Sovyetler Birliği kaç ülke var

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba herkese,

Sovyetler Birliği hakkında bilgim olmadığından merak ediyorum. Sovyetler Birliği kaç ülke var?

Geçmişte Sovyetler Birliği olarak bilinen Doğu Bloku devletlerinden oluşmuştur. İlk başta sadece 15 ülke vardı: Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Litvanya, Letonya, Estonya, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Moldova ve Tayvan. Ancak, 1991'de Sovyetler Birliği dağıldığından beri, bu 15 ülke kendi başlarına bağımsız devletler olarak kaldı.

Şimdi bu 15 ülkenin yanı sıra, başka Sovyetler Birliği ülkeleri var mıdır? Bunu tam olarak bilmiyorum. Konu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Lütfen Sovyetler Birliği hakkındaki bilgilerinizi ve görüşlerinizi paylaşın. Teşekkür ederim.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Sovyetler Birliği'nde Kaç Ülke Var?

Sovyetler Birliği, 1922 yılında Rusya İmparatorluğu'nun dağılmasından sonra oluşturulan çokuluslu devlet olarak bilinir. Sovyetler Birliği, 1991 yılında çökmesine kadar, toplamda 15 ülke içeriyordu. 15 ülke, Sovyetler Birliği'ne üye olarak kabul edilmişti. Bu ülkeler arasında, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Litvanya, Letonya, Estonya ve Moldova vardı.

Sovyetler Birliği'ndeki Ülkelerin Halkları

Sovyetler Birliği, çok farklı kültürlere ve dillerlere sahipti. En büyük iki ülke, Rusya ve Ukrayna'dı. Rusya'daki dil, aynı zamanda diğer altı ülkenin de resmi diliydi. Ülkelerin kalanında, çok farklı türkler, çerkezler, yahudiler ve diğer halklar yaşıyordu.

Sovyetler Birliği'nin Çöküşü

Sovyetler Birliği, 1991 yılında çökmeye başladı ve bu çöküş, ülkelerin çoğu için bağımsızlığın başlangıcı oldu. Sovyetler Birliği, çöküşünün ardından 15 bağımsız devlet olarak iki bölgeye ayrıldı. Bunlar, Rusya Federasyonu ve Orta Asya Cumhuriyetleri'ydi.

Sovyetler Birliği'nden Sonraki Durum

Sovyetler Birliği'nden bu yana, ülkelerin çoğu bağımsızlığını kazandı. Bu ülkeler arasında, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Beyaz Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Litvanya, Letonya, Estonya ve Moldova var.
 

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Sovyetler Birliği, 1922 yılında, önceki Rus İmparatorluğu'nun çöküşünün ardından, 15 ülkeden oluşan çok uluslu bir sömürge imparatorluğu olarak kurulmuştur. Sovyetler Birliği'nin en büyük ülkesi, Rusya Federasyonu idi. Diğer 14 ülke, Ukrayna, Beyaz Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Litvanya, Letonya, Moldova, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Estonya'dı. Sovyetler Birliği, 1948 yılında sosyalizmin doğu Avrupa'daki yayılmasını sağlamak için ülkeleri tarafından kontrol edilen çok uluslu bir federasyon oluşturdu. 1991 yılında, Sovyetler Birliği dağılıp, Rusya Federasyonu'nun başına geçmesinin ardından, Sovyetler Birliği'ndeki 15 ülkeyi bağımsız devletler olarak bağımsızlıklarını kazandı.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü