Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar nelerdir

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Merhaba,

Ben yeni bir arama yapmakta olduğum için size yardım için buradayım. Glisemik indeksi yüksek olan gıdaların neler olduğunu öğrenmek istiyorum. Özellikle karbonhidratlı gıdaların glisemik indeksi yüksek olanlarını öğrenmek istiyorum. Diyetimde bu tür gıdaların dengeli bir şekilde kullanılması önemli olduğu için bu bilgiyi öğrenmek istiyorum.

Bu konuda sizin deneyimlerinizi ve önerilerinizi öğrenmek isterim. Lütfen glisemik indeksi yüksek olan gıdaların neler olduğunu ve bunların sağlıklı bir diyet içerisinde nasıl kullanılabileceğini bana açıklayın. İlginiz için çok teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Glisemik indeksi yüksek olan besinler şunlardır:

• Beyaz ekmek ve unlu mamuller: Rafine gibi işlenmiş buğday ürünleri sindirimi kolay olduğu için glisemik indeksi yüksektir. Beyaz ekmek, pirinç unu, makarna için 75-85 arası glisemik indeks değerleri yüksektir.

• Rafine şeker: Beyaz şeker ve glikoz kısa sürede sindirildiği için glisemik indeksi 100'e yakındır. Vücutta ani kan şekeri yükselişine neden olur.

• Mısır gevreği: Nişastası kolay sindirildiği için mısır gevreğinin glisemik indeksi 95 civarındadır.

• Kuru baklagiller: Nohut, mercimek, fasulye gibi kuru baklagiller glisemik indeksi yüksek gıdalardandır. Çünkü yavaş pişerler.

• Patates: İşlenmemiş olsa da patatesin glisemik indeksi yüksektir. 85-110 arası değişir.

• Etli konserveler: Konserve etin nişastası glisemik indeksi yüksek gıdalar arasındadır.

• Meyve suları: İçindeki fruktozun hızlı sindirimi ile glisemik indeksi yüksektir.

Glisemik indeksi düşük olan besinler ise tam tahıllı ekmek, yağlı tohumlar, meyve ve sebzelerdir. Bunlar sindirimi yavaş olup kan şekerinde ani yükselişe neden olmazlar.

Yanıt yeterince açıklayıcı ise lütfen bunu belirtin, detay ekleyebilirim. Glisemik indeksi yüksek gıdalar hakkında merak ettikleriniz olursa sormalardan çekinmeyin.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)