Ek fiil nedir ve örnekleri

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba,

Ek fiiller nedir ve örnekleri hakkında bilgi almak istiyorum. Ek fiiller neye işaret eder? Nasıl anlaşılır ve ne anlama gelir? Örnekleri neler olabilir? Konu hakkında bilgi edinmek için forum kullanıcılarından yardım istiyorum.

Ek fiiller, güçlü veya zayıf bir fiilin oluşturulmasına yardımcı olan eklerdir. Bu ekler, fiillerin çekimlerini belirlemek ve fiillerin kendilerini algılama biçimlerini ayarlamak için kullanılır. Örneğin, "düşünmek" fiilinin çekimleri "düşünüyorum", "düşünüyordum" veya "düşünüyoruz" şeklinde olur. Ayrıca, ek fiil, başka bir fiil ya da özneden önce gelir. Örnekler arasında, "yemek yiyor" veya "gelmek istiyorum" örnekleri verilebilir.

Forum kullanıcılarından, ek fiiller nedir ve örnekleri nelerdir? hakkında bilgi almak istiyorum. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yardım istiyorum.

Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Ek Fiil Nedir?

Ek fiil, bir cümlede, asıl fiilin anlamını daha da özelleştirmek için kullanılan, ek olarak eklenmiş daha küçük bir fiildir. Ek fiiller, bir cümlenin anlamını çok daha fazla özelleştirmek veya zenginleştirmek için kullanılır. Ek fiiller, asıl fiilden sonra gelerek, asıl fiilin anlamını veya çeşitliliğini arttırır. Ek fiiller, cümlelerin anlamını çok daha kapsamlı ve doğru şekilde ifade etmesine yardımcı olur.

Ek Fiil Örnekleri

Ek fiil örnekleri, aşağıdaki gibidir:

1. Dans ediyorum.
2. Sıcak hava öylece duruyor.
3. O kadar çabuk koşuyor ki.
4. Küçük kız çizgi film izliyor.
5. O kadar çok konuşuyor ki.
6. O çok güzel konuşuyor.
7. O çok çabuk yürüyor.
8. O kadar çok çalışıyor ki.
9. O bir şeyler yapmaya çalışıyor.
10. O çok çabuk koşuyor.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)