Kendi Kendime Konuşup Duruyorum, Bu Normal Mi Yoksa Bir Sorun Mu

HayalbaZ

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
4 Nis 2023
1,302
127
7
Merhaba arkadaşlar!
Kendi kendime konuşup duruyorum ve bunun normal olup olmadığını merak ediyorum. Normalin dışında bir durum mu yoksa uygun bir davranış mı? İnsanların kendi kendilerine konuşmalarının ne anlama geldiğini ve bu durumun sağlığımız üzerindeki etkilerini öğrenmek istiyorum. Bunun hakkında konuşmak isteyenler varsa, lütfen bana yardım edin. Bu konuda size ne kadar teşekkür edeceğimi bilmiyorum. Lütfen kendi deneyimlerinizi, bilgilerinizi ve görüşlerinizi paylaşın. Ne kadar çok bilgi edinirsek, o kadar iyi olacak. Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Kendi Kendime Konuşup Duruyor Olmak Hangi Durumlarda Normal?

Bir çoğumuz, zaman zaman kendi kendimize konuşuruz. Bazen olaylar hakkında çözümler ararken konuşuruz, bazen de karşımızdaki kişiye olan konuşmamızı önceden planlamak için konuşuruz. Ancak, bazen kendi kendimize sürekli olarak konuşmaya başlıyoruz ve bu durum, normal olmayan bir durum olarak görülür. Bu durum, kişinin kendi kendine konuşup durmasının normal olup olmadığını soruyor.

Kendi kendimize konuşmak, çoğu zaman normal bir davranıştır. Ancak, sürekli olarak konuşmak durumunda kalırsak, bu durum üzücü olabilir. Bu, aşırı öz-fikirleşmeye veya depresif belirtilere işaret edebilir. Ayrıca, kendimizi sürekli olarak konuşurken yakalayıp, kendimizi çok fazla konuşurken yakalayıp, bir sessizlik arzulayabiliyor olmamız da anormal bir durum olarak kabul edilir.

Kendi Kendime Konuşup Durmak Neden Olabilir?

Kendi kendimize konuşup durmak, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlardan bazıları;

Stres: Stresli dönemlerde, kendimizi rahatlatmak için kendi kendimize konuşmaya başlarız.

Anksiyete: Anksiyete durumlarında, konuşarak kendimizi rahatlatmak isteriz.

Depresyon: Depresif durumlarda, kendimizi sakinleştirmek için konuşmaya başlarız.

Öfke: Öfkeli durumlarda, kendimizi kontrol etmek için konuşmaya başlarız.

Sosyal Fobi: Sosyal fobide, konuşmaktan korktuğumuz için kendi kendimize konuşmaya başlarız.

Kendini Anlatma Güçlüğü: Konuşurken kendimizi ifade etmekte zorlandığımız durumlarda, kendi kendimize konuşmaya başlarız.

Kendi Kendime Konuşup Durmak Sonuçları Nelerdir?

Kendi kendimize konuşup durmak, çoğu zaman olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bunlar;

Kendi kendine konuşmak, kişinin iç dünyasından dış dünyaya yönelmeyi zorlaştırır. Kendi kendine konuşmak, kişinin kendini ifade etme yeteneğini köreltebilir.

Kendi kendine konuşmak, kişinin dış dünyaya karşı kendini savunmada zorluk çekmesine neden olabilir. Kendi kendine konuşmak, kişinin dış dünyaya karşı kendini savunmasını zorlaştırabilir.

Kendi kendine konuşmak, kişinin kendini düşünme ve karar verme zorluğu çekmesine neden olabilir. Kendi kendine sürekli konuşmak, kişinin kendini düşünmesini ve karar vermesini zorlaştırabilir.

Kendi Kendime Konuşup Durmak Nasıl Engellenebilir?

Kendi kendine konuşup durmak, kişinin dış dünyaya karşı kendini savunmasını ve kendini ifade etmesini zorlaştıracağından, bunu engellemek için bazı önlemler alınmalıdır. Bunlar;

Kendini ifade etme becerilerini geliştirmek: Kişinin kendisini dış dünyaya karşı etkili bir şekilde ifade edebilmesi için, kendini ifade etme becerilerini geliştirmesi gerekir.

Kendini motivasyonu arttırmak: Kişinin kendini dış dünyaya karşı etkili bir şekilde ifade edebilmesi için, kendini motive etmesi gerekir.

Kendine güveni arttırmak: Kendini ifade edebilmek için, kişinin kendine güveni arttırması gerekir.

Kendini dinleme: Kişinin kendini ifade edebilmesi için, kendini dinlemesi gerekir.

Kendini anlama: Kişinin kendini ifade edebilmesi için, kendini anlaması gerekir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü