Çevre kirliliği nedir çok kısa bilgi

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,825
1,314
112
Çevre Kirliliği Nedir?

Çevre kirliliği, doğal çevrenin ve yaşamın çoklu kaynaklı, birikmiş ve sürekli olarak artan kirletici etkilerini ifade eder. Çevre kirliliği, çevrenin veya çevredeki canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen kimyasal, fiziksel veya biyolojik maddelerin çevreye salınmasıyla ortaya çıkar. Çevre kirliliği, doğal kaynaklı olabileceği gibi insan aktiviteleri sonucu meydana gelen kirleticilerden de oluşabilir.

Çevre Kirliliğinin Kaynakları

Çevre kirliliğinin en yaygın kaynakları arasında tarım, enerji üretimi ve taşımacılık, endüstri, sağlık, evsel atıklar, çöp, kimyasal kullanım ve atık yönetimi, radyoaktif maddeler, atmosferik kirlilik, tarımsal atıklar ve havayla taşınan kimyasallar yer almaktadır.

Çevre Kirliliğinin Nedenleri

Çevre kirliliğinin en yaygın nedenleri arasında artan nüfus, yükselen üretim seviyeleri, karbon emisyonları, hava kirliliği, kimyasal kullanım, tarım alanlarında kimyasal kullanımın artması, kirli teknoloji, çöp atıkları ve atmosferik kirlilik yer almaktadır.

Çevre Kirliliğinin Etkileri

Çevre kirliliğinin etkileri, çevrenin değişim hızının insanın kontrolünden çıkmasına, canlıların sağlığının bozulmasına, doğal kaynakların tükenmesine yol açabilir. Ayrıca çevre kirliliği, bitki ve hayvan türlerinin yok olmasına, hava ve su kaynaklarının kirlenmesine, kıtalar arası hava akımlarının bozulmasına, bitkilerin ve toprakların zarar görmesine, toprak ve su kaynaklarının tahrip edilmesine ve çevresel sağlık problemlerine sebep olabilir.

Anahtar Kelimeler: Çevre Kirliliği, Kaynakları, Nedenleri, Etkileri.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü