Çekimli fiil ne demek

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba! Çok merak ettiğim bir konu hakkında yazmak istedim. "Çekimli fiil ne demek?" diye. Türkçede, çekimli fiiller kelimenin anlamı, zaman, durum ve çekim biçimi gibi özelliklere göre değişen çeşitli biçimleri olan fiillerdir. Örneğin, "görmek" fiilinin "gör" çekimli fiili, "gördüm" geçmiş zaman çekimli fiili ve "göreceksin" gelecek zaman çekimli fiili olabileceğini düşünüyorum. Bu fiilin ne anlama geldiğini ve nasıl kullanılabileceğini öğrenmek istiyorum. Kısaca, çekimli fiillerin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı konusunda yardıma ihtiyacım var. Lütfen, çekimli fiiller hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
Çekimli Fiil Nedir?

Çekimli fiil, bir fiilin kalıplaşmış biçimleri olarak tanımlanabilir. Çekimli fiiller, bir fiilin çekim tablosu ile biçimlendirilmesinin çeşitli formlarıdır. Bir çekimli fiil, farklı şekillerde kullanılabilir ve bu farklı şekilleri, aynı fiilin çekim tablosunda gösterilir. Örneğin, İngilizcede "work" (çalışmak) fiili, çekim tablosunda gösterilen farklı kalıplar kullanılarak kullanılabilir.

Çekimli fiiller, temel fiilden (infinitive) farklı kalıplar alarak değiştirilmiş fiillerdir. Bu kalıplar, çekim tablosundan okunabilir. Çoğu zaman, bu kalıplar, İngilizcede fiili çalışma zamanını (present, past, future) veya durumunu (1. tekil şahıs, 2. tekil şahıs, 3. tekil şahıs) belirtmek için kullanılır.

Çekim Tablosu Nasıl Okunur?

Çekim tablosu, fiilin farklı kalıplarının nasıl oluştuğunu gösteren bir çizelgedir. Tablo, fiili gösteren ana sütunla başlar ve bu sütunun yanında, fiilin farklı kalıplarının ne olduğunu gösteren sütunlar vardır. Örneğin, İngilizcedeki "work" fiilinin çekim tablosunda, fiilin çalışma zamanını (present, past, future) ve durumunu (1. tekil şahıs, 2. tekil şahıs, 3. tekil şahıs) belirtmek için kullanılan kalıplar vardır.

Çekimli Fiil Nasıl Kullanılır?

Çekimli fiiller, fiil kipinin çalışma zamanını veya durumunu ifade etmek için kullanılır. Örneğin, "work" fiilinin çekim tablosunda, fiilin present zamanı (çalışma zamanı) kalıpları present simple (çalışıyor), present continuous (çalışıyorum) ve present perfect (çalıştım) olarak belirtilmiştir. Bu kalıplar, fiilin çalışma zamanını belirtmek için kullanılır.

Aynı şekilde, fiilin durumunu belirtmek için kullanılan kalıplar da vardır. Örneğin, "work" fiilinin çekim tablosunda, 1. tekil şahıs, 2. tekil şahıs ve 3. tekil şahıs için kullanılan kalıplar gösterilmiştir. Bu kalıplar, fiilin durumunu belirtmek için kullanılır.

Çekimli Fiil Örnekleri

Present Simple

• I work
• You work
• He/She/It works

Present Continuous

• I am working
• You are working
• He/She/It is working

Present Perfect

• I have worked
• You have worked
• He/She/It has worked

Sonuç

Çekimli fiiller, bir fiilin kalıplaşmış biçimleri olarak tanımlanabilir. Çekimli fiiller, farklı şekillerde kullanılabilen ve bir fiilin çekim tablosunda gösterilen kalıplardır. Çekimli fiiller, temel fiilden farklı kalıplar alarak değiştirilmiş fiillerdir ve bu kalıplar, çekim tablosundan okunabilir. Çekimli fiiller, fiil kipinin çalışma zamanını veya durumunu ifade etmek için kullanılır.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Çekimli fiil, bir fiilin kullanıldığı cümlede fiilin çekim yapmasını veya çekim almasını ifade eder. Çekimli fiillerin temel özelliği, cümlenin diğer bileşenleriyle etkileşim içerisinde olmalarıdır. Örneğin, “Yürüyorum” cümlesinde “yürümek” fiili, bir çekimli fiildir. Çünkü, cümledeki diğer bileşenler olan “ben” ve “yürüyorum” arasında bir bağlantı vardır. İngilizce’de, çekimli fiiller ayrıca “konuşulan fiiller” olarak da bilinir. Bunlar, konuşma sırasında kullanılan fiillerdir. Örneğin, “I am eating” cümlesinde, “eating” fiili bir çekimli fiildir. Bu, “ben” ve “yemek” arasındaki etkileşimi ifade eder.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Çekimli fiil, Türkçe dilinde bir fiil cümlesinin oluşturulmasında kullanılan bir gramer kuralıdır. Buna göre, her fiil cümlesinde çekimli bir fiil olması gerekir. Çekimli fiil, bir cümlede kullanılan fiilin zaman ve biçim olarak kullanımını belirler. Örneğin, “Gitmek” fiilinin geçmiş zamanı “Gitti” olarak kullanılır. Çekimli fiil ayrıca, fiilin yönelimi, kipi, üstünlük derecesi ve cümlenin çatısı gibi diğer özellikleri de belirler. Türkçe dilinde, çekimli fiiller, fiil cümlesinin oluşturulmasında çok önemli bir rol oynamaktadır.

Çekimli fiil, fiilin zaman ve biçim olarak kullanımını belirleyen bir gramer kuralıdır. Bir cümledeki fiil, cümlenin zamanına, eylemin üstünlük derecesine ve fiilin kendisine göre çekimlenmektedir. Örneğin, "Gelecek" fiilinin gelecek zamanı "Gelecek" olarak kullanılır veya "Göndermek" fiilinin emir kipi olarak "Gönderin" olarak kullanılır. Çekimli fiil, fiilin kullanımının bir cümlede kullanılması ve anlaşılmasını kolaylaştırmak amacıyla kullanılır. Çekimli fiiller, fiil cümlesinin anlaşılır ve akıcı bir dilde oluşturulmasını sağlar.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Çekimli fiil, bir fiilin belirli bir kip veya zamanda anlamını değiştirecek şekilde biçimlenmesi olarak tanımlanır. Türkçe'de çekimli fiiller, belirli zamana, şahsiyete veya sayıya göre çekilerek çeşitli biçimlere bölünür. Türkçe'de çekimli fiillerin en önemli özelliği, özne veya yüklemi belli bir kip veya zamana karşılık gelen biçimlerinde değiştirmeleridir. Örneğin, “gezmek” fiilini cümlede kullanırsanız, çekimli fiil olarak “geziyorum”, “geziyorsun”, “geziyor”, “geziyoruz” gibi biçimler alır. Bu değişik biçimler, özneyi ve yüklemi belirli bir zamana göre değiştirerek anlamını değiştirir. Aynı şekilde, “yazmak” fiilini cümlede kullanırsanız, çekimli fiil olarak “yazıyorum”, “yazıyorsun”, “yazıyor”, “yazıyoruz” gibi biçimler alır. Böylece, çekimli fiiller, özne ve yüklemi belirli bir kip veya zamana göre değiştirerek anlamını o zamana göre değiştirir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Çekimli fiil, belli bir çekim kurallarına göre biçimlenmiş olan bir fiildir. Çekimli fiillerin kökleri, zaman, durum ve kişi değişikliklerine göre değiştirilerek yeni anlamlar kazandırılır. Çekimli fiiller, Türkçe dilinde çok önemli bir yere sahiptir çünkü cümlelerimizin anlamını ve yapısını belirleyen temel unsurlardandır. Çekimli fiiller, temel kök fiillerin çekimlenmesiyle meydana gelir. Örneğin, yürümek fiilinin çekimlenmesiyle yürüdü, yürüyor ve yürüyecek gibi çeşitli biçimler elde edilir. Ayrıca çekimli fiiller, cümlelerimizin anlamını ve yapısını çok etkileyen önemli kelimeler olarak da bilinir. Örneğin, “Ben gidiyorum” cümlesinde gidiyorum fiili, cümlenin anlamını ve yapısını belirlemektedir. Çekimli fiiller, Türkçe dilinde çok önemli bir yere sahiptir ve cümlelerimizin anlamını ve yapısını oluşturur.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Çekimli fiil, bir dilin çekimleri olan yapısına göre biçimlendirilmiş bir fiildir. Çekimli fiiller, bir çekim ekine sahip olmak için değişiklik gösterebilir. Örneğin, bir fiilin çekim eki alarak geçmiş zaman ya da kip biçimlerinde kullanılması gibi. Buna ek olarak, çekimli fiiller belirli tümceler için kullanılabilir ve çoğu durumda, çekimli bir fiil kullanmadan anlam çok net olmayabilir. Örneğin, "gitmek" fiili "git" biçiminde kullanıldığında, geçmiş zaman anlamını ifade ederken, "gitmiş" biçiminde kullanıldığında geçmiş zamana karşılık gelen "geçmişte gitmiş" anlamını verir. Bu nedenle, çekimli fiiller konuşma ve yazma dillerinde oldukça önemli bir yer tutar.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Çekimli fiil, bir fiilin kullanıma göre değişen biçimleri olarak tanımlanır. Çekimli fiiller, özne, zaman ve diğer durumları açısından fiilin biçimini değiştirir. Çoğu durumda, Türkçe fiiller çekimli fiillerdir; bu, fiillerin özne, zaman ve diğer durumlarına göre biçiminin değişmesi anlamına gelir. Örneğin, fiil “gitmek” olsun; özne “ben” olsun. Bu durumda, fiil “gidiyorum” biçiminde olacaktır. Eğer özne “sen” olsaydı, fiil “gitiyorsun” biçiminde olacaktı.

Çekimli fiiller, fiilin ne zaman kullanıldığına göre de değişebilir. Örneğin, “gitmek” fiili “ben gitmek istiyorum” veya “ben gitmiştim” biçimlerinde kullanılabilir. Bu, fiilin çekimlilik özelliğinden gelir. Diğer bir deyişle, Türkçe fiiller çekimli fiillerdir ve özne, zaman ve durumlarına göre değişebilirler.

Çekimli fiiller, konuşma ve yazıda kullanımı çok yaygındır. Bu, çünkü çok sayıda kelime grubunda kullanılır ve dilin genel kurallarını öğrenmek kolaylaşır. Ayrıca, çekimli fiillerin kullanımı, dilin anlaşılmasını ve kullanılmasını kolaylaştırır.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Çekimli fiil, bir fiilin bir cümlede belirli bir dilbilgisi kurallarına göre kullanılmış hali olarak tanımlanır. Çekimli fiiller, Türkçe dilinin gramerinde önemli bir yer tutmaktadır. Çekimli fiiller, belli bir kök fiil üzerinden yapılır. Bir fiil çekimli hale getirmek için, o fiilin görevini ve cümlenin içeriğini göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin, "okumak" fiili, cümlede nasıl kullanılacağına göre "okuyorum", "okuyorsun", "okuyor", "okuyamıyor" gibi çekimli fiiller oluşturulabilir. Çekimli fiiller, özne, zaman, durum, şahıs ve çoğul gibi çeşitli unsurlara göre çekimlenir. Bu çekimleme, cümlede kullanılan fiillerin kök fiilden farklı bir anlama kazanmalarını sağlar. Örneğin, "okuma" fiilinden çekimlenen "okudu" fiili, "okuma" fiilinin geçmiş zaman anlamını verir. Buna ek olarak, çekimli fiiller, cümlenin düzenlenmesi ve anlaşılması açısından çok önemlidir. Çekimli fiiller, cümlede kullanılan fiilin, durumuna göre değişen biçimler almasını sağlar. Bu biçimler, cümlenin anlaşılmasını kolaylaştırır. Bu nedenle, çekimli fiiller, Türkçe dilinin gramerinde önemli yer tutmaktadır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Çekimli fiil, bir fiilin çekimlenmesiyle oluşturulan diğer bir fiil olarak tanımlanır. Çekimlenen fiilden çekimli fiil, eylemi, sıfatı veya zamiri değiştirerek oluşturulur. Çoğul fiiller, çoğul fiillerin çekimlenmesiyle oluşturulan çekimli fiillerdir. Çekimli fiiller, bir fiilin kipi, zamanı, kişisi, durumu veya yönelimini değiştirmek için kullanılır. Örneğin, çekimli fiil “yazmak” olarak tanımlanır. Ancak, bu fiilin çekimlenmesiyle oluşan çekimli fiiller “yazıyor”, “yazmış”, “yazdı”, “yazacak”, “yazmıyor”, “yazmıştı” gibi çeşitli şekiller alır. Çekimli fiiller, Türkçede olduğu gibi diğer dillerde de kullanılır.

Melek

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
288
0
0
Çekimli fiil, bir fiilin belirli bir kişi, zamana veya duruma göre değişen biçimleri olarak tanımlanır. Çekimli bir fiil, ekler alarak değişik zamanlarda ve durumlarda kullanılır. Örneğin, "okumak" fiili geçmiş zamanda kullanıldığında "okudu" biçimini alır. Çoklu çekimli fiiller, çekimli fiilin tekil veya çoğul kişi, çoğul sayı ve zamana göre değişebilen biçimleri olarak tanımlanır. Örneğin, "gitmek" fiili çoğul zamanda kullanıldığında "gittiler" biçimini alır. Çekimli fiil, dolaylı olarak Türkçe dilinin günlük konuşmalarda ve yazılı metinlerde kullanımının önemini vurgular. Çekimli fiil kullanmak, dilin doğru ve anlaşılır biçimde kullanılmasını sağlar.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,697
483
5
Çekimli fiil, bir fiilin, fiilin kullanım biçiminin ve anlamının tümce içinde nasıl değiştiğini açıklamak için kullanılan bir gramer kavramıdır. Çekimli fiiller, dilin belli strüktürleri içinde çekimlenmiş olarak çalışmasına izin verir. Bunlar, kök fiillerin ve diğer çekimli fiillerin kullanım biçimlerinin, tümcede ne anlama geldiğini açıklamak için kullanılır.

Çekimli fiiller, kök fiillerin ne anlama geldiğini anlayabilmek için kullanılır. Örneğin, "yürümek" fiili, kök fiil olarak kullanıldığında, kişinin düzgün bir şekilde yürüyebildiğini anlatır. Ancak, çekimli fiil olarak kullanıldığında, kullanım biçimi ve anlamı değişir. Örneğin, "yürümüş" olarak kullanıldığında, kişinin geçmişte yürüdüğü anlamına gelir. Aynı şekilde, "yürüyecek" olarak kullanıldığında, kişinin gelecekte yürüyeceği anlamına gelir.

Çekimli fiiller, Türkçede mecaz, çoğul, emir ve zamir gibi çok sayıda fiil kullanım biçimine tanık olur. Örneğin, "yürümek" fiili, mecaz olarak kullanıldığında, kişinin gücünü veya yeteneğini göstermek anlamına gelir. Aynı şekilde, "yürümek" fiili, çoğul olarak kullanıldığında, kişinin bir araya gelerek yürüdüğü anlamına gelir. "Yürümek" fiili, emir olarak kullanıldığında, kişinin yürümeye zorlandığı anlamına gelir. Son olarak, "yürümek" fiili, zamir olarak kullanıldığında, kişinin kendi kendine yürüdüğü anlamına gelir.

Çekimli fiiller, dilin öğrenilmesi ve anlaşılması için çok önemlidir. Çekimli fiiller, tümceleri kurarken, anlam akışını çok daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Bu nedenle, öğrencilerin çekimli fiilleri öğrenerek dilin anlamını ve kullanımını daha iyi anlamasını sağlamalıdır.

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Çekimli fiil, bir cümlenin anlamını tam olarak ifade etmek için hangi özneyle veya şahısla kullanıldığına bağlı olarak değişen biçimleri olan çekimli bir fiildir. Türkçe dilinde, çekimli fiiller çoğu durumda eklem olarak geçişli fiil veya fiile özgü eklerden oluşur.

Çekimli fiil, özne ile fiil arasındaki ilişkiyi göstermek için kullanılır. Özne, çekimli fiilin biçimini belirler. Örneğin, özne "ben" olarak belirtilmişse, fiil "ben yapıyorum" olarak ifade edilir. Eğer özne "o" olarak belirtilmişse, fiil "o yapıyor" olarak ifade edilir.

Bir fiilin çekimlenmesi, fiilin köküne bağlı olarak değişen ekler eklenmesiyle gerçekleşir. Bu ekler, fiilin şahıs ve zamanını belirleyen eklerdir. Örneğin, özne "ben" olarak belirtilmişse, fiil, "ben yapıyorum" şeklinde çekimlenir. Özne "o" olarak belirtilmişse, fiil, "o yapıyor" şeklinde çekimlenir.

Çekimli fiiller, sözlüklerde veya gramer kitabındaki fiil tablosunda listelenir. Bu tablo, fiilin şahıs ve zamanının hangi biçimleri alabileceğini gösterir. Örneğin, fiil "gülme" olarak listelenmişse, fiilin şahıs ve zamanının listelenen biçimleri şöyle olmalıdır: ben gülüyorum, sen gülüyorsun, o gülüyor, biz gülüyoruz, siz gülüyorsunuz, onlar gülüyorlar.

Çekimli fiiller, Türkçe dilinde çok önemlidir, çünkü çekimli fiiller, cümlenin anlamını tam olarak ifade etmek için gereklidir. Ayrıca, çekimli fiiller, cümlelerin doğru şekilde kurulmasına da yardımcı olurlar.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,335
398
5
Çekimli fiil, bir fiilin kipi ya da biçimini değiştirerek çeşitli anlamlar üretmek için kullanılan bir dil kullanımı olarak tanımlanabilir. Dilbilimciler, sözcüklerin ve fiillerin dilin özellikleri gereği kendiliğinden değişebildiğini inanmaktadırlar. Bu, çekimli fiil olarak adlandırılan dilsel olaya neden olur. Çekimli fiil, çeşitli zamanlarda, çoğul ve tekil kiplerde, çoğul olmayan ve tekil olmayan hallerde, çatılar içinde veya dışında olacak şekilde kullanılır. Çekimli fiil, özne, çekimli fiil ve özneden sonra gelen bileşenleri bir araya getirerek yapılar oluşturmak için kullanılır. Örnek olarak, "Yürüyoruz" sözcüğünde geçen "yürü" fiili çoğul kişi için kullanılmıştır. Çekimli fiil, dil öğrenme sürecinde önemli bir role sahiptir. Dil öğrencileri, çekimli fiilin sözcüklerin kipinin nasıl değiştiğini ve anlamının nasıl değiştiğini anlamalıdır.

Aydan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
304
0
0
Çekimli fiil, belirli bir biçimde yapılması gereken düzenli fiillerdir. Çoğu kelime çekimli fiil olarak kullanılır ve bu fiillerin çekimlenmesi sözcüklerin çekim ekleriyle sağlanır. Çekimli fiil olarak kullanılan sözcükler, okuma, yazma, çalışma gibi çoğu zaman eylemleri ifade eder. Çekimli fiiller, belirli bir zaman ve durumda yapılmış olan işlemleri ifade etmek için kullanılır. Örneğin, "okur" (okuma) ve "yazar" (yazma) gibi çekimli fiiller, geçmiş zaman için kullanılır. Ayrıca, "çalışıyor" (çalışma) gibi çekimli fiiller, şu anda yapılan bir eylemi ifade etmek için kullanılır. Çekimli fiiller, konuşma ve yazma dillerinde önemli bir yer tutar. Ayrıca, çekimli fiillerin düzgün kullanımı anlamın anlaşılır olmasını sağlar.

Sevim

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
307
0
0
Çekimli fiil, bir fiilin çekimlenmiş sözdizimsel biçimleri olarak tanımlanır. Bir fiil çekimlenmiş biçimler alır veya değişiklik gösterir, bu durumda çekimli fiil söz konusudur. Bu değişiklikler, sözcük çekimleri, anlamları, kullanımları ve cümle yapısını etkileyebilir. Örneğin, "yürümek" fiilini teklif biçiminde kullanırsak, "yürüyeyim" çekimli bir fiil olur. Bu fiil, öncelikle çekim olarak çekimlenmiş sözdizimsel bir biçim alır. Ayrıca, anlamı, kullanımı ve cümle yapısı değişebilir. Örneğin, "yürüyeyim" fiilinin zoru olarak kullanıldığını düşünebiliriz. Bu durumda anlamı, "benim yürümem gerekir" olarak değişir. Çekimli fiiller, dilin çeşitliliğini ve kullanımını arttırır ve daha çeşitli cümleler yaratmamıza olanak sağlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)