Çevre kirliliği nedir çözüm önerileri

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Çevre Kirliliği Nedir?

Çevre kirliliği, doğal ortamın ve çevrenin kalitesinin düşmesine neden olan fiziksel, kimyasal ve biyolojik maddelerin toplamıdır. Bu maddeler, çevre kirliliğini oluşturan kirli havaya, kirlenmiş toprağa veya suya bırakılarak atık maddeler olarak adlandırılır. Çevre kirliliği her türlü toprak, hava ve su kirliliği için kullanılan bir terimdir.

Çevre kirliliği, atıklar, emisyonlar ve diğer maddelerin çevreye salınmasına neden olan ve çevrenin kirlenmesine yol açan bir sorundur. Atık maddelerin çevreye salınmasının sonuçları, çevre sağlığı açısından risk oluşturan zehirli kimyasal maddeler veya böcek, bitki ve hayvanların ölümüne neden olan kirliliktir.

Çevre Kirliliğinin Nedenleri

Çevre kirliliğinin nedenleri çok sayıdadır; ancak bazı temel nedenler vardır. Bunlar; endüstriyel faaliyetler, tarımsal faaliyetler, ulaşım, enerji üretimi, evsel atıklar, hava kirliliği, kimyasal maddelerin kullanımı ve değişen iklim.

Endüstriyel faaliyetler, her türlü gaz, toz ve kirleticileri çevreye salınmasına neden olan temel nedenlerdendir. Endüstriyel faaliyetlerin çevreye salınmasından kaynaklanan atıklar, hava, toprak ve suya zararlı maddeler bırakabilir. Bunlar, çevre kirliliğinin nedenlerindendir.

Tarımsal faaliyetler de çevre kirliliğinin nedenleri arasındadır. Tarım faaliyetleri, toprağa zararlı kimyasal maddeler, kimyasal gübreler ve pestisitler salınmasına neden olur. Bu maddeler topraktan nehirlere, göllere ve denizlere kolayca geçebilir ve çevreyi kirleterek çevre kirliliği oluşturur.

Çevre Kirliliğinin Etkileri

Çevre kirliliğinin etkileri, çevreyi kirletmek ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olmakla sınırlı değildir. Çevre kirliliğinin etkileri, ekosistemlerin ve çevrenin kalitesinin bozulmasına, biyolojik çeşitliliğin azalmasına ve hayvan yaşamının bozulmasına neden olur.

Çevre kirliliği, bitkilerin, hayvanların ve insanların sağlıklarını etkileyebilir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü