Kendime ve başkalarına zarar veren davranışlarımın nedenlerini anlamak istiyorum

DenizSiyahi

Üye
BaY
1 May 2023
1,324
109
15
Merhaba, kendime ve başkalarına zarar veren davranışlarımın nedenlerini anlamak istiyorum. Bazen bunu fark etmezken, diğer zamanlarda bunun yanlış olduğunu anlıyorum ve bu davranışlarımın nedenlerini araştırmak istiyorum. Benim davranışlarımın nedenleri hakkında bir fikrim olmasa da, daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Örneğin, bazen dikkatsizlik ve yorgunlukla ilgili olabiliyor. Bazen korku ve endişeyle ilgili olabiliyor. Bazen de kötü kararlar verme veya kötü düşüncelerle ilgili olabiliyor. Başkalarının düşüncelerini ve kararlarını önemseyemediğim zamanlarda da bu davranışlarımın nedenleriyle ilgili bir şeyler olduğunu düşünüyorum.

Bunu anlamak için, bu davranışlarımın nedenlerinin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Bu davranışlarımın kaynağının ne olduğu hakkında konuşmak istiyorum, çünkü bunların nedenlerini anlamak kontrolümü ele almama ve bunu daha iyi yönetmeye yardımcı olacaktır.

Bu konuda ne düşündüğünüzü ve bu konuda yardımcı olabilecek biri olduğunuzu düşünüyorsanız, lütfen bunu paylaşın. Herhangi bir öneriniz olursa, bunu gerçekten değerlendireceğim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Kendime ve başkalarına zarar veren davranışlarımın Nedenlerini Anlamak İstiyorum

Çoğu insan, kendisine veya başkalarına zarar veren davranışlarının nedenlerini anlamaya çalışır. Bazen kendimizi veya başkalarını neden zarara uğratıyoruz? Bu tip davranışlarının arkasındaki sebepler nelerdir? İçimizdeki nedenler nelerdir? Bu soruların cevabını bulmak için kendimize daha yakından bakmamız gerekir. Bu makale, kendimize veya başkalarına zarar veren davranışlarımızın nedenlerini anlamamıza yardımcı olabilir.

Kendimizi veya Başkalarını Neden Zarara Uğratıyoruz?

Çoğu zaman kendimizi veya başkalarını zarara uğratmamızın arkasındaki sebep ne olabilir? İnsanlar kendilerine veya başkalarına zarar verebilecek davranışlara girebilirler çünkü kendilerini yetersiz, değersiz veya çaresiz hissediyorlar. İnsanlar, kontrol kaybetme hissine kapılıp, öfke veya öfke ile sevgi arasındaki karmaşık duygularını kontrol etmekte yetersiz kalabilirler. Ayrıca, kendilerine veya başkalarına zarar vermeyi teşvik eden davranışların arkasında, özgüven eksikliği, başarısızlık veya isyan duyguları da olabilir.

Kendimize veya Başkalarına Zarar Veren Davranışların Nedenlerini Anlamak İçin Neler Yapabiliriz?

Kendimize veya başkalarına zarar veren davranışlarımızın nedenlerini anlamak için çeşitli şeyler yapabiliriz. Öncelikle, bu tür davranışların arkasındaki nedenleri anlamayı kolaylaştırmak için kendimizi daha net görmek için kendimiz hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışmalıyız. Kendimizi daha iyi anlamak için kendi zayıf yanlarımızı, korkularımızı ve duygularımızı anlamaya çalışmalıyız. Ayrıca, kendimize veya başkalarına zarar veren davranışlarımızın arkasındaki duyguları tanımlamaya çalışmalıyız. Örneğin, şiddetli bir şekilde öfkelendim, bu davranışın arkasındaki neden ne olabilir? Ayrıca, sebeplere odaklanarak, bu davranışlara yönelik çözümler bulmaya çalışmalıyız.

Sonuç

Kendimizi veya başkalarına zarar veren davranışlarımızın nedenlerini anlamak, kendimizi daha iyi anlamamıza ve daha güçlü ve sağlıklı bir kişilik oluşturmamıza yardımcı olur. Bunu yapmak için kendimizi ve duygularımızı anlamamız ve nedenlerini araştırmamız gerekir. Kendimizi veya başkalarına zarar veren davranışların nedenlerini anlayarak, onları önlemeyi ve çözmeyi deneyebiliriz.

• Wow
Reactions: PusulaRüya

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü