşitliği sağlamayı ve sosyalist ekonomiyi ön plana çıkarmayı amaçlıyordu. Ülkede, devlet tarafından sağlanan her türlü hizmeti sağlamak, çalışanlar için sözleşmeli çalışma koşullarının yürürlükte kalmasını teşvik etmek ve devletin güçlü bir şekilde kontrol etmesine olanak sağlamak için çalıştı.

Sovyetler Birliğinin Özgürlük Politikaları

Sovyetler Birliği, özgürlüklerinin kısıtlandığı bir sistemdi. SSCB, siyasi hareketliliğin önlenmesi için kontrol mekanizmaları kurmuştu. SSCB, çoğu zaman basını ve medyayı kontrol ediyordu ve tüm ülkelerde gizli polis faaliyetlerini destekliyordu. Ayrıca, SSCB, siyasi partileri kontrol etmek için yasalar çıkarmıştı.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Sovyetler Birliği, 1922 yılında İkinci Dünya Savaşı'ndan önce kurulan bir sosyalist devletti. Sovyetler Birliği, 15 devletin bir araya gelerek oluşturduğu bir konfederasyondu. 15 ülke, Mari El Cumhuriyeti, Tataristan Cumhuriyeti, Udmurtistan Cumhuriyeti, Saha Cumhuriyeti, Kuzey Osetya Cumhuriyeti, Kırım Cumhuriyeti, Ermenistan Sosyal Cumhuriyeti, Gürcistan Sosyal Cumhuriyeti, Azerbaycan Sosyal Cumhuriyeti, Belarus Sosyal Cumhuriyeti, Ukrayna Sosyal Cumhuriyeti, Moldova Sosyal Cumhuriyeti, Kazakistan Sosyal Cumhuriyeti, Tacikistan Sosyal Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu'dan oluşuyordu. Sovyetler Birliği, ortak bir hükümete, para birimine, ekonomik sisteme, siyasi sisteme ve ulusal kimliğe sahipti. 1991 yılında Sovyetler Birliği dağıldı ve 15 ülkenin her biri kendi bağımsız devlet olarak kuruldu. Sovyetler Birliği'nde yaşayan insanlar, çok farklı kültürler, diller ve etnik kökenlerden geliyordu.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü